Видео сјећања: Партизан против Румуна - Стеауа за наставак серије

Уочи прве утакмице 3. кола квалификација за Лигу шампиона и гостовања Партизана некадашњем прваку Европе, присетићемо се свих дуела црно-белих са румунским екипама у УЕФА такмичењима.

Фудбал 29.07.2015 | 12:20

Фудбалски клуб Партизан има за собом традицију од десет мечева против румунских екипа. У тим окршајима, забележио је скор од четири победе, три ремија и три пораза. Гол количник - 9:8.

Ове седмице, шампион Србије још једном ће се такмичити са представником источног суседа. У Румунији ће, у среду, започети двомеч 3. кола квалификација за Лигу шампиона.

Стога, борба црно-белих за место у европском крему лепа је прилика за осврт на све мечеве клуба из Хумске и румунских представника.

1989/1990 КПК, ЧЕТВРТФИНАЛЕ: ДИНАМО БУКУРЕШТ 1:2, 0:2

7. март 1990, Букурешт. Стадион Динама (12.000) - 2:1 (1:0).

ДИНАМО: Стелеа, Михаеску, Клајн, Реоник, Тимофте, Андоне, Ваисчовићи (од 51' Лупеску), Сабау, Радучоју (од 85' Замфир), Матеуц, Лупу.

Тренер: Мирчеа Луческу

ПАРТИЗАН: Омеровић, Вујачић, Станојковић (од 71' Миодраг Бајовић), Спасић, Петрић, Ђорђевић, Богдановић, Шћеповић, Мијатовић, Ђуровски, Ђурђевић (од 75' Пантић).

Тренер: Иван Голац

Само три месеца од пада Чаушесковог режима у Румунији, Партизан је у Букурешту играо утакмицу. И то не било коју. Иван Голац и "парни ваљак" борили су се за полуфинале Купа купова. Први меч одигран је 7. марта 1990. на стадиону Динама пред око 12.000 гледалаца.

Данут Лупу је у 17. минуту пролетео поред одбране Партизана, Флорин Радучоју се маестрално ослободио чувара и постигао први гол.

Јон Лупеску је додавањем у простор у 57. минуту избацио комплетну одбрану црно-белих, хитри Радућоју је опет побегао и рутински савладао Фахрудина Омеровића.

Милко Ђуровски је те сезоне био више него расположен на евро утакмицама. Лопту Слађана Шћеповића у 70. минуту искористио је за поигравање са противничком одбраном, али ипак није успео да затресе мрежу. У акцију се укључио Предраг Спасић и у стилу нападача завршио поготком.

Била је то велика шанса за црно-беле да у реваншу обезбеде полуфинале.

Поред узбудљиве утакмице, меч у Букурешту обележила је туча Гробара са полицијом, а после и са домаћом публиком.

"Алеа, алеа, Секуритатеа!", изнервирани због бруталности органа реда клицали су навијачи Партизана тајној Чаушесковој полицији, а то се нимало није свидело осталима на стадиону, јер су ране од крвавих сукоба биле свеже.

21. март 1990, Титоград (Подгорица). Стадион Будућности (15.000) - 0:2 (0:0).

ПАРТИЗАН: Омеровић - Станојковић, Миодраг Бајовић, Спасић, Петрић, Ђорђевић (од 59' Милорад Бајовић), Мијатовић, Милојевић, Шћеповић (од 60'Стевановић), Ђуровски, Богдановић.

Тренер: Иван Голац.

ДИНАМО: Стелеа - Михаеску (од 82' Месарош), Редник, Андоне, Клајн, Тимофте, Лупесцу, Матеуц, Лупу, Ваисцовићи (од 76'Замфир), Радуцоју.

Тренер: Мирчеа Луческу.

Навијачи Партизана били су убеђени да на њиховим крилима црно-бели могу у полуфинале неког УЕФА такмичења, први пут после 1966. године. Проблем је представљала одлука Европске фудбалске уније да "ваљак" мора да игра 300 километара од Београда због инцидената које су направили Гробари против Гронингена.

После Мостара, где је у првом колу угошћен Селтик, црно-бели су се преселили у Титоград, мада је као град домаћин било најављено Скопље. Управа Партизана изабрала је мањи стадион са изузетно лошом травом. Уместо 30.000, Динамо је у Подгорици дочекало 15.000 навијача.

И ништа није ишло на воденицу Голчевом тиму.

Јон Лупеску у 52. постигао страшан гол после слободног ударца. Недуго затим је Фахрудин Омеровић одбранио пенал Данутуу Лупуу, а онда је Партизан кренуо на све или ништа.

У јеку напада Београђана, погрешио је Миодраг Бајовић, а маестрални Радучоју постигао још један ефектан гол и оверио пласман Динама у полуфинале.

