EP: Problem za Hrvate?! Holanđani u baražu?!

Fudbaleri Italije i Norveške ostvarili su pobede u pretposlednjem kolu kvalifikacija za EURO 2016. i tako stavili Hrvatsku u veoma tešku poziciju u grupi H. Fudbaleri Holandije pobedili su Kazahstan u gostima i kolo pre kraja kvalifikacija nastavili borbu za baraž.

Fudbal 10.10.2015 | 20:40

Italije je na gostovanju savladala Azerbejdžan rezultatom 3:1, dok je Norveška na svom terenu imala lak posao protiv Malte – 2:0.

Ovi rezultati znače da su igrači Antonija Kontea već prošli na Evropsko prvenstvo sa 21 bodom, a Norvežani su veoma blizu sa dva boda manje.

Hrvatska, koja od 20.45 dočekuje Bugarsku, trenutno je trećeplasirana u grupi sa 14 bodova i imaće veoma težak zadatak da se direktno plasira u Francusku.

Hrvati će morati da pobede Bugare, pa da u poslednjem kolu u utorak savladaju Maltu, a da Norveška izgubi ili odigra nerešeno protiv Italije.

Ekipa selektora Pjer-Matijasa Egmoa nije imala prevelikih problema protiv autsajdera Malte. Potpuno su dominirali, a do vođstva su stigli u 19. minutu posle kornera. Najbolje se u kaznenom prostoru snašao Teti kome je lopta pala na nogu u gužvi i on je nekako uspeo da je ubaci u mrežu.

Nije bilo mnogo prilika, iako su Norvežani šutnuli više od 20 puta, ali su u drugom poluvremenu ipak potvrdili trijumf. Soderlund je iskoristio dobar prodor Henriksena i lošu reakciju golmana, za lagan gol iz peterca u 52. minutu.

U drugom meču grupe Italijani su lagano slavili u Bakuu, iako su se u prvom poluvremenu ispromašivali. Do prednosti su stigli već u 11. minutu preko Edera – napadač je dobio odličnu dubinsku loptu od Veratija i rutinski savladao čuvara mreže domaćih.

El Šaravi, Eder, Kandreva su redom promašivali, da bi na isteku pola sata stigla kazna. Posle ispucane lopte i greške odbrane 'Azura' ona se odbila do Nazarova koji iz prve naleće i sa ivice kaznenog pogađa donji desni ugao. Usledilo je oduševljenje na stadionu, kao i prepoznatljiv ples selektora Roberta Prosinečkog.

Međutim, ekipa Antonija Kontea je u finišu prvog poluvremena ponovo povela i tada prelomila susret. El Šaravi je ćušnuo loptu u mrežu posle nesebičnog dodavanja Kandreve za svoj prvi gol u nacionalnom dresu od 2012. godine.

I u drugom poluvremenu se nastavilo sa šansama Italije – Eder je jednu propustio u 62. minutu, da bi Mateo Darmjan tri minuta kasnije postavio konačnih 3:1. Lopta mu se srećno odbila, a on pogodio sa nekih 18 metara iskoristivši klizanje golmana.

Grupa H:
Azerbejdžan – Italija 1:3
(Nazarov 31 – Eder 11, El Šaravi 43, Darmjan 65)

6. Malta 9 0 2 7 3:15 2

Holanđani su savladali Kazahstance sa 2:1, dok je u drugom meču grupe A Island, koji je već obezbedio plasman na EP, ispustio vođstvo i na kraju remizirao sa Letonijom 2:2.

U trećem meču ove grupe od 20.45 Češka republika dočekuje Tursku koja se takođe bori za treće mesto.

Islanđani kolo pre kraja imaju 20 bodova, jednim više od Češke. Holađani posle četvrtog trijumfa u kvalifikacijama imaju 13, dok je Turska i dalje na 12.

Holanđani nisu blistali u Astani, ali su sa dva gola ipak izbegli novo iznenađenje. U 33. minutu poveli su sa 1:0, iako nije delovalo da je šut Vajnalduma opasan. Vezista Njukasla nije dobro zahvatio loptu, ali je ona nekako završila u donjem desnom uglu.

Tim rezultatom otišlo se na odmor, da bi Vesli Snajder potvrdio trijumf u petom minutu drugog dela igre. Vezista Galatasaraja krunisao je odličnu akciju i dodavanje Huntelara odličnim udarcem u suprotni gornji ugao.

Kazahstanci su uspeli da u finišu umanje poraz preko Kuata koji je u šestom minutu nadoknade savladao Zoeta, kojem je prethodno Krul ustupio mesto zbog povrede.

U drugom meču grupe A Island je pogocima Sigtorsona vodio sa 2:0 na poluvremenu, ali je Letonija preko Caune i Sabale stigla do boda – 2:2.