ŠPA: Gol Mesija za Barsinu 23. titulu!

Fudbaleri Barselone osvojili su 23. titulu šampiona Španije, pošto su u pretposlednjem kolu Primere pobedili Atletiko sa 1:0.

Fudbal 18.05.2015 | 13:40

Katalonski klub je pred poslednja dva kola imao četiri boda prednosti u odnosu na Real, pa mu je na gostovanju u Madridu bio potreban trijumf jer su Madriđani bolji u međusobnom duelu.

Za trijumf Barselone postarao se Lionel Mesi, koji je bio strelac u 65. minutu i svojim 41. golom u Primeri ove sezone rešio sve dileme.

Realu trijumf nad Espanjolom u Barseloni nije pomogao da ostane u borbi za titulu, pa će Katalonci naredne subote u duelu sa Deportovom na svom terenu proslaviti novi trofej.

Barselona je trijumfom nad Atletikom nasledila ‘Jorgandžije’ na tronu i ujedno vratila titulu u svoj posed posle jedne sezone pauze.

Izabranici Luisa Enrikea su osvojili i šesti trofej u poslednjih deset godina, a imaće šansu i za triplu krunu ove sezone, pošto ih očekuju finalni dueli u Kupu kralja i Ligi šampiona. Za trofej u Kupu Barselona će se boriti sa Atletikom u Bilbau 30. maja, a sedam dana kasnije njihov rival za ‘ušati’ trofej biće Juventus u Berlinu.

Zanimljivo, kapiten Barselone Šavi Ernandes osvojio je 29. klupski trofej, kojim se još više odvojio od svih rivala po broju titula.

Barselona je na “Visente Kalderonu” bila dominantna, imala je veći posed lopte, i više šansi, ali je postigla samo jedan gol. Međutim, i taj jedan pogodak bio je dovoljan da bi ispunili svoj cilj u Madridu, a očekivano čovek odluke bio je Mesi. Argentinca je proigrao Pedro, koji mu je poslao precizan pas u kazneni prostor, a on je precizno poslao loptu u donji desni ugao.

Real je, s druge strane, ostvario trijumf nad Espanjolom koji bi ga u svakom slučaju osim pobede Barselone u Madridu održao u borbi za titulu. Junak trijumfa bio je Kristijano Ronaldo, koji je postigao het-trik, a jedini preostali gol za Madriđane upisao je Marselo, dok je strelac jedinog pogotka za domaći tim bio Kristijan Stuani.

Ronaldo je sa ta tri gola došao do ukupnog broja od 45 golova ove sezone u Primeri, pa mu sledi nagrada za najboljeg strelca, ispred Mesija, koji je upisao četiri manje.

Portugalac je doveo Real u vođstvo u 59. minutu, kada je posle asistencije Karima Benzeme poslao loptu nisko po sredini, a golman je bio nemoćan. Stuani je izjednačio u 73. minutu preko Stuanija, koji je bio strelac iz neposredne blizine gola, da bi usledio šou Madriđana.

Marselo je vratio prednost Realu šest minuta kasnije, da bi Ronaldo u 83. doveo goste na korak od trijumfa, a potom je u nadoknadi vremena postavio konačan rezultat.

Pošto je titula otišla u ruke Barseloni, Real je ostao na samo jednoj u poslednjih sedam godina, što mu je najgori učinak od sredine prošlog veka, kada za to vreme nisu imali nijednu.

Atletiko je posle poraza od Barselone ugrozio mesto u Ligi šampiona, ali mu je u poslednjem kolu dovoljan i bod. Četvrtoplasirana Valensija igrala je samo 1:1 sa Seltom, pa nije uspela da i definitivno obezbedi bar mesto u kvalifikacijama za Ligu šampiona, ali će u slučaju povoljnog raspleta imati šansu i da idu direktno u elitno takmičenje zbog boljeg međusobnog skora sa Madriđanima. Međutim, isto tako šansu da pretekne ‘slepe miševe’ na četvrtom mestu ima Sevilja, koja je sa 2:1 pobedila Almeriju i ima bod manje. U Evropu ide sigurno još i Viljareal, koji je sa 2:1 bio bolji od Malage.

U ostalim utakmicama pretposlednjeg kola, Atletik je pobedio Elče na gostovanju sa 3:2, a Deportivo je napravio veliki korak ka opstanku trijumfom nad Levanteom sa 2:0. Granada je učinila isto pobedom nad Granadom sa 3:0, pa su ispod crte sada Almerija i Eibar, posle poraza od Sevilje, odnosno remija sa Hetafeom sa 1:1. U jedinoj preostaloj utakmici, Rajo Valjekano je pobedio već prežaljenu Kordobu sa 2:1.