После обећавајуће јесени на свим фронтовима, Партизан је почетком пролећа 1990. године везао шест пораза у низу, два од Румуна.

1996/1997 КУП УЕФА, 2. КОЛО КВАЛИФИКАЦИЈА: НАЦИОНАЛ 0:0, 0:1

6. август 1996, Београд. Стадион Партизана - 0:0.

ПАРТИЗАН: Дамјанац, Светличић, Савељић, Сабо, Ташевски, Крстајић (од 46' Болић), Христов (од 85' И. Томић), Ћирић, Чакар (од 74' Треневски), Тешовић, Мулина.

Тренер: Љубиша Тумбаковић

НАЦИОНАЛ: Р. Луческу, Марин, Сбурлеа, Чоботарију, Некула, Поточјану (од 38' Вочин), Пигулеа, Мојсеску, Никулеску (од 69' Саву), Дуна (од 85' Албеану), Генеа.

Тренер: Флорин Халагјан

Ништа бољи није био ни следећи сусрет са представником Румуније.

Жељни европског фудбала после санкција Уједињених нација навијачи Партизана очекивали су много, а добили мало.

Пошто су Макаби Хаифа и Хаим Ревиво прегажени укупним резултатом 7:2, жреб је одлучио да је наредни ривал црно-белих Национал из Букурешта.

Први меч у Београду завршен је без голова...

20. август 1996, Букурешт. Стадион Котрочени - 1:0 (1:0).

НАЦИОНАЛ: Р. Луческу, Марин, Сбурлеа, Чоботарију, Вочин, Поточјану, Пигулеа (од 77' Лита), Мојсеску, Вач, Дуна (од 88' Саву), Генеа (од 83' Зегреан).

ПАРТИЗАН: Дамјанац, Болић, Савељић, Ђукановић (од 68' Светличић), Сабо, Ташевски (црвени у 37'), Вукичевић, Ћирић, Чакар (од 82' И. Томић), Тешовић, Обрадовић (од 63' Христов).

Иако "нула" из Хумске није обећавала, у Партизану су веровали и обећавали да ће у реваншу бити боље.

Почело је ужасно...

Мојсеску је после само шест минута постигао гол који је Националу трасирао пут у прво коло Купа УЕФА. Да невоља буде већа по Тумбаковића и друштво побринуо се Игор Ташевски зарадивши искључење у 37. минуту меча у Букурешту.

Национал је касније елиминисао и Черноморец, али није могао преко Клуб Брижа у 2. колу.

Национал се данас зове Прогресул и такмичи се у Четвртој лиги Румуније.

2004/2005 УЕФА КУП, 2. КОЛО КВАЛИФИКАЦИЈА: ОЦЕЛУЛ 1:0, 0:0

12. август 2004, Констанца. Стадион Фарул - 0:0.

ОЦЕЛУЛ ГАЛАЦИ: Чернеа, Крачун, Рохат, Маргинеан, Мунтеану, Нану, Данчу (од 46' Геара), Танасе, Мозаку (од 86' Извореану), Опреа (од 69' Алдеа), Јакоб.

Тренер: Сорин Ћирту

ПАРТИЗАН: Краљ, Рнић (црвени у 73'), Мирковић, Ђорђевић, Емегхара, Н. Брновић, Томић, Илић, Нађ, Радовић, Боја.

Тренер Владимир Вермезовић

Деценију и по после првог сусрета са Румунима у Европи - Партизан је дочекао победу.

Управо преко екипа из комшилука "ваљак" је почео да гради најуспешнију евро сезону од 1990. године. Дочекао је пролеће у Европи, а све је кренуло из Констанце, где је Оцелул био домаћин, јер стадион у Галаци није испуњавао услове за УЕФА мечеве.

На обали Црног мора мреже су мировале...

26. август 2004, Београд. Стадион Партизана (6.000) - 1:0 (1:0).

ПАРТИЗАН: Краљ, Ћирковић, Мирковић, Ђорђевић, Миловић, Н. Брновић, Томић, Илић (од 62' Радовић), Вукчевић, Радоњић (од 72' Грубјешић), Боја (од 90' Бајић).

ОЦЕЛУЛ ГАЛАЦИ: Чернеа, Рохат, Маргинеан (од 54' Крачун), Мунтеану, Нану, Данчу (од 82' Извореану), Геара, Танасе, Мозаку (од 61' Алдеа), Опреа, Јакоб.

Једини погодак у реваншу постигао је Срђан Радоњић у 27. минуту после одличне асистенције Камерунца Пјера Боје.

Те позне августовске вечери Партизан је дуго мучио своје навијаче у Хумској, али је успео да сачува минималну предност и да први пут елиминише Румуне.

