JSL: Zbog bojkota Delija, ne igra se na Veliku Subotu, a Zvezda sija!

Tokom pet godina, koliko je trajao bojkot na Veliku subotu, Zvezda je gubila utakmice i titule. Od kada je kalendar korigovan osvojen je maksimalan broj bodova. Šta će biti u četvrtak?

Fudbal 08.04.2015 | 15:40

Navijači Crvene zvezde, Delije, posle nekoliko sezona negodovanja odlučili su 2008. godine da počnu s bojkotom utakmica zakazanih na hrišćanski praznik, Veliku subotu.

Velika subota je, prema predanju, praznik posvećen uspomeni na pogreb Isusa Hrista. Pravoslavna crkva veruje da je na taj dan Isus Hristos pokazao da je došao kraj starom veku koji je bio obeležen svetkovanjem subotnjeg dana, i otpočeo novi vek u kome se svetkuje dan Njegovog Vaskrsenja.

Višedecenijska praksa, računajući i vreme FNRJ, SFRJ, SRJ i SCG, bila je da se Vaskršnji vikend, u sportskom smislu, ne razlikuje od bilo kog drugog i da se utakmice igraju bez presedana.

Delije su utakmice na Veliku subotu počele da bojkotuju u sezoni 2007/08, godinu dana nakon što je u prvom izdanju Superlige Srbije, posle raspada Državne Zajednice Srbije i Crne Gore, Crvena zvezda na svom stadionu izgubila 1:3 od Bežanije, dan pred Vaskrs (Koroman 5 – Gaj ag 34, Vukajlović 89, Stojčev 90).

Posle pet sezona, tokom kojih crveno-beli nisu imali podršku najvatrenijih navijača na Veliku subotu, a na tom putu izgubljene su neke veoma važne utakmice, neki će reći i jedna titula prvaka, navijači Zvezde odneli su pobedu nad kancelarijom Zajednice Superlige i, samim tim, Fudbalskim savezom Srbije, pa je od sezone 2012/13 uvedena praksa da se mečevi igraju u četvrtak, pre velikog praznika, a povremeno i u ponedeljak, dan posle Vaskrsa.

Od tada, Zvezda ima samo pobede, a u četvrtak u 17 časova na Stadionu “Rajko Mitić” šampion Srbije ugostiće Borac iz Čačka u utakmici koju su u klubu označili kao “nenormalno važnu”, najviše zbog toga što je porazom u Novom Pazaru prethodnog vikenda (2:1), ekipa Nenada Lalatovića pala na pet bodova zaostatka za liderom Partizanom.

I ne samo rezultatski, duel sa Čačanima biće važan i zbog same organizacije u Ljutice Bogdana, jer je sasvim izvesno da Lalatović neće ostati trener ukoliko ne osvoji tri boda ove Strasne, odnosno Velike sedmice.

U prethodne dve sezone, bodrena Delijama, Zvezda je ostvarila dve dramatične pobede u gostima. Pre godinu dana osvojena su tri boda u Novom Pazaru, golom Nenada Milijaša iz slobodnog udarca u 17. minutu, u meču koji su obeležili i sukobi i uvrede i povrede navijača dva kluba. Ova tri boda, nakon što je sezona završena, u nekim neformalnim razgovorima sa novim šampionima označena su kao “možda i najvažnija u celoj sezoni”.

U sezoni 2012/13, Crvena zvezda Rikarda Sa Pintua pobedila je u Jagodini rezultatom 2:3, uz dva crvena kartona. Bila je to utakmica sa mnogo preokreta, posle koje su crveno-beli nadigrali i OFK Beograd 1:0 i ušli u “egal” večiti derbi u Humskoj, ali ga izgubili u završnici kada je pobedu crno-belima od 1:0 doneo Miloš Jojić iz slobodnog udarca u 90. minutu.

U pet sezona tokom kojih su Delije insistirale na bojkotu, a Superliga na tome da se ne menja kalendar takmičenja, Crvena zvezda je samo jednom igrala na “Marakani” i izgubila od Vojvodine rezultatom 0:1, kada je strelac bio Dragan Mrđa u 54. minutu. Zapravo, zvezdaši su bez podrške najvatrenijih samo dva puta u tih pet godina uspeli da pobede, jednom Borac u Čačku (0:2, 2008, Jestrović 57. i Kastiljo 64), drugi put OFK Beograd na Karaburmi (0:2, 2010, Perović 41, Lekić 70).

Mnogo značajniji poraz od onog od Vojvodine, Zvezda je na Veliku subotu doživela 24. aprila 2011. godine, u prvom večitom derbiju u istoriji na koji Delije samoinicijativno nisu otišle. I ne samo Delije, već i predsednik kluba Vladan Lukić.

U Humskoj su se pojavili samo igrači i stručni štab Roberta Prosinečkog, uz mali broj navijača okupljenih na Zapadu i Istoku i 50 ljudi koji su se, ipak, okupili na Severu. Pre utakmice, zahvaljujući tome što su crveno-beli osvojili maksimalna 24 boda u osam prolećnih kola, večiti rivali bili su poravnati na čelu tabele, ali je Partizan, bodren Grobarima, pobedio rezultatom 1:0 zahvaljujući golu Prinsa Tejga u 62. minutu i rešio prvenstvo u svoju korist.

Naredne sezone, 2011/12, na Vaskrs se nisu sastali Partizan i Zvezda, ali se ponovo Zvezda oprostila od titule i to remijem u Novom Pazaru (0:0), kada je Prosinečki ponovo bio suočen sa vatrenom podrškom protivničkih navijača, bilo ih je 13.000.

U tu utakmicu, Zvezda je ušla osokoljena dvema pobedama nad Partizanom u polufinalu Kupa Srbije, od čega je druga, u Humskoj, ostvarena samo tri dana ranije, u sredu (0:2). Prosinečki je prilično zarotirao sastav za gostovanje na vrućem terenu, a posle obilja grubosti podeljeni su bodovi, Partizan je kasnije uveče pobedio Javor golom Nemanje Tomića u 71. minutu i stekao nenadoknadivu prednost u finišu prvenstva, pa je treća pobeda crveno nad crno-belima u nizu, golom Kadua Mendeša u 93. minutu, bila važna za statistiku i prestiž, ali ne i ishod šampionata.

Igrajući na Veliku subotu, bez podrške Delija, Zvezda je u Superligi osvojila sedam od mogućih 15 bodova, a šest od šest od kada je kalendar korigovan zbog najvećeg hrišćanskog praznika.