ШПА: Гол Месија за Барсину 23. титулу!

Фудбалери Барселоне освојили су 23. титулу шампиона Шпаније, пошто су у претпоследњем колу Примере победили Атлетико са 1:0.

Фудбал 18.05.2015 | 13:40

Каталонски клуб је пред последња два кола имао четири бода предности у односу на Реал, па му је на гостовању у Мадриду био потребан тријумф јер су Мадриђани бољи у међусобном дуелу.

За тријумф Барселоне постарао се Лионел Меси, који је био стрелац у 65. минуту и својим 41. голом у Примери ове сезоне решио све дилеме.

Реалу тријумф над Еспањолом у Барселони није помогао да остане у борби за титулу, па ће Каталонци наредне суботе у дуелу са Депортовом на свом терену прославити нови трофеј.

Барселона је тријумфом над Атлетиком наследила ‘Јорганџије’ на трону и уједно вратила титулу у свој посед после једне сезоне паузе.

Изабраници Луиса Енрикеа су освојили и шести трофеј у последњих десет година, а имаће шансу и за триплу круну ове сезоне, пошто их очекују финални дуели у Купу краља и Лиги шампиона. За трофеј у Купу Барселона ће се борити са Атлетиком у Билбау 30. маја, а седам дана касније њихов ривал за ‘ушати’ трофеј биће Јувентус у Берлину.

Занимљиво, капитен Барселоне Шави Ернандес освојио је 29. клупски трофеј, којим се још више одвојио од свих ривала по броју титула.

Барселона је на “Висенте Калдерону” била доминантна, имала је већи посед лопте, и више шанси, али је постигла само један гол. Међутим, и тај један погодак био је довољан да би испунили свој циљ у Мадриду, а очекивано човек одлуке био је Меси. Аргентинца је проиграо Педро, који му је послао прецизан пас у казнени простор, а он је прецизно послао лопту у доњи десни угао.

Реал је, с друге стране, остварио тријумф над Еспањолом који би га у сваком случају осим победе Барселоне у Мадриду одржао у борби за титулу. Јунак тријумфа био је Кристијано Роналдо, који је постигао хет-трик, а једини преостали гол за Мадриђане уписао је Марсело, док је стрелац јединог поготка за домаћи тим био Кристијан Стуани.

Роналдо је са та три гола дошао до укупног броја од 45 голова ове сезоне у Примери, па му следи награда за најбољег стрелца, испред Месија, који је уписао четири мање.

Португалац је довео Реал у вођство у 59. минуту, када је после асистенције Карима Бенземе послао лопту ниско по средини, а голман је био немоћан. Стуани је изједначио у 73. минуту преко Стуанија, који је био стрелац из непосредне близине гола, да би уследио шоу Мадриђана.

Марсело је вратио предност Реалу шест минута касније, да би Роналдо у 83. довео госте на корак од тријумфа, а потом је у надокнади времена поставио коначан резултат.

Пошто је титула отишла у руке Барселони, Реал је остао на само једној у последњих седам година, што му је најгори учинак од средине прошлог века, када за то време нису имали ниједну.

Атлетико је после пораза од Барселоне угрозио место у Лиги шампиона, али му је у последњем колу довољан и бод. Четвртопласирана Валенсија играла је само 1:1 са Селтом, па није успела да и дефинитивно обезбеди бар место у квалификацијама за Лигу шампиона, али ће у случају повољног расплета имати шансу и да иду директно у елитно такмичење због бољег међусобног скора са Мадриђанима. Међутим, исто тако шансу да претекне ‘слепе мишеве’ на четвртом месту има Севиља, која је са 2:1 победила Алмерију и има бод мање. У Европу иде сигурно још и Виљареал, који је са 2:1 био бољи од Малаге.

У осталим утакмицама претпоследњег кола, Атлетик је победио Елче на гостовању са 3:2, а Депортиво је направио велики корак ка опстанку тријумфом над Левантеом са 2:0. Гранада је учинила исто победом над Гранадом са 3:0, па су испод црте сада Алмерија и Еибар, после пораза од Севиље, односно ремија са Хетафеом са 1:1. У јединој преосталој утакмици, Рајо Ваљекано је победио већ прежаљену Кордобу са 2:1.