Video sjećanja: Partizan protiv Rumuna - Steaua za nastavak serije

Uoči prve utakmice 3. kola kvalifikacija za Ligu šampiona i gostovanja Partizana nekadašnjem prvaku Evrope, prisetićemo se svih duela crno-belih sa rumunskim ekipama u UEFA takmičenjima.

Fudbal 29.07.2015 | 12:20

Fudbalski klub Partizan ima za sobom tradiciju od deset mečeva protiv rumunskih ekipa. U tim okršajima, zabeležio je skor od četiri pobede, tri remija i tri poraza. Gol količnik - 9:8.

Ove sedmice, šampion Srbije još jednom će se takmičiti sa predstavnikom istočnog suseda. U Rumuniji će, u sredu, započeti dvomeč 3. kola kvalifikacija za Ligu šampiona.

Stoga, borba crno-belih za mesto u evropskom kremu lepa je prilika za osvrt na sve mečeve kluba iz Humske i rumunskih predstavnika.

1989/1990 KPK, ČETVRTFINALE: DINAMO BUKUREŠT 1:2, 0:2

7. mart 1990, Bukurešt. Stadion Dinama (12.000) - 2:1 (1:0).

DINAMO: Stelea, Mihaesku, Klajn, Reonik, Timofte, Andone, Vaisčovići (od 51' Lupesku), Sabau, Radučoju (od 85' Zamfir), Mateuc, Lupu.

Trener: Mirčea Lučesku

PARTIZAN: Omerović, Vujačić, Stanojković (od 71' Miodrag Bajović), Spasić, Petrić, Đorđević, Bogdanović, Šćepović, Mijatović, Đurovski, Đurđević (od 75' Pantić).

Trener: Ivan Golac

Samo tri meseca od pada Čaušeskovog režima u Rumuniji, Partizan je u Bukureštu igrao utakmicu. I to ne bilo koju. Ivan Golac i "parni valjak" borili su se za polufinale Kupa kupova. Prvi meč odigran je 7. marta 1990. na stadionu Dinama pred oko 12.000 gledalaca.

Danut Lupu je u 17. minutu proleteo pored odbrane Partizana, Florin Radučoju se maestralno oslobodio čuvara i postigao prvi gol.

Jon Lupesku je dodavanjem u prostor u 57. minutu izbacio kompletnu odbranu crno-belih, hitri Radućoju je opet pobegao i rutinski savladao Fahrudina Omerovića.

Milko Đurovski je te sezone bio više nego raspoložen na evro utakmicama. Loptu Slađana Šćepovića u 70. minutu iskoristio je za poigravanje sa protivničkom odbranom, ali ipak nije uspeo da zatrese mrežu. U akciju se uključio Predrag Spasić i u stilu napadača završio pogotkom.

Bila je to velika šansa za crno-bele da u revanšu obezbede polufinale.

Pored uzbudljive utakmice, meč u Bukureštu obeležila je tuča Grobara sa policijom, a posle i sa domaćom publikom.

"Alea, alea, Sekuritatea!", iznervirani zbog brutalnosti organa reda klicali su navijači Partizana tajnoj Čaušeskovoj policiji, a to se nimalo nije svidelo ostalima na stadionu, jer su rane od krvavih sukoba bile sveže.

21. mart 1990, Titograd (Podgorica). Stadion Budućnosti (15.000) - 0:2 (0:0).

PARTIZAN: Omerović - Stanojković, Miodrag Bajović, Spasić, Petrić, Đorđević (od 59' Milorad Bajović), Mijatović, Milojević, Šćepović (od 60'Stevanović), Đurovski, Bogdanović.

Trener: Ivan Golac.

DINAMO: Stelea - Mihaesku (od 82' Mesaroš), Rednik, Andone, Klajn, Timofte, Lupescu, Mateuc, Lupu, Vaiscovići (od 76'Zamfir), Raducoju.

Trener: Mirčea Lučesku.

Navijači Partizana bili su ubeđeni da na njihovim krilima crno-beli mogu u polufinale nekog UEFA takmičenja, prvi put posle 1966. godine. Problem je predstavljala odluka Evropske fudbalske unije da "valjak" mora da igra 300 kilometara od Beograda zbog incidenata koje su napravili Grobari protiv Groningena.

Posle Mostara, gde je u prvom kolu ugošćen Seltik, crno-beli su se preselili u Titograd, mada je kao grad domaćin bilo najavljeno Skoplje. Uprava Partizana izabrala je manji stadion sa izuzetno lošom travom. Umesto 30.000, Dinamo je u Podgorici dočekalo 15.000 navijača.

I ništa nije išlo na vodenicu Golčevom timu.

Jon Lupesku u 52. postigao strašan gol posle slobodnog udarca. Nedugo zatim je Fahrudin Omerović odbranio penal Danutuu Lupuu, a onda je Partizan krenuo na sve ili ništa.

