Ф1: Хамилтон се на "Сузуки" изједначио са Сеном!

Возач Мерцедеса Луис Хамилтон тријумфовао је на Великој награди Јапана, 14. трци овогодишњег шампионата Формуле 1.

Остали спортови 27.09.2015 | 09:20

Актуелни шампион је на легендарној „Сузуки“ дошао до осме победе ове сезоне, а 41. у каријери, којом се изједначио по броју тријумфа са својим идолом Аертоном Сеном.

Симболично, Хамилтон је то успео баш на стази на којој је Сена обезбедио све три своје титуле које је освојио каријере, а једну изгубио, и то после вођства од старта до циља.

Друго место, са 19 секунди заостатка, заузео је Хамилтонов тимски колега Нико Розберг, док је као трећепласирани кроз циљ прошао возач Ферарија Себастијан Фетел.

Формула 1 се ове недеље вратила у Сузуку први пут откако је Жил Бјанки подлегао повредама које је задобио током трке на легендарној стази пре годину дана. Био је ово емотиван викенд за све у шампионату, а на крају је Хамилтон одвозао докторску трку, пошто је на самом старту претекао Розберга и потом се није освртао.

Британца ниједног тренутка ривали нису успели да изазову у борби за тријумф, а он је трку завршио на подели четвртог места на листи победника свих времена. Први испред Хамилтона је Фетел, који има само један тријумф више, а више победа имају само Ален Прост – 51 и Михаел Шумахер 91.

Розберг је имао знатно тежи посао до другог места, пошто је после лошег старта пао на четврту позицију, али је сјајним претицањима и одличном тактиком одлазака у бокс успео да се нађе испред Ботаса и Фетела. Четвороструки светски шампион је покушавао да одговори, али је на крају морао да се задовољи трећим местом, испред тимског колеге Кимија Раиконена, који је профитирао због лоше тактике Вилијамса.

Британски тим коштао је Валтерија Ботаса бољег пласмана, пошто га је у погрешним тренуцима звао у бокс, а Финац је у првом делу трке био сјајан и држао је треће место. Ботас је трку у Јапану завршио на петом месту, а следили су га возач Форс Индије Нико Хилкенберг и двојац Лотуса Роман Грожан и Пастор Малдонадо. Освајаче бодова комплетирали су Макс Ферстапе и Карлос Саинс јуниор у болидима екипе Торо Росо.

Захваљујући победи, Хамилтон је повећао своју предност у односу на Розберга на 48 бодова, док је Фетелов заостатак 59 бодова.

Овогодишњи шампионат Формуле 1 наставља се Великом наградом Русије у Сочију 11. октобра.