САД нервозне: Кина прва купује С-400

Кина је први купац најновијег руског система противваздушне одбране С-400, изјавио је данас генерални директор "Рособоронекспорта“ Анатолиј Исајкин, који је истакао да је уговор о томе потписан у јесен прошле године у Пекингу.

Свијет 13.04.2015 | 20:51
САД нервозне: Кина прва купује С-400

Систем С-400 нема премца у свету, истакао је у интервјуу за Спутњик консултант команданта Ракетних трупа стратешке намене генерал-пуковник у пензији Виктор Јесин.

-Тај систем ће омогућити Кини да уништава сва савремена и перспективна средства ваздушно-космичког напада на удаљености до 400 километара, објаснио је Јесин и додао да су многе земље заинтересоване за С-400, али је Кина одавно тражила сагласност Русије да га купи.

Нама одговара да продајемо војне производе, јер тако донекле везујемо Кину за себе. Она ће зависити од резервних делова и сервисирања. Даља експлоатација тих система зависиће од испорука резервних делова из Русије, појаснио је Исајкин.

Сваки корак ка модернизацији Оружаних снага Кине по правилу изазива нервозу и забринутост САД, али политиколог Владимир Јевсејев сматра да куповина најновијег руског система С-400 овог пута не би требало да проузрокује хистерију Вашингтона.

-Не мислим да ће САД на то бурно реаговати. Овде нема оне критичности која је раније постојала када се радило о Ирану, а коју је подгревао Израел, каже Јевсејев и додаје да је Израел планирао да бомбардује Иран, па је за њега било од кључне важности да ли ће Иран имати систем С-300.

-Сада, међутим, нико не планира да бомбардује Кину, казао је Јевсејев.

Он сматра да ће и реакција Токија на куповину система С-400 бити одговарајућа.

-Кина већ поседује руски систем С-300, тако да се у суштини сада ради о усавршавању њеног потенцијала у тој области, каже Јевсејев, додајући да ће Јапан вероватно на то реаговати сасвим мирно, зато што се ипак не ради о могућности оружаног конфликта између Јапана и Кине.

Већу забринутост у Јапану изазива Ратна морнарица Кине.

-Када би Русија Кини испоручила крстареће ракете великог домета намењене дејствима на мору, Јапан би реаговао бурније него на испоруку оних система који за њега не представљају опасност, сматра Јевсејев.

Детаљи руско-кинеског уговора нису саопштени јавности, али војни експерт Виктор Баранец истакао је у интервјуу за Спутњик да један дивизион система С-400 може да кошта између 250.000 и 300.000 долара.

Раније је саопштено да може бити речи о испорукама најмање шест дивизиона. У сваком дивизиону је осам мобилних лансирних платформи, смештених на четвороосовинским тегљачима. Притом, свака платформа има четири противавионске вођене ракете. У дивизион улази и командни пункт и радар који служи да лоцира циљ и наводи ракету, објаснио је Јевсејев.

Према његовим речима, с обзиром да Русија намерава да реализује споразум са Кином о систему С-400, уговор може да кошта скоро две милијарде долара, што је највећи посао у историји војно-техничке сарадње те две државе.

Извор: Фонет

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

босна

13.04.2015 20:30

Ови мрацњаци,Американци,су спокојни једино кад они могу да притиском на дугме униставају,дрзаве, градове,културе. Постају нервозни када други добију прилику за то.Храбри су кад у хордама упадају ноцу у куце у Авганистану и Ираку.Олос,другим ријецима.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Геограпхy

13.04.2015 21:18

И Иран купује од Русије С 300, ено Израел пјени због тога

ОДГОВОРИТЕ
Name

y

13.04.2015 21:58

Биће да је цијена коштања далеко већа од 300000 долара. бар 1000 пута.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Семберац

14.04.2015 04:18

Руси већ дуго не тргују у доларима само у јену и злату зато је Америма криво и долар пада

Name

Црни

14.04.2015 08:50

Кина је сила, за 15 -20 год биће сила 1

ОДГОВОРИТЕ
Name

мрсиц

14.04.2015 10:35

Кину нико неце и не мозе напасти зато новац за с-400 је бацени новац и велика помоц за Путина.Боље би им било да не притисцу националне мањине,јер у сукобу са њима неце им помоци никакви системи наорузањна.Не би било лосе да и Африку мало мање пљацкају.Пљацка је достигла веце размјере него у доба колонијализма. Напримјер Етиопљани немају ста јести јер кинези цјелокупну зетву одвозе у Кину.Рибари у западној Африц не могу висе ниста уловити јер им кинези покрадосе рибу. Засто кинези напустају Београд?Зато сто се покусава увести реда у трговини а то њима не годи.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Куха

15.04.2015 08:31

Овдје се несто гадно куха,нимало весело

ОДГОВОРИТЕ