U jeku napada Beograđana, pogrešio je Miodrag Bajović, a maestralni Radučoju postigao još jedan efektan gol i overio plasman Dinama u polufinale.

Posle obećavajuće jeseni na svim frontovima, Partizan je početkom proleća 1990. godine vezao šest poraza u nizu, dva od Rumuna.

1996/1997 KUP UEFA, 2. KOLO KVALIFIKACIJA: NACIONAL 0:0, 0:1

6. avgust 1996, Beograd. Stadion Partizana - 0:0.

PARTIZAN: Damjanac, Svetličić, Saveljić, Sabo, Taševski, Krstajić (od 46' Bolić), Hristov (od 85' I. Tomić), Ćirić, Čakar (od 74' Trenevski), Tešović, Mulina.

Trener: Ljubiša Tumbaković

NACIONAL: R. Lučesku, Marin, Sburlea, Čobotariju, Nekula, Potočjanu (od 38' Vočin), Pigulea, Mojsesku, Nikulesku (od 69' Savu), Duna (od 85' Albeanu), Genea.

Trener: Florin Halagjan

Ništa bolji nije bio ni sledeći susret sa predstavnikom Rumunije.

Željni evropskog fudbala posle sankcija Ujedinjenih nacija navijači Partizana očekivali su mnogo, a dobili malo.

Pošto su Makabi Haifa i Haim Revivo pregaženi ukupnim rezultatom 7:2, žreb je odlučio da je naredni rival crno-belih Nacional iz Bukurešta.

Prvi meč u Beogradu završen je bez golova...

20. avgust 1996, Bukurešt. Stadion Kotročeni - 1:0 (1:0).

NACIONAL: R. Lučesku, Marin, Sburlea, Čobotariju, Vočin, Potočjanu, Pigulea (od 77' Lita), Mojsesku, Vač, Duna (od 88' Savu), Genea (od 83' Zegrean).

PARTIZAN: Damjanac, Bolić, Saveljić, Đukanović (od 68' Svetličić), Sabo, Taševski (crveni u 37'), Vukičević, Ćirić, Čakar (od 82' I. Tomić), Tešović, Obradović (od 63' Hristov).

Iako "nula" iz Humske nije obećavala, u Partizanu su verovali i obećavali da će u revanšu biti bolje.

Počelo je užasno...

Mojsesku je posle samo šest minuta postigao gol koji je Nacionalu trasirao put u prvo kolo Kupa UEFA. Da nevolja bude veća po Tumbakovića i društvo pobrinuo se Igor Taševski zaradivši isključenje u 37. minutu meča u Bukureštu.

Nacional je kasnije eliminisao i Černomorec, ali nije mogao preko Klub Briža u 2. kolu.

Nacional se danas zove Progresul i takmiči se u Četvrtoj ligi Rumunije.

2004/2005 UEFA KUP, 2. KOLO KVALIFIKACIJA: OCELUL 1:0, 0:0

12. avgust 2004, Konstanca. Stadion Farul - 0:0.

OCELUL GALACI: Černea, Kračun, Rohat, Marginean, Munteanu, Nanu, Danču (od 46' Geara), Tanase, Mozaku (od 86' Izvoreanu), Oprea (od 69' Aldea), Jakob.

Trener: Sorin Ćirtu

PARTIZAN: Kralj, Rnić (crveni u 73'), Mirković, Đorđević, Emeghara, N. Brnović, Tomić, Ilić, Nađ, Radović, Boja.

Trener Vladimir Vermezović

Deceniju i po posle prvog susreta sa Rumunima u Evropi - Partizan je dočekao pobedu.

Upravo preko ekipa iz komšiluka "valjak" je počeo da gradi najuspešniju evro sezonu od 1990. godine. Dočekao je proleće u Evropi, a sve je krenulo iz Konstance, gde je Ocelul bio domaćin, jer stadion u Galaci nije ispunjavao uslove za UEFA mečeve.

Na obali Crnog mora mreže su mirovale...

26. avgust 2004, Beograd. Stadion Partizana (6.000) - 1:0 (1:0).

PARTIZAN: Kralj, Ćirković, Mirković, Đorđević, Milović, N. Brnović, Tomić, Ilić (od 62' Radović), Vukčević, Radonjić (od 72' Grubješić), Boja (od 90' Bajić).

OCELUL GALACI: Černea, Rohat, Marginean (od 54' Kračun), Munteanu, Nanu, Danču (od 82' Izvoreanu), Geara, Tanase, Mozaku (od 61' Aldea), Oprea, Jakob.

Jedini pogodak u revanšu postigao je Srđan Radonjić u 27. minutu posle odlične asistencije Kamerunca Pjera Boje.

Te pozne avgustovske večeri Partizan je dugo mučio svoje navijače u Humskoj, ali je uspeo da sačuva minimalnu prednost i da prvi put eliminiše Rumune.

