LE - kvalifikacije, pregled...Mnogo iznenađenja!

Hajduk se igrao sa živcima navijača, a onda za 16 minuta demolirao Estonce, gol Luke Stojanovića na Kipru...Ubedljivi i Slovan, AIK, Apolon, Beroe...Vest Hemov minimalac u Andori, Žilina prošla, Vaduc razbio La Fjoritu...

Fudbal 09.07.2015 | 23:30

Danas svi igraju fudbal, ali ozbiljni klubovi i dalje igraju bolje od onih koji su se tek "juče" domogli velike fudbalske scene, pa u mečevima prvog kola kvalifikacija za Ligu Evropa koji su počinjali u 19 sati nije bilo iznenađenja. Ali jeste uzbuđenja, posebno u splitskom predgrađu Dugoplju gde je Hajduk prinudno igrao revanš meč sa estonskim Silamae Kalevom i posle turbulentnog prvog poluvremena u kojem su gosti imali i gol prednosti na kraju slavio sa ubedljivih 6:2.

Dilema je otklonjena u razmaku od 16 minuta tokom kojih su Frenk Oandža, dva puta, i 17-godišnji Nikola Vlašić izudarali Estonce i poslali ih u nokdaun iz koga nije bilo povratka. Najlepši potez utakmice je ipak izveo Mijo Caktaš, koji je u poslednjim sekundama prvog poluvremena odapeo strelu iz slobodnog udarca sa nekih 25 metara.

Nemilosrdan je bio i AIK, koji je sa četiri komada u mreži VPS-a ispratio goste iz Finske pobedom od 4:0, dok je sada već bivši bugarski reprezentativac Spas Delev het-trikom potvrdio da je Beroe kvalitetniji sastav od litvanskog Atlantasa – 3:1.

Dileme nije bilo ni u susretima Apolona i Saksana u kojem je Luka Stojanović pogurao Kiprane do 2:0 , Slovana i nedoraslog rivala sa Gibraltara čudnog imena Koledž Europa (3:0), te Randersa i Sant Hulije iz Andore (1:0). Norveški klubovi Od Balklub i Rozenborg najteži deo posla su odradili u prvim utakmicama sa Šerifom, odnosno Vikingurom, pa su večeras mogli da prekrste noge i odigraju na rezultat – u tim mečevima nije bilo golova.

Dileme je, mada ne posebno velike, bilo u Jerusalimu u kojem je Beitar eliminisao Ordabaši pobedom od 2:1 pošto je Kazahstancima nedostajao pogodak u protivničkoj mreži kako bi prošli dalje na osnovu broja golova u gostima.

Očekivano, Vest Hem je izborio prolazak u drugo kolo kvalifikacija posle pobede nad Lusitanosom iz Andore. Englezi su pobedili sa "samo" 1:0 golom Eliota Lija, ali tome je u mnogome doprinelo isključenje Dijafre Sakoa u 14. minutu utakmice. Posle pobede u prvom kolu od 3:0 ovo je ipak lagan prolaz za Čekićare.

Lokomotiva se probila u drugo kolo. Lokosi su bili bolji od Velšana sa ukupnim rezultatom 5:3, ali najviše zbog dobrog prvog meča u kome su dobili sa 3:1. Primila je Lokomotiva dva gola na svom terenu I sa tim neće biti zadovoljna.

Bugarski Liteks je doživeo eliminaciju jer je od njega bolja bila letonska Jeglava zbog više golova postignutim u gostima, a švajcarski Vaduz je razmontirao La Fjoritu iz San Marina sa 5:1. Ukupan rezultat bio je 10:1.

Zrinjski je u revanšu sa jermenskim Širakom imao produžetke u rukama, ali je sve palo u vodu u 96. minutu kada je Žan-Žak Bugui pogodio za utešni gol gostiju - 2:1. U ovom slučaju taj utešni gol je bio i gol za prolaz u narednu rundu.

Ta luda nadoknada! Ivan Vuković junak Podgorice! Kairat ide u Jermeniju, prošao Diferdanž.

Još iznenađujućih rezultata u prvom kolu kvalifikacija za Ligu Evrope!

Nije uspela Budućnost, nije uspela ni Sutjeska, ali jeste Mladost. Podgorički klub napravio je pravi podvig pošto se probio u drugo kolo kvalifikacija za Ligu Evrope u drmatičnoj završnici susreta sa bogatim Nefčijem. Iako je ekipa iz Azerbejdžana posle 2:2 u Bakuu vodila u Crnog Gori golom Abdulajeva od 71. minutua, domaćin je smogao snage da uzvrati i preko Ivana Vukovića u drugom od pet minuta nadoknade vremena i tako zakaže dvomeč sa Torpedom iz Žodina.

Zanimljivo je i to da naredni rival Kairata, koji je izbacio Crvenu zvezdu, stiže iz Jermenije. Reč je o Alaškertu, koji je uspeo da eliminiše škotski Sent Džonston. Škoti su večeras uspeli da slave 2:1, ali se ključnim ispostavila pobeda Alaškerta iz prvog meča, ali i činjenica da je Noeajr Gjozalijan postigao gol u trenucima kad su gosti imali igrača manje za 1:1.

Od ostalih rezultata valja izdvojiti prolaz Diferdanža iz Luksemburga, koji je eliminisao velški Bala taun. Gosti su posle 3:1 na svom terenu izgubili u gostima 1:2, ali su i oni, poput Mladosti, pogodak vredan plasmana dalje postigli u nadoknadi vremena. Strelac u 90+3. bio je Marokonac Omar Er Rafik.

Jagelonija se u prvom meču sa Kuojom iz Litvanije mučila sve do nadoknade vremena kad je postigla gol za 1:0, ali je zatim u revanšu demonstrirala snagu i pred svojim navijačima u Poljskoj bila nemilosrdna - 8:0. Po het-trik na ovom susretu postigli su Tužinski i Frankovski.