ЕЛ: Звезда никако да научи лекцију - опет пала у финишу!

Црвено-бели изгубили и од Жалгириса посуставши у финишу, 70:76. Падали су, устајали, па још једном стали када је било најважније.

Кошарка 04.04.2015 | 10:00

Често из Црвене звезде Телеком поручују да утакмице Топ 16 фазе пре свега виде као велику школу за млади тим. Неке лекције су научили, али једну - такође јако важну - никако да савладају.

"Како победити у неизвесној евролигашкој завршници?", питање је на које црвено-бели немају одговор ни после 13. кола Топ 16 фазе, у којем су доживели пораз који је подсетио на бар два овосезонска.

Попут утакмица против Панатинаикоса у Атини и Албе у Берлину, Звезда је у петак у Каунасу почела лошије од противника, вратила се из двоцифреног минуса (13 поена) сјајно одиграном трећом четвртином у оба правца (28:11) и онда стала када је било најважније.

Иако је у Жалгирис Арени одигран меч без резултатског значаја за обе екипе, црвено-бели ће имати за чим да жале. И нема сумње да ће жалити.
ЖАЛГИРИС - ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 76:70 (12:12, 28:15, 11:28, 25:15)

Полагање Луке Митровића за 64:66, пет минута пре краја, наговестило је да ће Београђани наћи начин да у финишу умире трзај домаћина и да остваре четврту победу. Међутим, то је био последњи погодак црвено-белих из игре.

Према већ виђеном сценарију, кошем капитена Звезде пет минута пре краја завршен је период добре игре црвено-белих. Још једном су дошли надомак победе, али не и до ње. За бодове је поново недостајао додатни напор и смиреност у брзим и важним контрама, на линији пенала (21/28), при "отвореним" шутевима у завршници..

Тројком Паулијуса Јанкунаса за 69:67, Жалгирис је први пут повео у четвртој четвртини и ту предност није испуштао до краја. Искусни крилни центар био је најефикаснији играч домаћина (19 п) и прва нападачка опција. Уз Вила Черија, директан ривал Луке Митровића био је "тас на ваги" који је шампиону Литваније донео још један тријумф.

Са друге стране, није било никога да одговори док се меч "ломио".

Бобан Марјановић (14 п, 12 ск) ушао је у хали свог бившег клуба у историју Евролиге, као играч са највише остварених дабл-дабл учинака у једној сезони (15), али ни он није налазио начин да у завршници поентира из игре. Осим његових погодака из пенала, поене за Звезду "са црте" постизали су још само Никола Калинић и Јака Блажич.

Евролигашко путовање за ову сезону црвено-бели ће завршити следеће недеље, утакмицом против Панатинаикоса, на коју ће Атињани доћи са императивом победе. Потом ће сву пажњу усмерити на мечеве сезоне - полуфинала АБА лиге против Партизана.

У Литванији је вечерас разјашњено да ће Радоњић на предстојећим мечевима дефинитивно моћи да рачуна на све играче. Бранко Лазић опоравио се од повреде и заиграо од првог минута, а Маркус Вилијамс такође је наступио после "прескакања" Мега Лекса. Американац је одиграо 20 минута у Жалгирис Арени.

Жалгирис: Чери 17 (2/6 за три), Лекавичијус 2, Вене 3, Гудаитис 6 (4 ск), Сонгаила 4 (6 ск), Липкевичијус, Јанкунас 19 (3 /4 за три, 9 ск), Јавтокас 2, Милакнис 11 (2/4 за три), Андерсон 10 (0/4 за три, 8 ск, 5 ас), Таролис, Улановас 2.

Звезда: Вилијамс 2 (0/4 за три, 5 ас), Ребић, Дангубић 7 (4 ск), Митровић 7 (6 ск), Лазић (три минута у игри), Блажич 8, Калинић 5 (4 ск), Марјановић 14 (12 ск), Тејић 2, Џенкинс 12, Јовић 6, Цирбес 7.

Статистика: Жалгирис је шутирао за два 48 одсто (18/37), Звезда 43 (17/39). Црвено-бели су тројке шутирали 5/23, домаћи 8/21. Звезда је промашила седам слободних бацања (21/28), Жалгирис три (16/19). Домаћин је и надскочио госте - 40:38 (30:24 у дефанзивним, 10:14 у офанзивним скоковима). Звезда је украла шест, а изгубила девет лопти. Жалгирис је украо четири, а изгубио их 14. Однос у асистенцијама је 14:9 за домаћина.

Група Е

Жалгирис - Црвена звезда Телеком 76:70

одиграно у четвртак:

Макаби - Галатасарај 81:72
Барселона - Реал Мадрид 85:80
Панатинаикос - Алба 66:68

ТАБЕЛА: Реал 10-3, Барселона 10-3, Макаби 8-5, ПАО 7-6, Алба 7-6, Жалгирис 5-8, Звезда 3-10, Галатасарај 2-11.

ПАРОВИ ПОСЛЕДЊЕГ КОЛА: Алба - Макаби, Звезда - ПАО (9. април), Галатасарај - Барселона, Реал - Жалгирис (10. април).