POR: Benfika odbranila tron poslije 31-ne godine!

Duga, baš duga nadoknada u Gimaraišu: Porto se predao u 85. minutu, Benfika odbranila titulu posle 31 godine! Komšije iz Belenensesa joj uručile trofej.

Fudbal 18.05.2015 | 17:20

Već su sve isplanirali u prestonici. Čim se završi utakmica na severu zemlje, Benfikina delegacija će autobusom do Porta, a otud avionom do Lisabona. Pravac na Trg markiza Pombala na kome je bina već bila postavljena. U Gimaraišu međutim nisu želeli da na bilo koji način učestvuju u proslavi lisabonskih Orlova. Navijači Vitorija uostalom već decenijama sanjaju da “veliku trojku” portugalskog fudbala prošire i za četvrto ime. Svoje. I večeras su se barem na sat vremena umešali u grupu onih koji odlučuju o samom vrhu. Na stadionu Afonsa Enrikea 0:0.

Ali igralo se i u prestonici…

A tamo je Belenenses promašivao. Džekson Martinez nije. Centaršut Aleksa Sandra u poslednjim trenucima prvog poluvremena kolumbijska gol mašina pretvorila je u vođstvo Porta od 1:0. Bio je to rezultat koji bi Benfikinu žurku odložio za poslednje kolo. Možda bi joj ga i oduzeo.

Sve to vreme Benfika je obletala oko Gimaraišovog gola. Žonas je pogodio prečku, Lima je promašio zicer, Salviov pogodak je poništen zbog ofsajda, okvir gola uzdrmao je i Maksi Pereira. Kada se taj balon inicijalnog entuzijazma izduvao, a Vitorija uspostavila ravnotežu na terenu šanse je bilo sve teže stvarati.

Titula je ponovo lebdela u vazduhu. I onda ovacije gostujućih navijača u Gimaraišu. U 85. minutu susreta na Restelu iskusni Tijago Kajero je pogodio za Belenenses. Porto je pred sobom imao pet minuta da opet stigne do vođstva. Nije uspeo. Imao je potom još pet minuta nade da će Benfika, koja je lukavo izašla na drugo poluvreme sa toliko zakašnjenja, primiti gol. Tih pet minuta na kraju je trajalo punih deset. Navijači Benfike bakljama su zasuli teren u pokušaju da ukradu što više vremena. Uspeli su, na semaforu je ostalo 0:0, pa će se u Lisabonu večeras ipak slaviti. Žestoko. Prvi put posle 1984. godine Benfika je odbranila titulu šampiona Portugalije.

Slaviće i gradski rival Sporting. Mnogo manje doduše. Ali u uvertiri finala Kupa Portugalije Sporting je deklasirao Bragu sa 4:1. Istina, kombinovani sastav Brage. Vitorija Setubal je sa dva gola u razmaku od četiri minuta savladala Aruku sa 2:1 i osigurala opstanak u eliti. U niži rang će ruku pod ruku sa Penafijelom i Žil Visente.