ЈСЛ: Због бојкота Делија, не игра се на Велику Суботу, а Звезда сија!

Током пет година, колико је трајао бојкот на Велику суботу, Звезда је губила утакмице и титуле. Од када је календар коригован освојен је максималан број бодова. Шта ће бити у четвртак?

Фудбал 08.04.2015 | 15:40

Навијачи Црвене звезде, Делије, после неколико сезона негодовања одлучили су 2008. године да почну с бојкотом утакмица заказаних на хришћански празник, Велику суботу.

Велика субота је, према предању, празник посвећен успомени на погреб Исуса Христа. Православна црква верује да је на тај дан Исус Христос показао да је дошао крај старом веку који је био обележен светковањем суботњег дана, и отпочео нови век у коме се светкује дан Његовог Васкрсења.

Вишедеценијска пракса, рачунајући и време ФНРЈ, СФРЈ, СРЈ и СЦГ, била је да се Васкршњи викенд, у спортском смислу, не разликује од било ког другог и да се утакмице играју без преседана.

Делије су утакмице на Велику суботу почеле да бојкотују у сезони 2007/08, годину дана након што је у првом издању Суперлиге Србије, после распада Државне Заједнице Србије и Црне Горе, Црвена звезда на свом стадиону изгубила 1:3 од Бежаније, дан пред Васкрс (Короман 5 – Гај аг 34, Вукајловић 89, Стојчев 90).

После пет сезона, током којих црвено-бели нису имали подршку најватренијих навијача на Велику суботу, а на том путу изгубљене су неке веома важне утакмице, неки ће рећи и једна титула првака, навијачи Звезде однели су победу над канцеларијом Заједнице Суперлиге и, самим тим, Фудбалским савезом Србије, па је од сезоне 2012/13 уведена пракса да се мечеви играју у четвртак, пре великог празника, а повремено и у понедељак, дан после Васкрса.

Од тада, Звезда има само победе, а у четвртак у 17 часова на Стадиону “Рајко Митић” шампион Србије угостиће Борац из Чачка у утакмици коју су у клубу означили као “ненормално важну”, највише због тога што је поразом у Новом Пазару претходног викенда (2:1), екипа Ненада Лалатовића пала на пет бодова заостатка за лидером Партизаном.

И не само резултатски, дуел са Чачанима биће важан и због саме организације у Љутице Богдана, јер је сасвим извесно да Лалатовић неће остати тренер уколико не освоји три бода ове Страсне, односно Велике седмице.

У претходне две сезоне, бодрена Делијама, Звезда је остварила две драматичне победе у гостима. Пре годину дана освојена су три бода у Новом Пазару, голом Ненада Милијаша из слободног ударца у 17. минуту, у мечу који су обележили и сукоби и увреде и повреде навијача два клуба. Ова три бода, након што је сезона завршена, у неким неформалним разговорима са новим шампионима означена су као “можда и најважнија у целој сезони”.

У сезони 2012/13, Црвена звезда Рикарда Са Пинтуа победила је у Јагодини резултатом 2:3, уз два црвена картона. Била је то утакмица са много преокрета, после које су црвено-бели надиграли и ОФК Београд 1:0 и ушли у “егал” вечити дерби у Хумској, али га изгубили у завршници када је победу црно-белима од 1:0 донео Милош Јојић из слободног ударца у 90. минуту.

У пет сезона током којих су Делије инсистирале на бојкоту, а Суперлига на томе да се не мења календар такмичења, Црвена звезда је само једном играла на “Маракани” и изгубила од Војводине резултатом 0:1, када је стрелац био Драган Мрђа у 54. минуту. Заправо, звездаши су без подршке најватренијих само два пута у тих пет година успели да победе, једном Борац у Чачку (0:2, 2008, Јестровић 57. и Кастиљо 64), други пут ОФК Београд на Карабурми (0:2, 2010, Перовић 41, Лекић 70).

Много значајнији пораз од оног од Војводине, Звезда је на Велику суботу доживела 24. априла 2011. године, у првом вечитом дербију у историји на који Делије самоиницијативно нису отишле. И не само Делије, већ и председник клуба Владан Лукић.

У Хумској су се појавили само играчи и стручни штаб Роберта Просинечког, уз мали број навијача окупљених на Западу и Истоку и 50 људи који су се, ипак, окупили на Северу. Пре утакмице, захваљујући томе што су црвено-бели освојили максимална 24 бода у осам пролећних кола, вечити ривали били су поравнати на челу табеле, али је Партизан, бодрен Гробарима, победио резултатом 1:0 захваљујући голу Принса Тејга у 62. минуту и решио првенство у своју корист.

Наредне сезоне, 2011/12, на Васкрс се нису састали Партизан и Звезда, али се поново Звезда опростила од титуле и то ремијем у Новом Пазару (0:0), када је Просинечки поново био суочен са ватреном подршком противничких навијача, било их је 13.000.

У ту утакмицу, Звезда је ушла осокољена двема победама над Партизаном у полуфиналу Купа Србије, од чега је друга, у Хумској, остварена само три дана раније, у среду (0:2). Просинечки је прилично заротирао састав за гостовање на врућем терену, а после обиља грубости подељени су бодови, Партизан је касније увече победио Јавор голом Немање Томића у 71. минуту и стекао ненадокнадиву предност у финишу првенства, па је трећа победа црвено над црно-белима у низу, голом Кадуа Мендеша у 93. минуту, била важна за статистику и престиж, али не и исход шампионата.

Играјући на Велику суботу, без подршке Делија, Звезда је у Суперлиги освојила седам од могућих 15 бодова, а шест од шест од када је календар коригован због највећег хришћанског празника.