Отпад ипак иде на Трговску гору!?
Хрватска је почела да припрема пројектну документацију која је предуслов за израду националног програма одлагања радиоактивног отпада на Трговској гори у општини Двор и студију утицаја на животну средину, упркос оштром противљењу власти у Српској, чија је општина Нови Град удаљена свега 2,5 километара од спорне локације!
Регион 20.06.2015 | 19:10
Такође, интензивно лобирају код општинских власти у Двору да прихвате градњу овог одлагалишта, а упоредо се оглушују на сталне дописе из РС!
Министарка за просторно уређење, грађевинарство и екологију Сребренка Голић изјавила је да су хрватске власти до сада требало да обавијесте надлежне у РС и БиХ о корацима које предузимају у вези са одабиром локације и градњом одлагалишта, с обзиром на то да рок за доношење коначне одлуке истиче 1. августа.
- Требало је то да ураде у вријеме када су обавјештавали своју јавност, јер су хрватске општине информације о томе добиле почетком маја. Влади РС предложићемо да у Народну скупштину упути резолуцију којом ће се парламент успротивити градњи овог одлагалишта. Можете ли мислити да они планирају да нуклеарни отпад превозе 200 километара из Кршког до Трговске горе! Зар није природно да га депонују на мјесту настанка или да га врате у земљу поријекла! Чак и неки хрватски парламентарци у Европском парламенту дијеле наш став - навела је Голићева.
Она је затражила хитан састанак на којем би присуствовало шест начелника општина у БиХ које се налазе у сливу ријеке Уне, представници министарстава и законодавне власти из РС и ФБиХ, те представници хрватских министарстава и директори агенција за нуклеарну безбједност.
Голићева је нагласила и да су представници Државне агенције за радијациону и нуклеарну безбједност БиХ недавно боравили на међунардној конференцији у Бечу гдје су скренули пажњу хрватским представницима да никада није забиљежено да је нека земља свој радиоактивни отпад одлагала на граници са комшијама.
Начелница Новог Града Сњежана Рајилић, која је јуче разговарала са министарком Голић о овој проблематици, изнијела је податак да нигдје на свијету није изграђено трајно одлагалиште нуклеарног отпада, као што сада покушавају да ураде на Трговској гори.
- Потребна је организована акција са врха БиХ према Хрватској да не бисмо дошли у ситуацију да се уради пројекат који се већ најављује, а да БиХ не постави услове испитивања утицаја на животну средину - истакла је Рајилићева. Она је нагласила да је све што се дешава у вези са Трговском гором обавијено велом тајни, као и да су до сада на скупове посвећене овој тематици долазили људи који нису носиоци активности и који би могли дати адекватне одговоре на бројна отворена питања.
Годишња накнада
- Власти Хрватске лобирају код власти у Двору да прихвате ову локацију и траже од предсједника мјесних заједница да организовано оду у електрану "Кршко" и виде како народ тамо добро живи, али им нису објаснили да тај отпад неће бити на тој локацији десет година, него трајно, док је период његовог распада дужи од хиљаду година. Тако се не ради нигдје у свијету - истакла је Рајилићева.
Коментаришући податак да Хрватска нуди општини Двор годишњу накнаду од милион евра за одлагање отпада, што је у висини буџета ове мале општине, Рајилић је истакла да "не може да схвати да то некоме може бити мотив да пристане".
Неке странке у Двору су, ипак, оштро против градње одлагалишта. Банијска демократска странка затражила је од начелника да организује референдум за грађане, "запријетивши" да ће у противном организовати протесте.
Трусно и водопропусно подручје
Стручњаци упозоравају на то да постоје бројне геолошке, сеизмолошке и хидролошке карактеристике које потврђују да је Трговска гора апсолутно неадекватна локација за овакву врсту отпада. Ово подручје је изграђено од кречњака доломита са врло стрмим нагибима. Стијене су водопропусне, а тло испресијецано водотоцима, што би могло да угрози све општине у сливу ријека Уне и Купе, и то четири федералне и двије општине у РС. Са сеизмолошког аспекта за ово подручје је карактеристичан шести и седми степен трусности.
(Пресс)
Коментари / 2
Оставите коментарзабринути
21.06.2015 06:22Сви прицају али нико ниста не подузима по овом питању! Па докле висе???
ОДГОВОРИТЕсноуден
21.06.2015 11:14Толико о односима Хрватске према српском народу и становниству прво забрана ћирилице, сад радиоактивни отпад, а ми њима дајмо све у Бања Луци, е моји Срби!!!!!
ОДГОВОРИТЕ