PL: Bornmutu goleada, dobar debi Šaćirija, Lester prvi, Njukasl odoljeo!

Fudbaleri Bornmuta, novajlije u Premijer ligi, u trećem kolu ostvarili su prvu pobedu, pošto su savladali Vest Hem na Apton Parku sa 4:3. Aleksandar Mitrović nije imao sreću da na svom prvom meču u kom je startovao u prvom timu Njukasla zatrese mrežu Mančester junajteda, pogodivši pritom prečku slavnog kluba na Old Trafordu u remiju ova dva tima (0:0) u 3. kolu Premijer lige.

Fudbal 23.08.2015 | 12:00

Posle dva prvenstvena nastupa kao rezervista, u kojima je dobio žute kartone posle jednog, odnosno dva minuta nakon što ga je trener Stiv Meklaren poslao na teren, Mitrović je dočekao da debituje u prvom timu na jednom takmičarskom meču. A od debija na "teatru snova" teško da ima boljeg.

I, pokazao je naš reprezentativac zašto se našao u startnoj postavi, jer je kao jedini napadač "svraka" često uspevao da dobije skok-duele sa svojim čuvarima. U jednom takvom, u 23. minutu, posle centaršuta Čensela Mbembe sa krila, Mitrović je glavom sa više od deset metara poslao loptu ka golu, a iako je Romero bio savladan - prečka je sprečila pogodak.

Junajted je, međutim, bio opasniji rival u prvom poluvremenu. Imao je loptu u svom posedu više nego dvostruko duže od svog rivala, uputio je daleko više šuteva, a pritom je i publika na Old Trafordu mogla da uživa. Pre svega zbog brze igre, ali i atakcija, u kojima je prednjačio dribler Memfis Depaj.

Međutim, Tim Krul je odbranio svaki šut koji je išao u okvir gola Njukasla, a on je i izrastao u heroja meča u drugom poluvremenu. Ono se odvijalo isprva u znatno sporijem, gotovo dosadnom ritmu, jer su se "svrake" izvrsno branile. U tome je često saigračima u defanzivi pomagao i Aleksandar Mitrović, neretko intervenišući i na poziciji desnog beka, gde je jednom oduzeo loptu suparnicima, a onda doživeo da ga Bastijan Švajnštajger faulira. Reakcija je tada bila smirena, jer kapiten nemačke reprezentacije nije imao lošu nameru, mada je srpski fudbaler umeo da burno skrene pažnju da mu nešto nije milo, poput psovke upućene sudiji Kregu Posonu posle jedne odluke u korist domaćina.

Videvši da mu tim, posle dva minimalna poraza, i dalje ima problem sa efikasnošću, Luj van Gal je "promešao karte", pa je sa klupe za Junajtedve rezerve uveo Kerika, Hernandeza i Valensiju, umesto "Švajnija", Januzaja, i Valensije. I, dvojica od trojice pomenutih rezervista, umalo su postigli po gol u periodu od 80. do 85. minuta.

Najpre je najveću šansu na utakmici prokockao "Ćićarito", koji je imao sreću da mu se lopta odbije u gužvi, pa je istrčao sam pred golmana Njukasla. Činilo se da je pogodak neminovan, no Krul mu je nogom zaustavio udarac, dok je njegov saigrač iz odbrane Fabrisio Koloćini pet minuta kasnije hrabrim utrčavanjem blokirao snažan volej Valensije.

Mitrovića je trener Meklaren zamenio u 88. minutu, a onda je usledila prava ludnica u završnici. Prvo je u 90. minutu Smoling glavom uputio udarac, a lopta pogodila stativu gola gostujućih, posle čega je usledio kontranapad Njukasla, u kome je Sise ubacio loptu u peterac, a Tovan za delić sekunde zakasnio da je sprovede u mrežu.

Kristal Palas savladao je Aston Vilu kod kuće sa 2:1, a u preostala tri meča odigranim od 16 časova rezultat je bio 1:1 – na taj način bodovi su se podelili u susretima Sanderlend – Svonsi, Lester – Totenhem i Norič – Stouk. U prvom meču dana Mančester Junajted i Njukasl remizirali su bez golova.

Duel koji se najviše iščekivao jeste onaj između Lestera i Totenhema, ali u prvih 80 minuta očekivanja nisu opravdana. Ipak, poslednjih deset minuta bili su vrlo uzbudljivi, a ’Pevci’ su poveli u 81. minutu golom Delea Alija – Čadli je centrirao sa leve strane, a 19-godišnji Ali dočekao je loptu na drugoj stativi, bacio se i glavom je poslao u mrežu.

On je najmlađi igrač koji je dao premijerligaški gol za Totenhem još od 2007. godine i Gareta Bejla.

Radost gostiju kratko je trajala, odmah po polasku sa centra upućena je dubinska lopta, Vardi je asistirao za Rijada Mareza, a Alžirac šalje neodbranjiv udarac u suprotnu ’malu mrežu’. Golman Loris bio je nemoćan, a nezaustavljivi Marez postigao je šesti gol u šest poslednjih mečeva u Premijer ligi.

Do kraja meča Lester je mogao i do preokreta, ali je Morganov udarac glavom zaustavljen. ’Lisice’ su prve na tabeli sa sedam bodova, ali Siti ima meč manje.

Kalum Vilson, 23-godišnji napadač Bornmuta, junak je pobede svog tima, prve posle dva minimalna poraza u nizu. On je u prvom poluvremenu dao dva gola na Apton Parku, oba na asistencije Kresvela, ali se Vest Hem na početku nastavka vratio pogocima Nobla iz penala i Kujatea.

Međutim, u 66. minutu Pug je sjajnom fintom izbacio Dženkinsona i vratio vođstvo gostima, a Dženkinson je u 79. minutu postao potpuni tragičar jer je skrivio penal i dobio crveni karton.

Vilson je sigurno izveo penal i osigurao trijumf Bornmutu, a do kraja je Maiga uspeo jedino da ublaži poraz Vest Hema.

U još jednoj dramatičnoj utakmici u Londonu domaćin je imao više sreće – Kristal Palas je pogotkom debitanta Sakoa na dva minuta do kraja uspeo da savlada Aston Vilu. Nedopustivo su pogrešili golman Guzan i Amavi, a Sako je bio nemilosrdan i doneo Palasu drugu pobedu ove sezone.

Gomis je doveo Svonsi u vođstvo u 45. minutu, bio je to njegov osmi gol na poslednjih devet mečeva u PL, ali Sanderlend je do prvog boda u sezoni stigao golom Džermejna Defoa u 62. minutu.

Do kraja su oba tima mogli da trijumfa, ’Crnim Mačkama’ je uskraćen penal, a na drugoj strani je golman Pantilimon zaustavio udarac Gomisa.

Đerdan Šaćiri bio je asistent na debiju za Stouk, Dijuf je dao gol posle njegovog slobodnjaka, ali je domaći Norič došao do boda pogotkom Martina. Stouk je na krilima Šaćirija bio bolji u prvom poluvremenu, ali ih je u drugom spasao golman Batlend sa nekoliko dobrih intervencija.