Portugal - Srbija, biće 1:1! Vidjećete!

Nema druge, u nedelju kasno uveče kada bude završena presudna utakmica "orlova" u kvalifikacijama za EURO 2016, na semaforu "Da Luža" pisaće 1:1.

Fudbal 25.03.2015 | 00:15

Fudbalske reprezentacije Srbije i Portugala sastajale su se dva puta u svojoj istoriji.

Oba puta 2007. godine u kvalifikacijama za EURO 2008.

U Beogradu, 28. marta, rezultat je bio 1:1. U Lisabonu, 12. septembra, rezultat je takođe bio 1:1.

Tek formiranoj reprezentaciji, posle razlaza Srbije i Crne Gore, očajnički je bila potrebna pobeda u Portugalu, posle serije kikseva na startu kvalifikacija (zvuči li vam ovo poznato?), ali su naši stigli do boda i tako praktično ostali u igri za put u Švajcarsku i Austriju, ali je ta nada kasnije iščezla...

Oba puta vodili su Portugalci, a stizala naša reprezentacija, predvođena Havijerom Klementeom.

U Beogradu, pred 50.000 navijača, Tijago Mendeš savladao je Vladimira Stojkovića u 5. minutu, da bi nas lepim golom glavom u 37. spasao Boško Janković, kada je Rikarda ostavio bez šansi za intervencijom.

U Lisabonu, pred skoro 60.000 ljudi, Simao Sabrosa savladao je Stojkovića iz slobodnog udarca u 11. minutu, ali smo spas od eliminacije potražili u golu Branislava Ivanovića u 86. minutu, posle gužve koju su centaršutem i udarcem kreirali Dejan Stanković i Marko Pantelić.

Ta utakmica upamćena je i po skandalu koji je napravio tadašnji selektor Portugala, Luis Felipe Skolari, koji je po isteku meča udario našeg Ivicu Dragutinovića i potom dobio suspenziju UEFA.

Da će biti 1:1 govori još jedan istorijski podatak...

Naime, MONDO je "češljanjem" arhive rezultata fudbalskih reprezentacija Kraljevine Jugoslavije, Federativne Narodne Republike Jugoslavije, Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, Savezne Republike Jugoslavije, Državne Zajednice Srbije i Crne Gore i, konačno, Republike Srbije, došao do podatka da su sve te naše reprezentacije SAMO JEDNOM u istoriji igrale 29. marta, kada je zakazan i meč s Portugalom.

Pogađate? Bilo je 1:1.

I tada smo igrali u kvalifikacijama za EURO. I tada smo već bili otpisani i bila nam je preko potrebna pobeda. I tada smo bili gosti. I tada smo remizirali.

Bilo je to 29. marta 2011. godine: Estonija - Srbija 1:1, pod vođstvom Vladimira Petrovića Pižona. Jedina razlika je u tome što je Srbija u zavejanom Talinu vodila golom Marka Pantelića u 39. minutu i potom ostala bez dva boda posle pogotka Konstantina Vasiljeva iz slobodnjaka, u 84. minutu, kada je savladan Željko Brkić.

Naši nacionalni timovi dugo su bili gotovo nepobedivi u martu, od 1920. do 2002. godine u trećem mesecu ređane se po pravilu pobede, a nadigrani smo samo tri puta, 1975. od Severne Irske, 1977. od Sovjetskog Saveza i 1992. od Holandije, u poslednjoj utakmici koju je odigrala reprezentacija SFRJ.

Dva dana kasnije, 27. marta 1992. godine, SFRJ je prestala formalno da postoji, a formirana je SR Jugoslavija.

Međutim, u najcrnjem periodu našeg reprezentativnog fudbala, početkom 2000-ih, vezali smo tri uzastopna poraza u martu, a kasnije doživeli takmičarski dva veoma, veoma bolna neuspeha u tom mesecu: 2007. nas je nadigrao Kazahstan i to nas je koštalo odlaska na EURO 2008, a pre dve godine, na "Maksimiru", izgubili smo i od Hrvatske, pa smo mahali putnicima na Mundijal 2014.

Naša reprezentacija čak šest puta odigrala je 1:1 u martu!