Трнинићева признала да је примила мито, а је ли?
Због корупције у Клиничком центру Бањалука ухапшена је шефица једног одјељења Гордана Трнинић. Она је са Специјалним тужилаштвом постигла споразум о признању кривице. Али, да ли њено хапшење рјешава проблем корупције у здравству?
Република Српска 03.07.2015 | 10:10
Гордана Трнинић, шефица Одјељења организације пружања здравствене заштите и централног одржавања хигијене у Универзитетској болници – Клиничком центру Бањалука (УБКЦ), ухапшена је због сумње да је, користећи службени положај, тражила мито да би се једна особа запослила као медицински техничар у овој здравственој установи.
МЕДИЦИНСКА СЕСТРА СА ИНИЦИЈАЛИМА
Након што је из полиције 1. јуна објављена ова информација, при чему су само наведени иницијали ухапшене, у УБКЦ Бањалука су саопштили да још нису добили никакво саопштење МУП Српске, да код њих постоји особа са тим иницијалима, по занимању медицинска сестра, али да не могу са сигурношћу устврдити да је ријеч о тој радници.
“За лице Г.Т. постоји основ сумње да је у својству шефа једног одјељења у Клиничком центру Бањалука, користећи свој службени или претпостављени утицај да се на конкурс за пријем радника у Клинички центар Бањалука прими једно лице на радно мјесто медицинског техничара, захтијевало од оштећеног лица одређену количину новца", стоји у званичном саопштењу из МУП-а.
Како је потврђено, током хапшења су пронађени материјални докази који указују да је осумњичена починила кривично дјело трговина утицајем. Наводно је примила мито у износу од 5.000 КМ. Директор УБКЦ Бањалука Мирко Станетић је рекао да је затечен саопштењем из МУП-а Републике Српске, да у тој здравственој установи нико ништа не таји и да ће руководство болнице сарађивати с полицијом.
Све досад речено су званични ставови. Међутим, незваничне информације до којих је дошао Журнал о цијелом случају говоре много више и дају пунију слику о корупцији и криминалу, која у УБКЦ влада годинама.
Према сазнањима Журнала, Гордана Трнинић је својевремено била главна сестра на Клиници за оториноларингологију. Она је са те позиције смијењена током првог директорског мандата Мирка Станетића. Након смјене, Трнинићева је покренула спор на суду, који је окончан у њену корист, па је враћена на руководећу позицију.
Трнинићева је постала шефица Службе организације пружања здравствене заштите и централног одржавања хигијене за опште и правне послове, а Станетић је тада остао без функције, пошто га је Влада Републике Српске крајем децембра 2011. године смијенила са директорске позиције и на његово мјесто именовала доктора Брану Топића.
И у вријеме директорског мандата Бране Топића, Трнинићева је руководила и Одјељењем којем су припадале спремачице у УБКЦ. Прије тога, спремачице су као радници УБКЦ биле распоређени по клиникама. Топићева идеја је била да се укине Одјељење спремачица и да се њихови послови повјере приватној агенцији која ће обављати њихов посао. Топић је у априлу 2013. године поднио оставку на директорско мјесто, њега је наследио Душко Рачић, који је у јуну прошле године смијењен са те функције.
Влада Српске је смијенила Рачића, јер је одбио да потпише штетни Уговор о изградњи централног хола и завршетка Јужног крила УБКЦ са аустријском фирмом “Линднер”, који би Српску коштао цијелих пет милиона марака. Мирко Станетић није имао ништа против тога да потпише овај уговор, због чега је поново именован за директора бањалучке Болнице.
Станетић је сада поново реорганизовао Службу спремачица, поново спремачице припојио Клиникама, тако да је тек неколико њих остало у надлежности Гордане Трнинић.
Извор Журнала из УБКЦ наводи да је Станетић у прва два мјесеца свог новог мандата поново покренуо причу да се умјесто спремачица запослених у болници ангажује приватни сервис, који би обављао њихове послове. Према његовим ријечима, Гордана Трнинић је против тога.
