ITA: Miha bolji od Dekija, deda Luka se ne da!

U prvom nedeljnom meču 35. kola Serije A, Kjevo i Verona su remizirali sa 2:2 (2:2), a ni u preostala tri meča nisu se radovali domaći timovi. Sampdorija je ubedljivo pobedila Udineze u gostima sa 4:1, Sasuolo je napravio preokret u Ćezeni za trijumf od 3:2, a istim rezultatom je Atalanta odnela ceo plen iz Palerma.

Fudbal 10.05.2015 | 18:00

Neće „deda“ da se preda: Luka Toni deli golgeterske lekcije po Seriji A! Napadač Verone 19. pogotkom u sezoni prišao Karlosu Tevezu na gol zaostatka i poveo svoj tim ka remiju u gradskom derbiju sa Kjevom (2:2).

Ništa Žeremi Menez, ništa Gonzalo Iguain, ništa ni Mauro Ikardi... Luka Toni i dalje deli golgeterske lekcije po Italiji. Statistički je bolji od pobrojanih napadača, a ispred njega na listi strelaca u aktuelnom prvenstvu samo je Karlos Tevez. Mada, kako igra vremešni špic ne bi bilo iznenađenje da u završna tri kola prestigne i zvezdu Juventusa i osvoji Zlatnu kopačku namenjenu najbolejm strelcu Lige.

Toni je u Derbiju dela Skale postigao 19. prvenstveni gol, stigao samo na korak do Apača i - još važnije - pomogao svom timu da u vatrenom okršaju izbori bod protiv Kjeva, posle spektakularnog prvog i ne toliko araktivnog drugog poluvremena - 2:2.

Kjevo je na Bentegodiju na krilima Serđa Pelisijea igrao u transu prvih 45 minuta, najpre je asistirao kolegi iz špica Albertu Paloskom (dao pet od poslednjih osam golova Letećih magaraca), a onda u poslednjem minutu pre odlaska na odmor sigurnom realizacijom sumnjivog jedanaesterca jedanaesterca poravnao na 2:2 i sprečio ljutog rivala da stekne psihološku prednost.

A činilo se da je Verona ima, jer je islandski vezista Emil Halfredson dva puta za šest minuta sjajno izvodio prekide, prvi put je Argentinac Gomez Taleb glavom presumerio loptu u mrežu, a onda Luka Toni - koji će za 16 dan aproslaviti 38 godina - akrobatskim potezom pogodio za 2:1.

U drugom poluvremenu tempo susreta je značajno opao, nije bilo ni velikih prilika da se rezultat promeni, pa su i Kjevo i Verona procenili da je bolje da osvoje po bod, nego da rizikuju, iako su odavno obezbedili opstanak.

Svih 90 minuta u dresu Verone odigrao je srpski vezista Boško Janković koji je u trećem mnutu zaradio žuti karton.

Duel u Udinama bio je i okršaj naših trenera i velikih prijatelja, jer je Dejan Stanković pomoćnik Andree Stramaćonija na klupi poraženog tima, dok je Siniša Mihajlović ubedljivim trijumfom sačuvao teoretsku nadu Sampdorije o plasmanu u Ligu šampiona i ujedno nastavio borbu za Ligu Evrope.

Ipak, Đenovljani ne zavise samo od sebe, već od trenutno trećeplasiranog Lacija koji u večernjem terminu dočekuje Inter.

Novi italijanski reprezentativac Roberto Sorijano je golovima u 25. i 62. minutu najavio slavlje gostiju, Akva i Dankan su pogocima u finišu overili pobedu Sampdorije, da bi Antonio di Natale iz penala tek toliko ublažio poraz "zebri".

Mreže su se po pet puta tresle i u druge dve utakmice, u kojima je vođena borba za opstanak.

Ćezena se oprostila od Serije A, jer je na svom terenu ispustila 2:0 i dozvolila Sasuolu da velikim preokretom i sa 3:2 odnese ceo plen, i ujedno obezbedi igranje u Kalču i naredne sezone.

Ćezena na pretposlednjem mestu ima 24 boda, 12 manje od Atalante koja je prva iznad crte i koja na gostovanju srušila bezbrižni Palermo takođe sa 3:2, čime je napravila veliki korak ka opstanku. Sada je Kaljari najbliži selidbi u Seriji B, pošto je prvi ispod crte sa 28 bodova, osam manje od tima iz Bergama, a do kraja sezone su ostala tri kola.