Португал - Србија, биће 1:1! Видјећете!

Нема друге, у недељу касно увече када буде завршена пресудна утакмица "орлова" у квалификацијама за ЕУРО 2016, на семафору "Да Лужа" писаће 1:1.

Фудбал 25.03.2015 | 00:15

Фудбалске репрезентације Србије и Португала састајале су се два пута у својој историји.

Оба пута 2007. године у квалификацијама за ЕУРО 2008.

У Београду, 28. марта, резултат је био 1:1. У Лисабону, 12. септембра, резултат је такође био 1:1.

Тек формираној репрезентацији, после разлаза Србије и Црне Горе, очајнички је била потребна победа у Португалу, после серије киксева на старту квалификација (звучи ли вам ово познато?), али су наши стигли до бода и тако практично остали у игри за пут у Швајцарску и Аустрију, али је та нада касније ишчезла...

Оба пута водили су Португалци, а стизала наша репрезентација, предвођена Хавијером Клементеом.

У Београду, пред 50.000 навијача, Тијаго Мендеш савладао је Владимира Стојковића у 5. минуту, да би нас лепим голом главом у 37. спасао Бошко Јанковић, када је Рикарда оставио без шанси за интервенцијом.

У Лисабону, пред скоро 60.000 људи, Симао Саброса савладао је Стојковића из слободног ударца у 11. минуту, али смо спас од елиминације потражили у голу Бранислава Ивановића у 86. минуту, после гужве коју су центаршутем и ударцем креирали Дејан Станковић и Марко Пантелић.

Та утакмица упамћена је и по скандалу који је направио тадашњи селектор Португала, Луис Фелипе Сколари, који је по истеку меча ударио нашег Ивицу Драгутиновића и потом добио суспензију УЕФА.

Да ће бити 1:1 говори још један историјски податак...

Наиме, МОНДО је "чешљањем" архиве резултата фудбалских репрезентација Краљевине Југославије, Федеративне Народне Републике Југославије, Социјалистичке Федеративне Републике Југославије, Савезне Републике Југославије, Државне Заједнице Србије и Црне Горе и, коначно, Републике Србије, дошао до податка да су све те наше репрезентације САМО ЈЕДНОМ у историји играле 29. марта, када је заказан и меч с Португалом.

Погађате? Било је 1:1.

И тада смо играли у квалификацијама за ЕУРО. И тада смо већ били отписани и била нам је преко потребна победа. И тада смо били гости. И тада смо ремизирали.

Било је то 29. марта 2011. године: Естонија - Србија 1:1, под вођством Владимира Петровића Пижона. Једина разлика је у томе што је Србија у завејаном Талину водила голом Марка Пантелића у 39. минуту и потом остала без два бода после поготка Константина Васиљева из слободњака, у 84. минуту, када је савладан Жељко Бркић.

Наши национални тимови дуго су били готово непобедиви у марту, од 1920. до 2002. године у трећем месецу ређане се по правилу победе, а надиграни смо само три пута, 1975. од Северне Ирске, 1977. од Совјетског Савеза и 1992. од Холандије, у последњој утакмици коју је одиграла репрезентација СФРЈ.

Два дана касније, 27. марта 1992. године, СФРЈ је престала формално да постоји, а формирана је СР Југославија.

Међутим, у најцрњем периоду нашег репрезентативног фудбала, почетком 2000-их, везали смо три узастопна пораза у марту, а касније доживели такмичарски два веома, веома болна неуспеха у том месецу: 2007. нас је надиграо Казахстан и то нас је коштало одласка на ЕУРО 2008, а пре две године, на "Максимиру", изгубили смо и од Хрватске, па смо махали путницима на Мундијал 2014.

Наша репрезентација чак шест пута одиграла је 1:1 у марту!