Помоћници министара постаће смјењиви?
Након вишегодишњих безуспјешних најава, покушаја и опструкција, помоћници министара на нивоу државе и ентитета ускоро би могли да изгубе статус руководећих државних службеника, чиме би њихов мандат коначно био везан за четверогодишњи мандат самих министара као политичких личности.
Босна и Херцеговина 03.04.2015 | 08:48
Расположење за овакве законске измјене, које су одавно прихватиле владе Србије и Хрватске, у овом тренутку постоји и у ФБиХ и у РС, као и на нивоу државе.
Питање је само који ће ниво власти први конкретизовати рјешавање статуса ових практично несмјењивих службеника за које већ влада увријежено мишљење да су постали отуђени центри моћи. Наиме, само на нивоу Савјета министара БиХ више је од 60 помоћника министара, од којих су поједини на функцијама и до петнаест година!
Њихов статус штити Агенција за државну службу (АДС) БиХ, а свако позивање на одговорност с могућим исходом смјене најприје се мора адресирати АДС-у, уз претходно прибављену сагласности самог помоћника министра.
Ово питање су, према ријечима Сифета Подржића, генералног секретара ДФ-а, представници ове странке, СДА и ХДЗ-а већ покренули током преговора о формирању нове власти у ФБиХ.
"Колико сам видио, то је било најмање прихватљиво за СДА, али су прихватили начелан договор с којим се ДФ у потпуности слаже знајући да има и помоћника који су се заштитили као 'медвједи'. Међутим, бојим се да ћемо имати одређене проблеме с прописима ЕУ и међународне заједнице", истиче Поџић.
Адил Османовић, потпредсједник СДА и нови министар цивилних послова БиХ, подсјећа да је закон који је предвидио да помоћници министара буду руководећи државни службеници и несмјењиви функционери доносен у вријеме Алијансе за промјене, "негдје 2002. године".
"Тај закон има предности и недостатака. Једна од предности је да они познају посао у који новог министра могу да уведу врло брзо. Међутим, већи је недостатак то што су они постали отуђени центри моћи и зато сматрам да ти људи морају постати смјењиви", истиче Османовић.
Он наглашава да је таква иницијатива постојала и у вријеме претходне Владе ФБиХ у којој је био министар, те да ово питање коначно треба да буде ријешено.
Измјене статуса помоћника министара у потпуности подржава и ПДП, каже Игор Црнадак, генерални секретар ове странке и нови министар спољних послова БиХ.
"Постоји таква иницијатива унутар нове скупштинске већине. Она још није формализована, али је у нашим разговорима била врло присутна. ПДП снажно подржава ту иницијативу и мислим да што прије треба оформити радну групу која би креирала конкретно законско рјешење", каже Црнадак.
Он сматра да нова власт никако не смије дозволити да ово питање буде "додатна политизација институција".
"Треба само да радимо на томе да људи који су заиста професионалци унутар институција раде свој посао, а да у том неком првом кругу помоћници и секретари министарстава буду везани за мандат. А то из простог разлога да би они људи који производе највећу одговорност могли да утичу на први круг људи до себе, што би требало да буде потпуно нормално", закључује Црнадак.
Недељко Чубриловић, предсједник Народне скупштине РС и потпредсједник ДНС-а, сматра да је именовање и статус замјеника и помоћника министра потребно ускладити с рјешењима у земљама региона.
"Најприхватљивије би било да они буду високостручни и професионални кадрови чији би мандат био везан за мандат министра. Имајући у виду да је ријеч о извршним функцијама, таква рјешења била би у складу с функцијом министра, као политичке личности и члана органа извршне власти. Зато би било логично да њихово именовање, односно постављење, буде на четири године, с могућношћу избора на још један мандатни период", поручује Чубриловић те наводи да то подразумијева и промјене у поступку њиховог избора.
Помоћници са деценијским стажом
Помоћници министра су по дифолту шефови сектора у министарствима и негдје их је четири-пет, а негдје и десет. Међу њима несумњиво има јако квалитетних кадрова, но много је више оних који су "срасли" с фотељама.
Појединци су чак 10 па и 15 година на функцијама, од којих предњаче Душан Нешковић и Драгиша Мекић (Министарство спољне трговине и економских односа), Самир Агић и Ермин Пешто (Министарство безбједности), Зоран Перковић (МВП), Миодраг Пандуревић (Министарство цивилних послова), итд.
Извор: Независне новине
Коментари / 7
Оставите коментарпајо
03.04.2015 07:41Наравно да их треба посмјењивати и то одмах. Нова власт треба да стави нове људе. Ови су се доказали као провјерено неспособни.
ОДГОВОРИТЕмљекар
03.04.2015 07:44Цитам у каквом су проблему мљекари. И сјецам се да су оптузивали двојицу помоцника министра из вањске трговине. Један је неки Несковиц из семберије који је главни за пољопривреду.
ОДГОВОРИТЕЗоран
03.04.2015 08:36Мислим да су помоћници изабрани на читав живот главни центри отуђене моћи више него што имају знања. Они се прво питају и тако сервирају проблем министру како њима одговара. А нарвно то је извор корупције и чувеног ИМТ.
ОДГОВОРИТЕмаја
03.04.2015 08:43Треба хитно радити на измјени статуса помоћника и секретара на свим нивоима јер су они легло корупције. Новинари би требали више писати о овоме и направити озбиљне анализе њиховог рада јер сви раде за своје политичке странке а стручни резултати су им поражавајући а то се може видјети из извјештаја о раду свих институција. О овоме треба писати!
ОДГОВОРИТЕТребиње
03.04.2015 09:55Под хитно их смијенити. Њихов "РАД" је евидентан
ОДГОВОРИТЕана
03.04.2015 11:04Помоћници министара и секретари путују по сввијету а никад не подносе извјештаје о тим путовањима и шта су корисно урадили а дневнице огромне, запошљавају људе и узимају велике паре, понашају се као кабадахије. Ма трба их ставити на стуб срама јер они кваре углед осталих који поштено раде свој посао. Писати, писати ово је неистражена тема.....
ОДГОВОРИТЕхармоника
03.04.2015 21:07Ни случајно их не треба везати уз министре али их треба ставити под микроскоп. Да ли знају да раде, мора бити једини критеријум. Већина њих, ухљебљених у додиковој стаклари, нису ни за шта.
ОДГОВОРИТЕ