ЛЕ - квалификације, преглед...Много изненађења!

Хајдук се играо са живцима навијача, а онда за 16 минута демолирао Естонце, гол Луке Стојановића на Кипру...Убедљиви и Слован, АИК, Аполон, Берое...Вест Хемов минималац у Андори, Жилина прошла, Вадуц разбио Ла Фјориту...

Фудбал 09.07.2015 | 23:30

Данас сви играју фудбал, али озбиљни клубови и даље играју боље од оних који су се тек "јуче" домогли велике фудбалске сцене, па у мечевима првог кола квалификација за Лигу Европа који су почињали у 19 сати није било изненађења. Али јесте узбуђења, посебно у сплитском предграђу Дугопљу где је Хајдук принудно играо реванш меч са естонским Силамае Калевом и после турбулентног првог полувремена у којем су гости имали и гол предности на крају славио са убедљивих 6:2.

Дилема је отклоњена у размаку од 16 минута током којих су Френк Оанџа, два пута, и 17-годишњи Никола Влашић изударали Естонце и послали их у нокдаун из кога није било повратка. Најлепши потез утакмице је ипак извео Мијо Цакташ, који је у последњим секундама првог полувремена одапео стрелу из слободног ударца са неких 25 метара.

Немилосрдан је био и АИК, који је са четири комада у мрежи ВПС-а испратио госте из Финске победом од 4:0, док је сада већ бивши бугарски репрезентативац Спас Делев хет-триком потврдио да је Берое квалитетнији састав од литванског Атлантаса – 3:1.

Дилеме није било ни у сусретима Аполона и Саксана у којем је Лука Стојановић погурао Кипране до 2:0 , Слована и недораслог ривала са Гибралтара чудног имена Колеџ Еуропа (3:0), те Рандерса и Сант Хулије из Андоре (1:0). Норвешки клубови Од Балклуб и Розенборг најтежи део посла су одрадили у првим утакмицама са Шерифом, односно Викингуром, па су вечерас могли да прекрсте ноге и одиграју на резултат – у тим мечевима није било голова.

Дилеме је, мада не посебно велике, било у Јерусалиму у којем је Беитар елиминисао Ордабаши победом од 2:1 пошто је Казахстанцима недостајао погодак у противничкој мрежи како би прошли даље на основу броја голова у гостима.

Очекивано, Вест Хем је изборио пролазак у друго коло квалификација после победе над Луситаносом из Андоре. Енглези су победили са "само" 1:0 голом Елиота Лија, али томе је у многоме допринело искључење Дијафре Сакоа у 14. минуту утакмице. После победе у првом колу од 3:0 ово је ипак лаган пролаз за Чекићаре.

Локомотива се пробила у друго коло. Локоси су били бољи од Велшана са укупним резултатом 5:3, али највише због доброг првог меча у коме су добили са 3:1. Примила је Локомотива два гола на свом терену И са тим неће бити задовољна.

Бугарски Литекс је доживео елиминацију јер је од њега боља била летонска Јеглава због више голова постигнутим у гостима, а швајцарски Вадуз је размонтирао Ла Фјориту из Сан Марина са 5:1. Укупан резултат био је 10:1.

Зрињски је у реваншу са јерменским Шираком имао продужетке у рукама, али је све пало у воду у 96. минуту када је Жан-Жак Бугуи погодио за утешни гол гостију - 2:1. У овом случају тај утешни гол је био и гол за пролаз у наредну рунду.

Та луда надокнада! Иван Вуковић јунак Подгорице! Каират иде у Јерменију, прошао Диферданж.

Још изненађујућих резултата у првом колу квалификација за Лигу Европе!

Није успела Будућност, није успела ни Сутјеска, али јесте Младост. Подгорички клуб направио је прави подвиг пошто се пробио у друго коло квалификација за Лигу Европе у дрматичној завршници сусрета са богатим Нефчијем. Иако је екипа из Азербејџана после 2:2 у Бакуу водила у Црног Гори голом Абдулајева од 71. минутуа, домаћин је смогао снаге да узврати и преко Ивана Вуковића у другом од пет минута надокнаде времена и тако закаже двомеч са Торпедом из Жодина.

Занимљиво је и то да наредни ривал Каирата, који је избацио Црвену звезду, стиже из Јерменије. Реч је о Алашкерту, који је успео да елиминише шкотски Сент Џонстон. Шкоти су вечерас успели да славе 2:1, али се кључним испоставила победа Алашкерта из првог меча, али и чињеница да је Ноеајр Гјозалијан постигао гол у тренуцима кад су гости имали играча мање за 1:1.

Од осталих резултата ваља издвојити пролаз Диферданжа из Луксембурга, који је елиминисао велшки Бала таун. Гости су после 3:1 на свом терену изгубили у гостима 1:2, али су и они, попут Младости, погодак вредан пласмана даље постигли у надокнади времена. Стрелац у 90+3. био је Мароконац Омар Ер Рафик.

Јагелонија се у првом мечу са Куојом из Литваније мучила све до надокнаде времена кад је постигла гол за 1:0, али је затим у реваншу демонстрирала снагу и пред својим навијачима у Пољској била немилосрдна - 8:0. По хет-трик на овом сусрету постигли су Тужински и Франковски.