2004/2005 UEFA KUP, 1. KOLO: DINAMO BUKUREŠT 3:1, 0:0

16. septembar 2004, Beograd. Stadion Partizana (10.500) - 3:1 (0:1).

PARTIZAN: Kralj, Ćirković (od 76' Radović), Mirković, Đorđević, Emeghara (od 89' Milović), Vukčević, Ćirić (od 46' Grubješić), I. Tomić, Ilić (od 82' N. Brnović), Nađ, Boja.

DINAMO: Gajev, Semenjin, Alistar, Galamaz (od 59' Čibotariju), Lordače, Balan, Petre, Tameš (od 63' Grigorije), Margaritesku (od 46' Naidin), Nikulesku (od 76' Balcoi), Dančulesku.

Trener: Jon Andone

Nije se mnogo čekalo na drugi put!

Partizan se sa dve vrlo dobre partije revanširao Dinamu za bolnu eliminaciju iz četvrtfinala KPK. Odmah posle Ocelula, "valjak" je za protivnika dobio krvnika iz 1990.

Kada je Dančulesku u 27. minutu savladao Ivicu Kralja, malo ko je verovao u uspeh Partizana.

A, onda su crno-beli u drugom delu prosto pregazili "vukove".

Ivan Tomić je u 53. minutu golom završio odličnu akciju sa Bojom, a Kamerunac je, čim se krenulo sa centra, oduzeo loptu i "bombom" potpuno preokrenuo rezultat.

Tačku na beogradski duel stavio je Nenad Brnović.

Tek što je ušao u igru poslao je projektil ka golu tima iz Bukurešta i uz dosta sreće, od prečke i golmana, postigao treći gol. Partizan je imao solidnu prednost za revanš.

30. septembar 2004, Bukurešt. Nacionalni stadion (12.000) - 0:0.

DINAMO: Gajev, Semenjin, Čibotariju, Galamaz (od 71' Šerban), Petre, Grigorije (od 58' Munteanu), Badea, Tameš, Margaritesku (od 46' Naidin), Nikulesku, Dančulesku.

PARTIZAN: Kralj, Ćirković (od 67' Bajić), Mirković, Đorđević, Emeghara (od 89' Milović), Vukčević, N. Brnović, I. Tomić, Ilić (od 85' (B. Petrović), Nađ, Boja.

U Bukureštu nije bilo golova. Partizan je izborio učešće u UEFA ligi!

2008/2009 UEFA KUP, PLEJ-OF: TEMIŠVAR 1:0, 2:1

18. septembar 2008, Temišvar. Stadion Dan Paltinisanu - 1:2 (1:1).

TEMIŠVAR: Pantilimon, Badoi (od 54' Stanču), Lukin, Sretenović, Milhazes, Abidun, Aleksa, Magera, Karamjan (od 83' Borbeli), Bukur, Rušić (od 66' Dorin).

Trener: Dušan Uhrin

PARTIZAN: Božović, Stevanović, Đorđević, Knežević, Obradović, Žuka, Petrović (od 64' Lazić), Bogunović (od 86' Čadikovski), Moreira, Tošić, Dijara (od 95' Perić).

Trener Slaviša Jokanović

Sledeći i poslednji bio je Temišvar. Klub iz rumunskog Banata je jedini dva puta savladan.

Majstorija Zorana Tošića iz slobodnjaka i gol Miloša Bogunovića iz kontranapada doneli su crno-belima pobedu u Temišvaru 2:1.

Lobom Bukura sa 30-ak metara Politehnika je u 24. minutu stigla do iznenađujućeg vođstva.

"Bambi" je deset minuta kasnije "skinuo paučinu" iz prekida, a Bogunović u 65. umakao odbrani Temišvara i postigao pobedonosni gol. Mogao je Partizan i ubedljivije da slavi, imao je šanse, ali je i ovo bilo dovoljno.

3. oktobar 2008, Beograd. Stadion Partizana (18.000) - 1:0 (0:0)

PARTIZAN: M. Božović, Stevanović, Đorđević, Knežević, Obradović, Žuka, Tošić, Moreira, Lazić (od 59' Petrović), Dijara (od 93' Čadikovski), Bogunović (od 77' Marinković).

TEMIŠVAR: Pantilimon, Badoi, Lukin (od 80' A. Karamjan), Brežinski, Miljazeš, Stanku (od 73' Rušić), Aleksa, Bordelji, Magera, Goga, Bukur.

Meč u Beogradu rešio je Ivan Stevanović u 70. minutu. Bek Partizana nosio je loptu dobrih 30 metara i onda iz trka pogodio šta je hteo...

Tako su izgledali dosadašnji dueli Partizana sa rumunskim klubovima. Sada je vreme za novo pisanje istorije jako važan dvomeč crno-belih i Steaue.