ЕП: Проблем за Хрвате?! Холанђани у баражу?!

Фудбалери Италије и Норвешке остварили су победе у претпоследњем колу квалификација за ЕУРО 2016. и тако ставили Хрватску у веома тешку позицију у групи Х. Фудбалери Холандије победили су Казахстан у гостима и коло пре краја квалификација наставили борбу за бараж.

Фудбал 10.10.2015 | 20:40

Италије је на гостовању савладала Азербејџан резултатом 3:1, док је Норвешка на свом терену имала лак посао против Малте – 2:0.

Ови резултати значе да су играчи Антонија Контеа већ прошли на Европско првенство са 21 бодом, а Норвежани су веома близу са два бода мање.

Хрватска, која од 20.45 дочекује Бугарску, тренутно је трећепласирана у групи са 14 бодова и имаће веома тежак задатак да се директно пласира у Француску.

Хрвати ће морати да победе Бугаре, па да у последњем колу у уторак савладају Малту, а да Норвешка изгуби или одигра нерешено против Италије.

Екипа селектора Пјер-Матијаса Егмоа није имала превеликих проблема против аутсајдера Малте. Потпуно су доминирали, а до вођства су стигли у 19. минуту после корнера. Најбоље се у казненом простору снашао Тети коме је лопта пала на ногу у гужви и он је некако успео да је убаци у мрежу.

Није било много прилика, иако су Норвежани шутнули више од 20 пута, али су у другом полувремену ипак потврдили тријумф. Содерлунд је искористио добар продор Хенриксена и лошу реакцију голмана, за лаган гол из петерца у 52. минуту.

У другом мечу групе Италијани су лагано славили у Бакуу, иако су се у првом полувремену испромашивали. До предности су стигли већ у 11. минуту преко Едера – нападач је добио одличну дубинску лопту од Вератија и рутински савладао чувара мреже домаћих.

Ел Шарави, Едер, Кандрева су редом промашивали, да би на истеку пола сата стигла казна. После испуцане лопте и грешке одбране 'Азура' она се одбила до Назарова који из прве налеће и са ивице казненог погађа доњи десни угао. Уследило је одушевљење на стадиону, као и препознатљив плес селектора Роберта Просинечког.

Међутим, екипа Антонија Контеа је у финишу првог полувремена поново повела и тада преломила сусрет. Ел Шарави је ћушнуо лопту у мрежу после несебичног додавања Кандреве за свој први гол у националном дресу од 2012. године.

И у другом полувремену се наставило са шансама Италије – Едер је једну пропустио у 62. минуту, да би Матео Дармјан три минута касније поставио коначних 3:1. Лопта му се срећно одбила, а он погодио са неких 18 метара искористивши клизање голмана.

Група Х:
Азербејџан – Италија 1:3
(Назаров 31 – Едер 11, Ел Шарави 43, Дармјан 65)

6. Малта 9 0 2 7 3:15 2

Холанђани су савладали Казахстанце са 2:1, док је у другом мечу групе А Исланд, који је већ обезбедио пласман на ЕП, испустио вођство и на крају ремизирао са Летонијом 2:2.

У трећем мечу ове групе од 20.45 Чешка република дочекује Турску која се такође бори за треће место.

Исланђани коло пре краја имају 20 бодова, једним више од Чешке. Холађани после четвртог тријумфа у квалификацијама имају 13, док је Турска и даље на 12.

Холанђани нису блистали у Астани, али су са два гола ипак избегли ново изненађење. У 33. минуту повели су са 1:0, иако није деловало да је шут Вајналдума опасан. Везиста Њукасла није добро захватио лопту, али је она некако завршила у доњем десном углу.

Тим резултатом отишло се на одмор, да би Весли Снајдер потврдио тријумф у петом минуту другог дела игре. Везиста Галатасараја крунисао је одличну акцију и додавање Хунтелара одличним ударцем у супротни горњи угао.

Казахстанци су успели да у финишу умање пораз преко Куата који је у шестом минуту надокнаде савладао Зоета, којем је претходно Крул уступио место због повреде.

У другом мечу групе А Исланд је погоцима Сигторсона водио са 2:0 на полувремену, али је Летонија преко Цауне и Сабале стигла до бода – 2:2.