EL: Zvezda nikako da nauči lekciju - opet pala u finišu!

Crveno-beli izgubili i od Žalgirisa posustavši u finišu, 70:76. Padali su, ustajali, pa još jednom stali kada je bilo najvažnije.

Košarka 04.04.2015 | 10:00

Često iz Crvene zvezde Telekom poručuju da utakmice Top 16 faze pre svega vide kao veliku školu za mladi tim. Neke lekcije su naučili, ali jednu - takođe jako važnu - nikako da savladaju.

"Kako pobediti u neizvesnoj evroligaškoj završnici?", pitanje je na koje crveno-beli nemaju odgovor ni posle 13. kola Top 16 faze, u kojem su doživeli poraz koji je podsetio na bar dva ovosezonska.

Poput utakmica protiv Panatinaikosa u Atini i Albe u Berlinu, Zvezda je u petak u Kaunasu počela lošije od protivnika, vratila se iz dvocifrenog minusa (13 poena) sjajno odigranom trećom četvrtinom u oba pravca (28:11) i onda stala kada je bilo najvažnije.

Iako je u Žalgiris Areni odigran meč bez rezultatskog značaja za obe ekipe, crveno-beli će imati za čim da žale. I nema sumnje da će žaliti.
ŽALGIRIS - CRVENA ZVEZDA 76:70 (12:12, 28:15, 11:28, 25:15)

Polaganje Luke Mitrovića za 64:66, pet minuta pre kraja, nagovestilo je da će Beograđani naći način da u finišu umire trzaj domaćina i da ostvare četvrtu pobedu. Međutim, to je bio poslednji pogodak crveno-belih iz igre.

Prema već viđenom scenariju, košem kapitena Zvezde pet minuta pre kraja završen je period dobre igre crveno-belih. Još jednom su došli nadomak pobede, ali ne i do nje. Za bodove je ponovo nedostajao dodatni napor i smirenost u brzim i važnim kontrama, na liniji penala (21/28), pri "otvorenim" šutevima u završnici..

Trojkom Paulijusa Jankunasa za 69:67, Žalgiris je prvi put poveo u četvrtoj četvrtini i tu prednost nije ispuštao do kraja. Iskusni krilni centar bio je najefikasniji igrač domaćina (19 p) i prva napadačka opcija. Uz Vila Čerija, direktan rival Luke Mitrovića bio je "tas na vagi" koji je šampionu Litvanije doneo još jedan trijumf.

Sa druge strane, nije bilo nikoga da odgovori dok se meč "lomio".

Boban Marjanović (14 p, 12 sk) ušao je u hali svog bivšeg kluba u istoriju Evrolige, kao igrač sa najviše ostvarenih dabl-dabl učinaka u jednoj sezoni (15), ali ni on nije nalazio način da u završnici poentira iz igre. Osim njegovih pogodaka iz penala, poene za Zvezdu "sa crte" postizali su još samo Nikola Kalinić i Jaka Blažič.

Evroligaško putovanje za ovu sezonu crveno-beli će završiti sledeće nedelje, utakmicom protiv Panatinaikosa, na koju će Atinjani doći sa imperativom pobede. Potom će svu pažnju usmeriti na mečeve sezone - polufinala ABA lige protiv Partizana.

U Litvaniji je večeras razjašnjeno da će Radonjić na predstojećim mečevima definitivno moći da računa na sve igrače. Branko Lazić oporavio se od povrede i zaigrao od prvog minuta, a Markus Vilijams takođe je nastupio posle "preskakanja" Mega Leksa. Amerikanac je odigrao 20 minuta u Žalgiris Areni.

Žalgiris: Čeri 17 (2/6 za tri), Lekavičijus 2, Vene 3, Gudaitis 6 (4 sk), Songaila 4 (6 sk), Lipkevičijus, Jankunas 19 (3 /4 za tri, 9 sk), Javtokas 2, Milaknis 11 (2/4 za tri), Anderson 10 (0/4 za tri, 8 sk, 5 as), Tarolis, Ulanovas 2.

Zvezda: Vilijams 2 (0/4 za tri, 5 as), Rebić, Dangubić 7 (4 sk), Mitrović 7 (6 sk), Lazić (tri minuta u igri), Blažič 8, Kalinić 5 (4 sk), Marjanović 14 (12 sk), Tejić 2, Dženkins 12, Jović 6, Cirbes 7.

Statistika: Žalgiris je šutirao za dva 48 odsto (18/37), Zvezda 43 (17/39). Crveno-beli su trojke šutirali 5/23, domaći 8/21. Zvezda je promašila sedam slobodnih bacanja (21/28), Žalgiris tri (16/19). Domaćin je i nadskočio goste - 40:38 (30:24 u defanzivnim, 10:14 u ofanzivnim skokovima). Zvezda je ukrala šest, a izgubila devet lopti. Žalgiris je ukrao četiri, a izgubio ih 14. Odnos u asistencijama je 14:9 za domaćina.

Grupa E

Žalgiris - Crvena zvezda Telekom 76:70

odigrano u četvrtak:

Makabi - Galatasaraj 81:72
Barselona - Real Madrid 85:80
Panatinaikos - Alba 66:68

TABELA: Real 10-3, Barselona 10-3, Makabi 8-5, PAO 7-6, Alba 7-6, Žalgiris 5-8, Zvezda 3-10, Galatasaraj 2-11.

PAROVI POSLEDNJEG KOLA: Alba - Makabi, Zvezda - PAO (9. april), Galatasaraj - Barselona, Real - Žalgiris (10. april).