ЛШ - преглед квалификација...

Катастрофе Салцбурга и Панатинаикоса: Решетали Бриж и Малме, погодили Ђурђић и Родић! Сурови Шахтњор показао Фенеру где му је место, Захави одвео Јокана даље!

Фудбал 05.08.2015 | 23:45

Српски интернационалци предводили шведског шампиона до велике победе над прваком Аустрије од 3:0.

Салцбург и Панатинаикос су доживели праве катастрофалне поразе у Малмеу и Брижу и завршили учешће у овогодишњим квалификацијама за Лигу шампиона упркос слављу у првим мечевима. Клуб Бриж је на свом терену у другом полувремену згромио потпуно дезорјентисаног грчког великана са 3:0, а истим резултатом Швеђани су срушили шампиона Аустрије и надокнадили пораз од 2:0 из првог меча.

Панатинаикос је у првој утакмици славио са 2:1, чинило се да се добро држи и у реваншу, али је све кренуло да тоне од 53. минута када је Стефаноса Костолиса савладао Дион Колс, а само пет минута касније и Виктор Васкез.

Јалова иницијатива гостију у наставку меча кажњена је осам минута пре краја, када је коначан резултат поставио Мамаду Уларе.

Салцбургову катастрофу већ у седмом минуту отпочео Никола Ђурђић, који је на феноменалан начин умакао одбрани аустријслог клуба и у стилу великог мајстора савладао Цицана Станковића.

Само седам минута касније феноменални Маркус Росенберг је крунисао одличан центаршут Владимира Родића и повисио на 2:0. Феноменално прво полувреме домаћих крунисао је управо бивши играч Рада, који је одлично пратио напад свог тима и на сјајан начин искористио лукаву реакцију Јоа Ингеа Бергета.

Домаћин је у 64. минуту остао без Еноха Адуа, који је зарадио други жути картон, али га то није спречило да забележи велику победу и обезбеди пласман у плеј-оф.

У баражу за Лигу шампиона и албански Скендербег!

Показна вежба Шахтјора, херојски подвиг Макабија и формалност сусрету Скендербега и Милсамбија у којем је албански представник само потврдио да Молдавцима није било место ни у трећем колу квалификација за Лигу шампиона. Вероватно су многи исто мислили и за тим из Тел Авива, али је Славиша Јокановић у тим Макабија очигледно унео нешто од оног победничког менталитета ствараног у прошлосезонском успону у енглеску Премијер лигу. У енглеској елити није добио шансу да покаже шта зна, али ће утеху моћи да пронађе у Европи пошто ће после вечерашњих 2:0 на гостовању код Викторије у Плзењу играти бараж за пласман у Лигу шампиона – 2:0.

Јокановићев јунак вечерас је 28-годишњи Еран Захави, широј јавности непознати офанзивни везни којег сте можда запазили током две сезоне у Палерму. У Израелу се међутим осећа најбоље, а то се најбоље видело у Чешкој, иако су домаћи имали активан резултат све до 76. минуту када је Захави са пенала први пут затресао мрежу. И у том тренутку Плзењ је био у предности на основу победе од 2:1 у првом мечу, али га је скупо коштала идеја да брани муком стечено. Шест минута после првог пута Захави се још једном искрао и Јокановићу, 11 дана пред рођендан, поклонио јесен у Европи.

Узбудљиво је било и у Украјини у којој је Шахтјор објаснио Фенербахчеу да треба бити стрпјив и сачекати да се ти силни милиони врате и преточе у резултате. Тим из Доњецка је одавно прележао те дечје болести и израстао у истински озбиљан клуб на европском нивоу. На Босфору додуше није запињао из све снаге. Као домаћин се свом својом силином обрушио на Турке и головима Олександра Гладкија, Алекса Тешеире и Едуарда Да Силве славио са убедљивих 3:0.