Ево како електронски уређаји утичу на здравље дјеце
Стручњаци из Аустралије упозоравају да деца која проводе више од 30 минута дневно за ипадима и таблетима могу већ у раној доби посејати семе хроничног бола у врату и леђима у каснијем животу.
Здравље 29.07.2015 | 09:00
Грбљење над елекронским уређајем у младом узрасту може узроковати мускулоскелеталне проблеме у одраслој доби.
Стефани Касиди, физиотерапеуткиња из Мелбурна, каже да би деца смела да проведу максимално пола сата у фиксној позицији пред екраном, након тога би опет морала да се размрдају.
Научници са Куртин Универзитета у Аустралији установили су да многе породице дозвољавају деци да користе компјутере, иПадове и телефоне већи део дана да би били анимирани, мирни и срећни.
Прелиминарни резултати студје биће представљени на интернационалном конгресу удружења ергономичара у Мелбурну следећег месеца. Научници се надају да ће резултати студије забринути родитеље па ће упутства која дају на темељу студије постати образац понашања родитеља да би заштитили своју децу.
Упутства у неким земљама сада препоручују да деца узраста од две до пет година смеју да проведу максимално један сат испред екрана, укључујући и телевизију, а да електронске уређаје уопште не смеју да употребљавају деца млађа од две године.
Студија са Курбин Универзитета која је спроведена на 159 деце од пет година и млађе, укључујући и двоје млађе од две године, утврдила је да једна четвртина деце гледа ТВ више од једног сата дневно преко недеље, а за викенд још и више.
Шездесет одсто употребљава таблете или мобилне телефоне током недеље до једног сата, а десет одсто проводи више од сат времена дневно на таблетима преко викенда.
Све указује на то да максимум мора бити тридесет минута и након тога деца би опет требало да буду активна. Нарочито ако се деца почну жалити на болове у леђима и врату што је знак да се тело не може носити са тиме. Родитељи би требало да укажу деци на важност исправног држања тела и опасност дуготрајног седења.
Б 92
Коментари / 0
Оставите коментар