LŠ - pregled kvalifikacija...

Katastrofe Salcburga i Panatinaikosa: Rešetali Briž i Malme, pogodili Đurđić i Rodić! Surovi Šahtnjor pokazao Feneru gde mu je mesto, Zahavi odveo Jokana dalje!

Fudbal 05.08.2015 | 23:45

Srpski internacionalci predvodili švedskog šampiona do velike pobede nad prvakom Austrije od 3:0.

Salcburg i Panatinaikos su doživeli prave katastrofalne poraze u Malmeu i Brižu i završili učešće u ovogodišnjim kvalifikacijama za Ligu šampiona uprkos slavlju u prvim mečevima. Klub Briž je na svom terenu u drugom poluvremenu zgromio potpuno dezorjentisanog grčkog velikana sa 3:0, a istim rezultatom Šveđani su srušili šampiona Austrije i nadoknadili poraz od 2:0 iz prvog meča.

Panatinaikos je u prvoj utakmici slavio sa 2:1, činilo se da se dobro drži i u revanšu, ali je sve krenulo da tone od 53. minuta kada je Stefanosa Kostolisa savladao Dion Kols, a samo pet minuta kasnije i Viktor Vaskez.

Jalova inicijativa gostiju u nastavku meča kažnjena je osam minuta pre kraja, kada je konačan rezultat postavio Mamadu Ulare.

Salcburgovu katastrofu već u sedmom minutu otpočeo Nikola Đurđić, koji je na fenomenalan način umakao odbrani austrijslog kluba i u stilu velikog majstora savladao Cicana Stankovića.

Samo sedam minuta kasnije fenomenalni Markus Rosenberg je krunisao odličan centaršut Vladimira Rodića i povisio na 2:0. Fenomenalno prvo poluvreme domaćih krunisao je upravo bivši igrač Rada, koji je odlično pratio napad svog tima i na sjajan način iskoristio lukavu reakciju Joa Ingea Bergeta.

Domaćin je u 64. minutu ostao bez Enoha Adua, koji je zaradio drugi žuti karton, ali ga to nije sprečilo da zabeleži veliku pobedu i obezbedi plasman u plej-of.

U baražu za Ligu šampiona i albanski Skenderbeg!

Pokazna vežba Šahtjora, herojski podvig Makabija i formalnost susretu Skenderbega i Milsambija u kojem je albanski predstavnik samo potvrdio da Moldavcima nije bilo mesto ni u trećem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona. Verovatno su mnogi isto mislili i za tim iz Tel Aviva, ali je Slaviša Jokanović u tim Makabija očigledno uneo nešto od onog pobedničkog mentaliteta stvaranog u prošlosezonskom usponu u englesku Premijer ligu. U engleskoj eliti nije dobio šansu da pokaže šta zna, ali će utehu moći da pronađe u Evropi pošto će posle večerašnjih 2:0 na gostovanju kod Viktorije u Plzenju igrati baraž za plasman u Ligu šampiona – 2:0.

Jokanovićev junak večeras je 28-godišnji Eran Zahavi, široj javnosti nepoznati ofanzivni vezni kojeg ste možda zapazili tokom dve sezone u Palermu. U Izraelu se međutim oseća najbolje, a to se najbolje videlo u Češkoj, iako su domaći imali aktivan rezultat sve do 76. minutu kada je Zahavi sa penala prvi put zatresao mrežu. I u tom trenutku Plzenj je bio u prednosti na osnovu pobede od 2:1 u prvom meču, ali ga je skupo koštala ideja da brani mukom stečeno. Šest minuta posle prvog puta Zahavi se još jednom iskrao i Jokanoviću, 11 dana pred rođendan, poklonio jesen u Evropi.

Uzbudljivo je bilo i u Ukrajini u kojoj je Šahtjor objasnio Fenerbahčeu da treba biti strpjiv i sačekati da se ti silni milioni vrate i pretoče u rezultate. Tim iz Donjecka je odavno preležao te dečje bolesti i izrastao u istinski ozbiljan klub na evropskom nivou. Na Bosforu doduše nije zapinjao iz sve snage. Kao domaćin se svom svojom silinom obrušio na Turke i golovima Oleksandra Gladkija, Aleksa Tešeire i Eduarda Da Silve slavio sa ubedljivih 3:0.