EL: Fener i CSKA zgromili PAO i Makabi!

Već posle 20 minuta igre u Moskvi jasno je ko će posle prve utakmice četvrtfinala Evrolige imati prednost od 1:0. Ličilo je u jednom trenutku da bi šampion Evrope mogao do brzog brejka u Istanbulu, ali...

Košarka 14.04.2015 | 22:30

Utakmica je bila završena još na poluvremenu, potom se samo čekao konačan rezultat!

Košarkaši CSKA napravili su neverovatnu seriju u drugoj četvrtini prve utakmice četvrtfinala Evrolige i praktično već tada završili posao u duelu sa Panatinaikosom.

Na kraju, laganih 1:0 za “armejce” pred drugi meč koji će za dve večeri biti odigran na istom mestu, u Moskvi: CSKA – Panatinaikos 93:66 (29:21, 27:6, 21:15, 16:24)!

U jednom trenutku bilo je relativno neizvesnih 27:21, ali su Rusi i Grci otišli na odmor pri rezultatu 56:27... Teško je opisati šta se dogodilo na parketu u drugoj četvrtini, u kojoj je 35:25 očas posla postalo 51:25. Miloš Teodosić diktirao je igrom “armejaca” i poluvreme završio sa deset poena (2/2 za dva, 2/3 za tri) i čak osam asistencija.

Umalo “dabl-dabl” Tea za samo 13 minuta i 16 sekundi na parketu, međutim Teo nije stao ni u nasvaku, već je ekipi s kojom je vodio velike bitke i u pirejskim godinama, ubacio 18 poena uz šut iz igre 3/3 za dva i 4/5 za tri!

CSKA, koji s klupe vodi 13-godišnji asistent Željka Obradovića na klupi Panatinaikosa, Dimitris Itudis, u prvom poluvremenu šutirao je 13/19 za dva (68%) i 9/14 za tri (64%), uz prednost u skokovima od 20:8! Kasnije su te razlike i procenti pomalo opali, ali dugo nije prestajala da raste prednost Moskovljana, sve do maksimalnih 35 razlike na kraju treće četvrtine!

Andrej Kirilenko ubacio je 12 poena u prvom poluvremenu, uz šut za dva 4/6, dok su kod Panatinaikosa bolji od ostalih, a to nije bilo teško, bili Esteban Batista i Nikos Papas sa po osam poena. Do kraja utakmice, Kirilenko se nije više upisivao u strelce, a i nije imao kad, jer je trener pružio priliku igračima koji su ređe i kraće na parketu.

Istorijski gledano, CSKA i PAO ušli su u ovu seriju poravnati sa po 15 pobeda u prethodnih 30 evroligaških mečeva, s tim da su Rusi dobili četvrtfinale prošle sezone tek posle majstorice (3:2).

Crveno-plavi ušli su u plej-of sa šest pobeda u nizu i skorom 22-2 od početka sezone, dok su zeleni u Moskvu došli sa pet poraza u poslednjih sedam mečeva u Evroligi, a poslednji u nizu doživeli su u Beogradu, od Crvene zvezde.

CSKA važi za najefikasniji tim Evrolige sa prosekom od 87,8 poena po meču, dok je odbrana Panatinaikosa bila sjajna u Top 16 fazi, tokom koje je ekipa primala samo 73 poena po utakmici.

Real Madrid i dalje je najefikasniji tim u istoriji Evrolige, računajući i doba Kupa šampiona, sa osam titula iz 16 finala, dok Makabi Tel Aviv, CSKA Moskva i Panatinaikos Atina imaju po šest titula, prvi iz 17 finala, drugi iz 12, a treći iz samo sedam. Vareze ima pet titula, Olimpijakos, Olimpija Milano, ASK Riga i Split po tri, Barselona, Virtus Bolonja, Kantu i Cibona po dve, a Dinamo Tbilisi, Huventud, Žalgiris, Bosna, Virtus Roma, Limož i naš Partizan jednu.

Prva utakmica četvrtfinalne serije Evrolige, Istanbul.

Na 3:24 do kraja treće četvrtine na semaforu je pisalo – 46:56, a tajm-aut je morao da traži Željko Obradović.

Na 2:28 do kraja četvrte četvrtine na semaforu je pisalo – 74:64, a tajm-aut je uzalud zatražio Gaj Gudes.

Serijom 28:8 za 11 minuta igre u trećoj i četvrtoj deonici, plavo-žuti iz Istanbula potpuno su urušili svaku pomisao plavo-žutih iz Tel Aviva da će odneti pobedu u prvom susretu. Na kraju, glatkih 78:71 (16:22, 22:20, 21:16, 19:13) uz 13 poena, 12 skokova, četiri asistencije i tri ukradene lopte našeg asa Nemanje Bjelice.

Bogdan Bogdanović nije imao svoje veče, ubacio je pet poena uz šut 0/5 za dva i 1 /4 za tri, ali je sve to nadoknadio Jan Veseli sa 23 poena i 11/14 iz igre, pa i sedam skokova!

Međutim, nepravedno bi bilo ne pomenuti hrvatskog centra Luku Žorića koji je postigao osam poena u nizu u trenutku kada se Makabi otcepio na 11 poena razlike i tako vratio egal pred četvrtu četvrtinu.