КО ИМА УТИЦАЈ У БОЛНИЦИ
Саговорник Журнала каже да је Станетић од СWОТА, односно од Александра Тодоровића, за 70.000 марака наручио о тзв. Оутсорсингу, односно о ангажовању вањских сервиса за чишћење, које подразумијева и техничко одржавање, припрему и дистрибуцију хране. Према његовим ријечима, студија је до сада сигурно завршена, па није искључено да се склањају људи који се противе њеној реализацији.
Исти извор тврди да је мало вјероватно да је Трнинићева могла утицати да неко добије посао у УБКЦ.
“То су ствари које сваки директор болнице чврсто држи у својим рукама. Постоје две могућности – или је хтела неког да превари (узме новац и не одржи обећање) или је радила за некога у управи, а на дну те љествице је Главна медицинска сестра”, појаснио је исти извор.
Он не искључује ни могућност да се ради о намјештаљци, због чега је случај хапшења медијски предимензионисан.
Тако је прва информација о хапшењу Трнинићеве стигла из Бироа Владе за односе са јевношћу, што није уобичајено, а постоје провјерене информације да је на дан када је она ухапшена министар здравља Драган Богданић три пута долазио у УБКЦ.
Ријечју, требало је да се пошаље порука о снажном и бескомпромисном чишћење криминала у УБКЦ, које је почело од шефице чистачица?! И да се у други план ставе све афере око штетног уговора и свих проблема око изградње Централног хола Јужног крила болнице.
Хапшење Трнинићеве могло би да има још једну димензију. Према информацијама Журнала, у МУП Српске постоји доста изјава особа које терете бившег директора Брану Топића да је примао мито да их запосли, а није то учинио.
Зато, није искључено да је хапшење Трнинићеве, која је била близак Топићев сарадник, директан притисак на њу да сарађује са полицијском и тужилаштвом као инсајдер. Наравно, ако те институције одлуче да отпакују случајеве примања мита, криминала и корупције у УБКЦ.
Гордана Трнинић је са Специјалним тужилаштвом склопила споразум о признању кривице за кривично дјело трговина утицајем, којим је предвиђена новчана казна у износу од 22.000 КМ. Она је на тај начин избјегла затвор.
Остаје питање да ли ће надлежне институције наставити да размотавају клупко криминала и корупције у највећој здравственој установи Српске. И разјасне ко је у УБКЦ примао мито, обећавајући запошљавање у бањалучкој болници.
Извор: Зурнал
Коментари / 7
Оставите коментарСиннy Боy
03.07.2015 08:21Па наравно да није.Како може нека обична сестра имати такав утицај да за велике паре запошљава нове раднике.Нема сумње,паре су биле намјењене неком другом ко има такав утицај.Директор,неки доктор....
ОДГОВОРИТЕније него
03.07.2015 08:36Сјајан текст. Риба од главе смрди то сви знају.
ОДГОВОРИТЕСрбин
03.07.2015 09:38И на крају да само добије новцану казну!? Ма дај, ово је ударац у здрав разум!
ОДГОВОРИТЕМирослав
03.07.2015 10:33Обратите пазњу и на друге сто се боре хттп://бориславрадовановиц.блогспот.цо.ат
ОДГОВОРИТЕмирко
03.07.2015 11:45То сви знају да је Б Топиц узимао 5000 за ссс и на висе од тога за всс итд. за посао,а примљено је 200 људи.
ОДГОВОРИТЕСлучајни пролазник
04.07.2015 00:13Да је државе и закона као што није... Казну "пући" толику да себи не може доћи за 20 година и доживотно укинути лиценцу без права жалбе! Све и једном/ој. Тако се стаје у крај, а не износом који покрије обични ненамјенски кредит. Питајте онда следећег да ли би и помислио о миту. Није Свабо културан због генетике, већ судије...
ОДГОВОРИТЕмедицинска сестра
04.07.2015 06:54Давно је требала бити кажњена и избачена са посла због многих ствари а понајвише што блати "бијели мантил" својим облачењем и понашањем јер човјек кад ју види помисли да је у јавној кући или пак на снимању порнића .
ОДГОВОРИТЕ