ИТА: Миха бољи од Декија, деда Лука се не да!

У првом недељном мечу 35. кола Серије А, Кјево и Верона су ремизирали са 2:2 (2:2), а ни у преостала три меча нису се радовали домаћи тимови. Сампдорија је убедљиво победила Удинезе у гостима са 4:1, Сасуоло је направио преокрет у Ћезени за тријумф од 3:2, а истим резултатом је Аталанта однела цео плен из Палерма.

Фудбал 10.05.2015 | 18:00

Неће „деда“ да се преда: Лука Тони дели голгетерске лекције по Серији А! Нападач Вероне 19. поготком у сезони пришао Карлосу Тевезу на гол заостатка и повео свој тим ка ремију у градском дербију са Кјевом (2:2).

Ништа Жереми Менез, ништа Гонзало Игуаин, ништа ни Мауро Икарди... Лука Тони и даље дели голгетерске лекције по Италији. Статистички је бољи од побројаних нападача, а испред њега на листи стрелаца у актуелном првенству само је Карлос Тевез. Мада, како игра времешни шпиц не би било изненађење да у завршна три кола престигне и звезду Јувентуса и освоји Златну копачку намењену најболејм стрелцу Лиге.

Тони је у Дербију дела Скале постигао 19. првенствени гол, стигао само на корак до Апача и - још важније - помогао свом тиму да у ватреном окршају избори бод против Кјева, после спектакуларног првог и не толико арактивног другог полувремена - 2:2.

Кјево је на Бентегодију на крилима Серђа Пелисијеа играо у трансу првих 45 минута, најпре је асистирао колеги из шпица Алберту Палоском (дао пет од последњих осам голова Летећих магараца), а онда у последњем минуту пре одласка на одмор сигурном реализацијом сумњивог једанаестерца једанаестерца поравнао на 2:2 и спречио љутог ривала да стекне психолошку предност.

А чинило се да је Верона има, јер је исландски везиста Емил Халфредсон два пута за шест минута сјајно изводио прекиде, први пут је Аргентинац Гомез Талеб главом пресумерио лопту у мрежу, а онда Лука Тони - који ће за 16 дан апрославити 38 година - акробатским потезом погодио за 2:1.

У другом полувремену темпо сусрета је значајно опао, није било ни великих прилика да се резултат промени, па су и Кјево и Верона проценили да је боље да освоје по бод, него да ризикују, иако су одавно обезбедили опстанак.

Свих 90 минута у дресу Вероне одиграо је српски везиста Бошко Јанковић који је у трећем мнуту зарадио жути картон.

Дуел у Удинама био је и окршај наших тренера и великих пријатеља, јер је Дејан Станковић помоћник Андрее Страмаћонија на клупи пораженог тима, док је Синиша Михајловић убедљивим тријумфом сачувао теоретску наду Сампдорије о пласману у Лигу шампиона и уједно наставио борбу за Лигу Европе.

Ипак, Ђеновљани не зависе само од себе, већ од тренутно трећепласираног Лација који у вечерњем термину дочекује Интер.

Нови италијански репрезентативац Роберто Соријано је головима у 25. и 62. минуту најавио славље гостију, Аква и Данкан су погоцима у финишу оверили победу Сампдорије, да би Антонио ди Натале из пенала тек толико ублажио пораз "зебри".

Мреже су се по пет пута тресле и у друге две утакмице, у којима је вођена борба за опстанак.

Ћезена се опростила од Серије А, јер је на свом терену испустила 2:0 и дозволила Сасуолу да великим преокретом и са 3:2 однесе цео плен, и уједно обезбеди играње у Калчу и наредне сезоне.

Ћезена на претпоследњем месту има 24 бода, 12 мање од Аталанте која је прва изнад црте и која на гостовању срушила безбрижни Палермо такође са 3:2, чиме је направила велики корак ка опстанку. Сада је Каљари најближи селидби у Серији Б, пошто је први испод црте са 28 бодова, осам мање од тима из Бергама, а до краја сезоне су остала три кола.