F1: Hamilton se na "Suzuki" izjednačio sa Senom!

Vozač Mercedesa Luis Hamilton trijumfovao je na Velikoj nagradi Japana, 14. trci ovogodišnjeg šampionata Formule 1.

Ostali sportovi 27.09.2015 | 09:20

Aktuelni šampion je na legendarnoj „Suzuki“ došao do osme pobede ove sezone, a 41. u karijeri, kojom se izjednačio po broju trijumfa sa svojim idolom Aertonom Senom.

Simbolično, Hamilton je to uspeo baš na stazi na kojoj je Sena obezbedio sve tri svoje titule koje je osvojio karijere, a jednu izgubio, i to posle vođstva od starta do cilja.

Drugo mesto, sa 19 sekundi zaostatka, zauzeo je Hamiltonov timski kolega Niko Rozberg, dok je kao trećeplasirani kroz cilj prošao vozač Ferarija Sebastijan Fetel.

Formula 1 se ove nedelje vratila u Suzuku prvi put otkako je Žil Bjanki podlegao povredama koje je zadobio tokom trke na legendarnoj stazi pre godinu dana. Bio je ovo emotivan vikend za sve u šampionatu, a na kraju je Hamilton odvozao doktorsku trku, pošto je na samom startu pretekao Rozberga i potom se nije osvrtao.

Britanca nijednog trenutka rivali nisu uspeli da izazovu u borbi za trijumf, a on je trku završio na podeli četvrtog mesta na listi pobednika svih vremena. Prvi ispred Hamiltona je Fetel, koji ima samo jedan trijumf više, a više pobeda imaju samo Alen Prost – 51 i Mihael Šumaher 91.

Rozberg je imao znatno teži posao do drugog mesta, pošto je posle lošeg starta pao na četvrtu poziciju, ali je sjajnim preticanjima i odličnom taktikom odlazaka u boks uspeo da se nađe ispred Botasa i Fetela. Četvorostruki svetski šampion je pokušavao da odgovori, ali je na kraju morao da se zadovolji trećim mestom, ispred timskog kolege Kimija Raikonena, koji je profitirao zbog loše taktike Vilijamsa.

Britanski tim koštao je Valterija Botasa boljeg plasmana, pošto ga je u pogrešnim trenucima zvao u boks, a Finac je u prvom delu trke bio sjajan i držao je treće mesto. Botas je trku u Japanu završio na petom mestu, a sledili su ga vozač Fors Indije Niko Hilkenberg i dvojac Lotusa Roman Grožan i Pastor Maldonado. Osvajače bodova kompletirali su Maks Ferstape i Karlos Sains junior u bolidima ekipe Toro Roso.

Zahvaljujući pobedi, Hamilton je povećao svoju prednost u odnosu na Rozberga na 48 bodova, dok je Fetelov zaostatak 59 bodova.

Ovogodišnji šampionat Formule 1 nastavlja se Velikom nagradom Rusije u Sočiju 11. oktobra.