2004/2005 УЕФА КУП, 1. КОЛО: ДИНАМО БУКУРЕШТ 3:1, 0:0

16. септембар 2004, Београд. Стадион Партизана (10.500) - 3:1 (0:1).

ПАРТИЗАН: Краљ, Ћирковић (од 76' Радовић), Мирковић, Ђорђевић, Емегхара (од 89' Миловић), Вукчевић, Ћирић (од 46' Грубјешић), И. Томић, Илић (од 82' Н. Брновић), Нађ, Боја.

ДИНАМО: Гајев, Семењин, Алистар, Галамаз (од 59' Чиботарију), Лордаче, Балан, Петре, Тамеш (од 63' Григорије), Маргаритеску (од 46' Наидин), Никулеску (од 76' Балцои), Данчулеску.

Тренер: Јон Андоне

Није се много чекало на други пут!

Партизан се са две врло добре партије реванширао Динаму за болну елиминацију из четвртфинала КПК. Одмах после Оцелула, "ваљак" је за противника добио крвника из 1990.

Када је Данчулеску у 27. минуту савладао Ивицу Краља, мало ко је веровао у успех Партизана.

А, онда су црно-бели у другом делу просто прегазили "вукове".

Иван Томић је у 53. минуту голом завршио одличну акцију са Бојом, а Камерунац је, чим се кренуло са центра, одузео лопту и "бомбом" потпуно преокренуо резултат.

Тачку на београдски дуел ставио је Ненад Брновић.

Тек што је ушао у игру послао је пројектил ка голу тима из Букурешта и уз доста среће, од пречке и голмана, постигао трећи гол. Партизан је имао солидну предност за реванш.

30. септембар 2004, Букурешт. Национални стадион (12.000) - 0:0.

ДИНАМО: Гајев, Семењин, Чиботарију, Галамаз (од 71' Шербан), Петре, Григорије (од 58' Мунтеану), Бадеа, Тамеш, Маргаритеску (од 46' Наидин), Никулеску, Данчулеску.

ПАРТИЗАН: Краљ, Ћирковић (од 67' Бајић), Мирковић, Ђорђевић, Емегхара (од 89' Миловић), Вукчевић, Н. Брновић, И. Томић, Илић (од 85' (Б. Петровић), Нађ, Боја.

У Букурешту није било голова. Партизан је изборио учешће у УЕФА лиги!

2008/2009 УЕФА КУП, ПЛЕЈ-ОФ: ТЕМИШВАР 1:0, 2:1

18. септембар 2008, Темишвар. Стадион Дан Палтинисану - 1:2 (1:1).

ТЕМИШВАР: Пантилимон, Бадои (од 54' Станчу), Лукин, Сретеновић, Милхазес, Абидун, Алекса, Магера, Карамјан (од 83' Борбели), Букур, Рушић (од 66' Дорин).

Тренер: Душан Ухрин

ПАРТИЗАН: Божовић, Стевановић, Ђорђевић, Кнежевић, Обрадовић, Жука, Петровић (од 64' Лазић), Богуновић (од 86' Чадиковски), Мореира, Тошић, Дијара (од 95' Перић).

Тренер Славиша Јокановић

Следећи и последњи био је Темишвар. Клуб из румунског Баната је једини два пута савладан.

Мајсторија Зорана Тошића из слободњака и гол Милоша Богуновића из контранапада донели су црно-белима победу у Темишвару 2:1.

Лобом Букура са 30-ак метара Политехника је у 24. минуту стигла до изненађујућег вођства.

"Бамби" је десет минута касније "скинуо паучину" из прекида, а Богуновић у 65. умакао одбрани Темишвара и постигао победоносни гол. Могао је Партизан и убедљивије да слави, имао је шансе, али је и ово било довољно.

3. октобар 2008, Београд. Стадион Партизана (18.000) - 1:0 (0:0)

ПАРТИЗАН: М. Божовић, Стевановић, Ђорђевић, Кнежевић, Обрадовић, Жука, Тошић, Мореира, Лазић (од 59' Петровић), Дијара (од 93' Чадиковски), Богуновић (од 77' Маринковић).

ТЕМИШВАР: Пантилимон, Бадои, Лукин (од 80' А. Карамјан), Брежински, Миљазеш, Станку (од 73' Рушић), Алекса, Бордељи, Магера, Гога, Букур.

Меч у Београду решио је Иван Стевановић у 70. минуту. Бек Партизана носио је лопту добрих 30 метара и онда из трка погодио шта је хтео...

Тако су изгледали досадашњи дуели Партизана са румунским клубовима. Сада је време за ново писање историје јако важан двомеч црно-белих и Стеауе.