Марш против "Монсанта"

На хиљаде људи учествовало је широм света у протестима против америчког биотехнолошког гиганта "Монсанта" и његових генетски модификованих усева и пестицида.

Свијет 24.05.2015 | 15:11
Марш против "Монсанта"

Трећи годишњи "Марш против Монсанта" је одржан синоћ у око 400 градова у више од 40 земаља широм Европе, Северне и Јужне Америке и Африке, пренела је агенција АФП.

Око 2.500 људи демонстрирало је против "Монсанта" у швајцарским градовима Базелу и Моржу, где се налази седиште те компаније за Европу, Африку и Блиски Исток.

У Паризу се окупило око 3.000 демостраната у организацији група за заштиту животне средине попут "Гринписа" и анти-капиталистичке групе Стоп ТАФТА.

Њихов бес је био пре свега усмерен ка водећем хербициду на тржишту "Раундапу", чији је главни састојак Светска здравствена организација недавно прогласила "вероватно канцерогеним за људе".

На једном од плаката у француском граду Рену је зато писало: "Желите да почините масовно убиство? Посегните за 'Раундапом."

У Буркини Фасо, где је "Монсанто" 2003. године увео генетски модификовани памук, окупило се око 500 људи, који су захтевали 10-годишњи мораторијум на садњу "Монсантовог" семана, како би се спровело независно истраживање о ефектима те технологије.

Испред зграде Европског парламента у Стразбуру се окупило око 1.000 демонстраната против "Монсанта", који су одржали минут ћутње "у знак сећања на досадашње и будуће жртве тровања пестицидима", како су саопштили организатори.

Сличне сцене могле су се видети и у Лос Анђелесу, где се окупило око 500 људи, међу којима је било и породица са децом.

"Ја нисам научни експеримент", писало је на плакату који је држала једна беба у колицима.

На Хавајима су демонстранти садили кокосово дрвеће, жалећи се на утицај компанија попут "Монсанта" на локалну заједницу тиме што користе хемијске пестициде и тражећи да пољопривредни гиганти престану да користе Хаваје за експериментисање са пестицидима и генетски модификованом храном.

У Рио де Жанеиру у Бразилу је 250 демонстраната против "Монсанта" оптужило ту компанију за биотероризам, док је око 1.000 људи у престоници Чилеа Сантјагу захтевало повлачење америчког гиганта из своје земље и окончање производње генетски модификоване гране.

Компанија "Монсанто" се није одазвала на позиве агенције АФП да коментарише синоћње протесте широм света.

Извор: Тањуг

 

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Цезар

24.05.2015 14:34

То што ради Монсанто је злочин према будућим генрацијама.

ОДГОВОРИТЕ