Огорчени љубитељи животиња у Бањалуци

Љубитељи животиња Бањалуке љути су због нових одлука о комуналном реду града, а које се тичу држања кућних љубимаца.

Република Српска 08.08.2015 | 21:58
Огорчени љубитељи животиња у Бањалуци

Према овим одлукама у стану грађани могу држати само једног пса или три мачке и то уз претходну сагласност представника заједнице етажних власника. Уз чиповање, које је постало обавезно, власници морају, када воде кућног љубимца у шетњу, да носе и доказ о извршеном чиповању.

Власници “агресивнијих” раса паса требало би да их шетају на повоцу не дужем од 1,5 метара и са заштитном корпом.

Два градска удружења која се баве заштитом животиња: Удружење за заштиту животиња Кербер Бањалука и Удружење Шапа у срцу, као и остали активисти и љубитељи животиња противе се овим одлукама.

Из Удружења за заштиту животиња Кербер Бањалука кажу да су огорчени овим одлукама, јер сличне одлуке не постоје у градовима региона, ни у Београду ни у Загребу, као ни у многим градовима свијета.

“Одлука о чиповању је добра и њу подржавамо, али само ако се направи јединствена база података, које сада нажалост још увијек нема. Када говоримо о ‘агресивнијим расама’ требамо рећи да са биолошког аспекта не постоји опасна раса паса, већ само опасни власници и никада нећемо прихватити такве термине, као што су ‘опасна раса’. Ми смо понудили рјешење да се уведе добно ограничавање и да особе млађе од 21 године не смију имати псе одређених раса”, рекли су за БУКУ из Удружења за заштиту животиња Кербер Бањалука.

Кажу да су на ове нове одлуке већ реаговали и да су послали дописе Градској управи и ресору за ветеринарство Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, а почели су припремати и петиције и тако се спремати за Уставни суд.

„Ове одлуке су лоше и нису у користи рјешавања проблема паса луталица, а сви смо свјесни да имамо проблем са напуштеним животињама. Ми први за рјешење овог проблема и да се пси склоне са улица, али то се мора урадити у корист животња и људи, а ове нове одлуке гледају само корист људи, а иду на велику штету животиња, паса и маца”, истичу из овог Удружења.

Ове одлуке, истичу, немају никакву законсу основу. Из овог Удружења се питају како неко може забранити или захтијевати потпис етажних власника особама које хоће да држе кућног љубимца или пак ограничавати број кућних љубимаца и ограничавати њихов простор за шетњу?

“У нашим приједлозима које смо послали Министарству и Граду стоји да не би требало бити ограничавања броја кућних љубимаца, нема ограничавања кретања кућних љубимаца и нема термина ‘опасан пас’. Ми смо за то да се неодговорни власници кућних љубимаца најстрожије казне, тако да због њих не испаштају одговорни власници кућних љубимаца, саме животиње и сви љубитељи животиња”, истичу из овог Удружења.

Додају да Закон на нивоу БиХ постоји, али да се не поштује.

“Као и све у овој држави, закон се не спроводи и то је велики проблем. Није крива животња већ човјек и од тога треба кренути у рјешење овог проблема”, истичу у Удружењима за заштиту животиња

Када је ријеч о ограничавању кретања паса, из Удружења Кербер кажу да је то још једна скандалозна одлука Града.

“Стриктно смо против тога. Таква одлука нигдје не постоји. Грађани сада могу извести псе у Парк за псе који је јако неуслован. Тај парк нема воду, нема хладовину, нема расвјету. Тај парк су љубитељи паса из Бањалуке довели колико толико у ред да личи на парк за псе, али још се треба много тога урадити”, рекли су из овог Удружења.

Парк за псе у Бањалуци/насеље Борик

Напомињу да, на примјер, Загреб има 66 локација за пуштање паса. “Према томе, испада да је Загреб 66 пута већи од Бањалука. У Београду је одлука да од 22 до 6 часова пси могу шетати свим локацијама, чак и оним у којима је преко дана забрањено изводити псе”.

Петиција против ових одлука

Из Удружења Кербер кажу да је петиција против ових нових одлука већ покренута и да ју грађани могу потписати у ветеринарским амбулантама, али биће још и других локација на којима ће се петиција моћи потписати, а томе ће сви заинтересовани бити на вријеме обавијештени.

Извор: Бука

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

ТРТЕ МРТЕ

08.08.2015 17:48

ОДЛУКА, А И ЗАКОНОМ ТРЕБА ДА СЕ ДЕФИНИСЕ ЈЕ ФАНТАСТИЦНА. ЗАСТО ?????, ИМА ХИЉАДУ РАЗЛОГА. НАЈВЕЦИ ДИО ''ЉУБИТЕЉА'' ЗИВОТИЊА РАНИЈЕ ИХ ЈЕ ИМАО НА ЛАНЦУ И ЗИМИ И ЉЕТИ, А САДА ''ВЕЛИКИ ЉУБИТЕЉИ, МАЛО БИ ДА ИХ ПУСТАЈУ ДА КАКАЈУ, ЛАЈУ, ЈУРЕ ДЈЕЦУ........АКО СУ ПРОТИВЕ НОСЕЊУ ЗАСТИТНЕ КОРПЕ УЛАЗЕМ АМАНДМАН : ОД ЊИХ ДВОЈИЦЕ, ПСА И ВЛАСНИКА НЕКО МОРА НОСИТИ ЗАСТИТНУ КОРПУ ''''ТЕ ПО ВОЉИ ИМ. КАКВО ЈЕ ТО ЛАЗНО ПОМОДАРСТВО....5% СУ ИСТИНСКИ ЉУБИТЕЉИ ЗИВОЗИЊА. ''ГРАДСКА ГОСПОДА''.......У БЕОГРАДУ КАДА СЕ ПАС УКАКА, ВЛАСНИК ПОКУПИ КАКУ И ИМАЈУ ПОСЕБНЕ КАНТЕ ЗА ТО........

ОДГОВОРИТЕ
Name

Треба

08.08.2015 20:33

Одгајајте дјецу у градовима и парковима. Ноцх хоће зивотиње НЕКА иде на село ПА дрзи пасс колико хоће. Ко мозе у истом лифту да вози псд и дјецу?. У стамбеним зградама забранити зивотиње. НЕКА Иду у села и ТОМО узивају.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Лала

08.08.2015 21:35

За оне који не знају...неке врсте паса су за стан а неке за куцу и двористе.Тако глупо је размисљање да је пас само за село...Неки пси су активњи требају висе простора а неки мање активни и бас су за стан предвидјени.Уосталом ко воли пса или неког куцног љубимва омогуцит це му најбоље услове за зивот ма гдје да зиви.

Name

Бојан Нишевић

09.08.2015 01:27

Ја у мом стану могу да држим шта ја год хоћу све док то не угрожава друге станаре. А Гаврановић може да ме повуче...

ОДГОВОРИТЕ
Name

СОКО

03.08.2017 11:58

НОРМАЛНО СМИЈЕС У СТАНУ АЛИ КАД ПРЕДЈЕС КУЦНИ ПРАГ СТА ОНДА?

Name

ре Треба и Лала

09.08.2015 04:35

Свака цаст за коментар Треба ,а ти Лала не с..ри,јер свака суса хоце да изиграва господу са царских двора,а нема ста да једе ни он ни пас.Не мрзим љубимце не дај Бозе,али око моје зграде морас ходат ко по минском пољу и опет кад удјес у стан видис да си налетио на каку љубимца.

ОДГОВОРИТЕ