ЕЛ: Фенер и ЦСКА згромили ПАО и Макаби!

Већ после 20 минута игре у Москви јасно је ко ће после прве утакмице четвртфинала Евролиге имати предност од 1:0. Личило је у једном тренутку да би шампион Европе могао до брзог брејка у Истанбулу, али...

Кошарка 14.04.2015 | 22:30

Утакмица је била завршена још на полувремену, потом се само чекао коначан резултат!

Кошаркаши ЦСКА направили су невероватну серију у другој четвртини прве утакмице четвртфинала Евролиге и практично већ тада завршили посао у дуелу са Панатинаикосом.

На крају, лаганих 1:0 за “армејце” пред други меч који ће за две вечери бити одигран на истом месту, у Москви: ЦСКА – Панатинаикос 93:66 (29:21, 27:6, 21:15, 16:24)!

У једном тренутку било је релативно неизвесних 27:21, али су Руси и Грци отишли на одмор при резултату 56:27... Тешко је описати шта се догодило на паркету у другој четвртини, у којој је 35:25 очас посла постало 51:25. Милош Теодосић диктирао је игром “армејаца” и полувреме завршио са десет поена (2/2 за два, 2/3 за три) и чак осам асистенција.

Умало “дабл-дабл” Теа за само 13 минута и 16 секунди на паркету, међутим Тео није стао ни у насваку, већ је екипи с којом је водио велике битке и у пирејским годинама, убацио 18 поена уз шут из игре 3/3 за два и 4/5 за три!

ЦСКА, који с клупе води 13-годишњи асистент Жељка Обрадовића на клупи Панатинаикоса, Димитрис Итудис, у првом полувремену шутирао је 13/19 за два (68%) и 9/14 за три (64%), уз предност у скоковима од 20:8! Касније су те разлике и проценти помало опали, али дуго није престајала да расте предност Московљана, све до максималних 35 разлике на крају треће четвртине!

Андреј Кириленко убацио је 12 поена у првом полувремену, уз шут за два 4/6, док су код Панатинаикоса бољи од осталих, а то није било тешко, били Естебан Батиста и Никос Папас са по осам поена. До краја утакмице, Кириленко се није више уписивао у стрелце, а и није имао кад, јер је тренер пружио прилику играчима који су ређе и краће на паркету.

Историјски гледано, ЦСКА и ПАО ушли су у ову серију поравнати са по 15 победа у претходних 30 евролигашких мечева, с тим да су Руси добили четвртфинале прошле сезоне тек после мајсторице (3:2).

Црвено-плави ушли су у плеј-оф са шест победа у низу и скором 22-2 од почетка сезоне, док су зелени у Москву дошли са пет пораза у последњих седам мечева у Евролиги, а последњи у низу доживели су у Београду, од Црвене звезде.

ЦСКА важи за најефикаснији тим Евролиге са просеком од 87,8 поена по мечу, док је одбрана Панатинаикоса била сјајна у Топ 16 фази, током које је екипа примала само 73 поена по утакмици.

Реал Мадрид и даље је најефикаснији тим у историји Евролиге, рачунајући и доба Купа шампиона, са осам титула из 16 финала, док Макаби Тел Авив, ЦСКА Москва и Панатинаикос Атина имају по шест титула, први из 17 финала, други из 12, а трећи из само седам. Варезе има пет титула, Олимпијакос, Олимпија Милано, АСК Рига и Сплит по три, Барселона, Виртус Болоња, Канту и Цибона по две, а Динамо Тбилиси, Хувентуд, Жалгирис, Босна, Виртус Рома, Лимож и наш Партизан једну.

Прва утакмица четвртфиналне серије Евролиге, Истанбул.

На 3:24 до краја треће четвртине на семафору је писало – 46:56, а тајм-аут је морао да тражи Жељко Обрадовић.

На 2:28 до краја четврте четвртине на семафору је писало – 74:64, а тајм-аут је узалуд затражио Гај Гудес.

Серијом 28:8 за 11 минута игре у трећој и четвртој деоници, плаво-жути из Истанбула потпуно су урушили сваку помисао плаво-жутих из Тел Авива да ће однети победу у првом сусрету. На крају, глатких 78:71 (16:22, 22:20, 21:16, 19:13) уз 13 поена, 12 скокова, четири асистенције и три украдене лопте нашег аса Немање Бјелице.

Богдан Богдановић није имао своје вече, убацио је пет поена уз шут 0/5 за два и 1 /4 за три, али је све то надокнадио Јан Весели са 23 поена и 11/14 из игре, па и седам скокова!

Међутим, неправедно би било не поменути хрватског центра Луку Жорића који је постигао осам поена у низу у тренутку када се Макаби отцепио на 11 поена разлике и тако вратио егал пред четврту четвртину.