ПОР: Бенфика одбранила трон послије 31-не године!

Дуга, баш дуга надокнада у Гимараишу: Порто се предао у 85. минуту, Бенфика одбранила титулу после 31 године! Комшије из Белененсеса јој уручиле трофеј.

Фудбал 18.05.2015 | 17:20

Већ су све испланирали у престоници. Чим се заврши утакмица на северу земље, Бенфикина делегација ће аутобусом до Порта, а отуд авионом до Лисабона. Правац на Трг маркиза Помбала на коме је бина већ била постављена. У Гимараишу међутим нису желели да на било који начин учествују у прослави лисабонских Орлова. Навијачи Виторија уосталом већ деценијама сањају да “велику тројку” португалског фудбала прошире и за четврто име. Своје. И вечерас су се барем на сат времена умешали у групу оних који одлучују о самом врху. На стадиону Афонса Енрикеа 0:0.

Али играло се и у престоници…

А тамо је Белененсес промашивао. Џексон Мартинез није. Центаршут Алекса Сандра у последњим тренуцима првог полувремена колумбијска гол машина претворила је у вођство Порта од 1:0. Био је то резултат који би Бенфикину журку одложио за последње коло. Можда би јој га и одузео.

Све то време Бенфика је облетала око Гимараишовог гола. Жонас је погодио пречку, Лима је промашио зицер, Салвиов погодак је поништен због офсајда, оквир гола уздрмао је и Макси Переира. Када се тај балон иницијалног ентузијазма издувао, а Виторија успоставила равнотежу на терену шансе је било све теже стварати.

Титула је поново лебдела у ваздуху. И онда овације гостујућих навијача у Гимараишу. У 85. минуту сусрета на Рестелу искусни Тијаго Кајеро је погодио за Белененсес. Порто је пред собом имао пет минута да опет стигне до вођства. Није успео. Имао је потом још пет минута наде да ће Бенфика, која је лукаво изашла на друго полувреме са толико закашњења, примити гол. Тих пет минута на крају је трајало пуних десет. Навијачи Бенфике бакљама су засули терен у покушају да украду што више времена. Успели су, на семафору је остало 0:0, па ће се у Лисабону вечерас ипак славити. Жестоко. Први пут после 1984. године Бенфика је одбранила титулу шампиона Португалије.

Славиће и градски ривал Спортинг. Много мање додуше. Али у увертири финала Купа Португалије Спортинг је декласирао Брагу са 4:1. Истина, комбиновани састав Браге. Виторија Сетубал је са два гола у размаку од четири минута савладала Аруку са 2:1 и осигурала опстанак у елити. У нижи ранг ће руку под руку са Пенафијелом и Жил Висенте.