ПЛ: Борнмуту голеада, добар деби Шаћирија, Лестер први, Њукасл одољео!

Фудбалери Борнмута, новајлије у Премијер лиги, у трећем колу остварили су прву победу, пошто су савладали Вест Хем на Аптон Парку са 4:3. Александар Митровић није имао срећу да на свом првом мечу у ком је стартовао у првом тиму Њукасла затресе мрежу Манчестер јунајтеда, погодивши притом пречку славног клуба на Олд Трафорду у ремију ова два тима (0:0) у 3. колу Премијер лиге.

Фудбал 23.08.2015 | 12:00

После два првенствена наступа као резервиста, у којима је добио жуте картоне после једног, односно два минута након што га је тренер Стив Мекларен послао на терен, Митровић је дочекао да дебитује у првом тиму на једном такмичарском мечу. А од дебија на "театру снова" тешко да има бољег.

И, показао је наш репрезентативац зашто се нашао у стартној постави, јер је као једини нападач "сврака" често успевао да добије скок-дуеле са својим чуварима. У једном таквом, у 23. минуту, после центаршута Ченсела Мбембе са крила, Митровић је главом са више од десет метара послао лопту ка голу, а иако је Ромеро био савладан - пречка је спречила погодак.

Јунајтед је, међутим, био опаснији ривал у првом полувремену. Имао је лопту у свом поседу више него двоструко дуже од свог ривала, упутио је далеко више шутева, а притом је и публика на Олд Трафорду могла да ужива. Пре свега због брзе игре, али и атакција, у којима је предњачио дриблер Мемфис Депај.

Међутим, Тим Крул је одбранио сваки шут који је ишао у оквир гола Њукасла, а он је и израстао у хероја меча у другом полувремену. Оно се одвијало испрва у знатно споријем, готово досадном ритму, јер су се "свраке" изврсно браниле. У томе је често саиграчима у дефанзиви помагао и Александар Митровић, неретко интервенишући и на позицији десног бека, где је једном одузео лопту супарницима, а онда доживео да га Бастијан Швајнштајгер фаулира. Реакција је тада била смирена, јер капитен немачке репрезентације није имао лошу намеру, мада је српски фудбалер умео да бурно скрене пажњу да му нешто није мило, попут псовке упућене судији Крегу Посону после једне одлуке у корист домаћина.

Видевши да му тим, после два минимална пораза, и даље има проблем са ефикасношћу, Луј ван Гал је "промешао карте", па је са клупе за Јунајтедве резерве увео Керика, Хернандеза и Валенсију, уместо "Швајнија", Јанузаја, и Валенсије. И, двојица од тројице поменутих резервиста, умало су постигли по гол у периоду од 80. до 85. минута.

Најпре је највећу шансу на утакмици прокоцкао "Ћићарито", који је имао срећу да му се лопта одбије у гужви, па је истрчао сам пред голмана Њукасла. Чинило се да је погодак неминован, но Крул му је ногом зауставио ударац, док је његов саиграч из одбране Фабрисио Колоћини пет минута касније храбрим утрчавањем блокирао снажан волеј Валенсије.

Митровића је тренер Мекларен заменио у 88. минуту, а онда је уследила права лудница у завршници. Прво је у 90. минуту Смолинг главом упутио ударац, а лопта погодила стативу гола гостујућих, после чега је уследио контранапад Њукасла, у коме је Сисе убацио лопту у петерац, а Тован за делић секунде закаснио да је спроведе у мрежу.

Кристал Палас савладао је Астон Вилу код куће са 2:1, а у преостала три меча одиграним од 16 часова резултат је био 1:1 – на тај начин бодови су се поделили у сусретима Сандерленд – Свонси, Лестер – Тотенхем и Норич – Стоук. У првом мечу дана Манчестер Јунајтед и Њукасл ремизирали су без голова.

Дуел који се највише ишчекивао јесте онај између Лестера и Тотенхема, али у првих 80 минута очекивања нису оправдана. Ипак, последњих десет минута били су врло узбудљиви, а ’Певци’ су повели у 81. минуту голом Делеа Алија – Чадли је центрирао са леве стране, а 19-годишњи Али дочекао је лопту на другој стативи, бацио се и главом је послао у мрежу.

Он је најмлађи играч који је дао премијерлигашки гол за Тотенхем још од 2007. године и Гарета Бејла.

Радост гостију кратко је трајала, одмах по поласку са центра упућена је дубинска лопта, Варди је асистирао за Ријада Мареза, а Алжирац шаље неодбрањив ударац у супротну ’малу мрежу’. Голман Лорис био је немоћан, а незаустављиви Марез постигао је шести гол у шест последњих мечева у Премијер лиги.

До краја меча Лестер је могао и до преокрета, али је Морганов ударац главом заустављен. ’Лисице’ су прве на табели са седам бодова, али Сити има меч мање.

Калум Вилсон, 23-годишњи нападач Борнмута, јунак је победе свог тима, прве после два минимална пораза у низу. Он је у првом полувремену дао два гола на Аптон Парку, оба на асистенције Кресвела, али се Вест Хем на почетку наставка вратио погоцима Нобла из пенала и Кујатеа.

Међутим, у 66. минуту Пуг је сјајном финтом избацио Џенкинсона и вратио вођство гостима, а Џенкинсон је у 79. минуту постао потпуни трагичар јер је скривио пенал и добио црвени картон.

Вилсон је сигурно извео пенал и осигурао тријумф Борнмуту, а до краја је Маига успео једино да ублажи пораз Вест Хема.

У још једној драматичној утакмици у Лондону домаћин је имао више среће – Кристал Палас је поготком дебитанта Сакоа на два минута до краја успео да савлада Астон Вилу. Недопустиво су погрешили голман Гузан и Амави, а Сако је био немилосрдан и донео Паласу другу победу ове сезоне.

Гомис је довео Свонси у вођство у 45. минуту, био је то његов осми гол на последњих девет мечева у ПЛ, али Сандерленд је до првог бода у сезони стигао голом Џермејна Дефоа у 62. минуту.

До краја су оба тима могли да тријумфа, ’Црним Мачкама’ је ускраћен пенал, а на другој страни је голман Пантилимон зауставио ударац Гомиса.

Ђердан Шаћири био је асистент на дебију за Стоук, Дијуф је дао гол после његовог слободњака, али је домаћи Норич дошао до бода поготком Мартина. Стоук је на крилима Шаћирија био бољи у првом полувремену, али их је у другом спасао голман Батленд са неколико добрих интервенција.