СП, атлетика - преглед...

Етиопљанка Алмаз Ајана освојила је златну медаљу у трци на 5.000 метара на Светском првенству у Пекингу, а и остале медаље освојиле су њене сународнице. Немачка атлетичарка Катрина Молитор освојила је златну медаљу у бацању копља. Етиопљанка Маре Дибаба победила је на маратонској трци. Кенијски атлетичар Азбел Кипроп освојио је златну медаљу у трци на 1.500 метара.

Остали спортови 30.08.2015 | 17:40

Ајана је трку завршила за 14:26.83 минута, што је нови рекорд шампионата.

Она је четири круга пре краја појачала ритам и оставила светску шампионку на 1.500 метара Гензебе Дибабу иза себе, а два круга пре краја била је 50 метара испред ње.

Сребрну медаљу освојила је Сенбера Тефери са 14:44.07 минута, док је Дибаба освојила бронзу у времену од 14:44.14 минута.

Молиторова је до највећег успеха каријере дошла хицем од 67,69 метара, који је имала у последњој, шестој серији.

Она је на тај начин поставила најбољи резултат ове године.

Сребро је освојила Хуихуи Лију из Кине, која је копље бацила до 63,72 метра, што је нови азијски рекорд. Бронзом се окитила Јужноафриканка Сунете Виљоен.

Дибаба је стазу од 42,195 километара претрчала за 2:27:35 сата пошто је упоследњих 100 метара трке спринтом је престигла до тада водећу Кенијку Хелах Кипроп.

То је био најнеизвеснији завршетак маратона у историји планетарног шампионата.

Кипропова је завршила трку са секундом заостатка, а треће место је заузела Јунис Кирва из Бахреина.

Кипроп је трку завршио за 3:34,40 минута и освојио своју трећу титулу светског шампиона. Он је тако освојио ново злато на стадиону Птичје гнездо, после тријумфа на Олимпијским играма 2008. године.

Његов сународник Елијах Манагои освојио је сребрну медаљу са 3:34,63 минута, а такмичар из Монака Абдалати Игиде бронзану резултатом 3:34,67 минута.

Канадски атлетичар Дерек Друин окитио се златном медаљом у скоку увис на Светском првенству у Пекингу.

Друин је освојио злато пошто је прескочио два метра и 34 центиметара, а затим је сва три пута обарао летвицу на 2,36 метара.

Сребрне медаље освојили су домаћи такмичар Гуовеи Чанг и светски шампион из 2013. године Украјинац Бохдан Бондаренко са прескочених 2,33 метара.

Обојица су неуспешно покушавали да прескоче 2,36 метара.