Српски Џејмс Бонд

НАТО бомбардовање Југославије, које је почело 24. марта 1999. године, могло је да се догоди шест месеци раније да планове агресије на СРЈ није осујетио „српски Џејмс Бонд“ генерал Јован Милановић.

Србија 21.03.2015 | 12:02
Српски Џејмс Бонд

Њему је у томе помогао француски мајор Пјер-Анри Бинел, такође обавештајац, који је набавио нацрте са свим циљевима које је НАТО планирао да гађа. Милановић је у допуњеном издању своје књиге „Србија и НАТО“ објаснио како је 1995. добио задатак да као обавештајац у Бриселу, у седишту НАТО, са званичном функцијом министар-саветник, изгради обавештајну мрежу и тако разоткрије даље планове Алијансе.

- Ја сам, можда, један од људи у Србији, један од официра или генерала, како хоћете, који је најдуже био у рату с НАТО. Обавештајна мрежа коју сам створио, први пут сад кажем, бројала је више десетина људи највишег дипломатског ранга у НАТО и другим бриселским дипломатским мисијама - написао је генерал-мајор.

Он објашњава да је важну улогу у тој мрежи одиграо шеф кабинета у француској војној делегацији - мајор Пјер-Анри Бинел.

- Прве информације које сам имао од њега проверавао сам на две-три стране, а онда сам почео да му дајем задатке и он је ушао у „обавештајну игру“, веома искрено, свестан свих последица - наводи Милановић и наглашава да су припреме за бомбардовање почеле у лето 1998, а да је одлука о агресији требало да буде донета 12-13. октобра.

Почетком октобра, двојица савезника на различитим задацима, водила су опасан разговор, након којег је Бинел сутрадан дошао у Милановићев стан с плановима НАТО.

- Нас двојица смо их у току вечери анализирали, а потом смо се разишли размишљајући да ћемо те ноћи обојица, истовремено, бити ухапшени. За мене је тад настао пакао. Шта сада радити с папирима? Куда ићи у пола 12? Како то однети? Изашао сам на излаз где су контејнери.

Бацио сам једну кесу, а другу сам понео. У амбасади сам прерадио документа како налаже обавештајна пороцедура и послао их за Београд - пише Милановић о документима, на основу којих је наша војска извршила стратешка прегруписавања, што је приморало НАТО да одложи бомбардовање.

Мајор Пјер-Анри Бинел је завршио престижну војну академију Сен-Сир, био у француском контингенту УНПРОФОР у Босни. Ухапшен 19. октобра 1998. и оптужен за националну велеиздају. Осуђен на пет година затвора, одлежао три године. Председник Србије га је 2012. одликовао Орденом Обилића.Ради као геометар у Тулузу.

Генерал Јован Милановић је Војну академију и највише војне школе завршио у Београду, радио је у Управи за ратно планирање Генералштаба до 1985. Био војни аташе у Алжиру и Тунису. Радио као шеф кабинета начелника Генералштаба.

Од 1995. до 1998. био на месту министра саветника у мисији СРЈ при ЕУ. У октобру 1998. откривено да је војни обавештајац и у притвору провео је 49 дана.По повратку у земљу је радио као заменик шефа војне обавештајне службе.

Лик пуковника Вранића, кога у серији „Мој рођак са села“ тумачи Војин Ћетковић, конципиран је на основу Милановићевог профила. Генерал је својевремено казао:- Жао ми је што је серија прекинута само зато што тадашњем државном врху и Карли дел Понте није одговарало да прикажу српског официра који брани своју земљу.

Извор: Курир

 

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

који цланак

21.03.2015 11:20

Па да је спрецио бомбардовање па ајде. ,Али сад о томе прицати после толико година, која вајда. А бомбардовање се ипак догодило.

ОДГОВОРИТЕ
Name

007

21.03.2015 11:30

Још нисмо свесни шта нам Запад спрема?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јулио

21.03.2015 11:50

Ма ста је спрецио,то је издајник,продао би се за сто евра.

ОДГОВОРИТЕ
Name

просрбин

21.03.2015 23:11

Какви смо, страх ме помрацења сунца !

ОДГОВОРИТЕ