БЕЛ: Каква драма у посљедњем колу!

Митрогол недовољан против сјајног Гента, чудо Салета Јанковића у Брижу! Генк прокоцкао шансе да се пласира у плеј-оф, где ће се наћи Шарлроа. Бриж профитрао, невероватан преокрет Мехелена послао Серкл Бриж у плеј-аут!

Фудбал 15.03.2015 | 22:20

Жито је одвојено од кукоља, познато је ко ће се борити за титлу, ко за Лигу Европе, а ко за опстанак. У Белгији је завршен регуларни део сезоне, следе битке на три фронта. Најзанимљивијне ће бити у плеј-офу у којем ће пасти одлука о шампиону Белгије, али и местима која воде у квалификације за Лигу шампиона и Лигу Европе. Шест клубова који ће учествовати су: Бриж, Андерлехт, Гент, Кортрајк, Стандард и Генк.

Главни кандидати за титулу Андерлехт и Бриж са различитим расположењем дочекују плеј-оф после данашњег кола. Када се укупан број бодова преполови, разлика у наставку такмичења између њих ће бити три бода.

А, била би два бода да је Андерлехт успео да савлада захуктали Гент који је у Брисел допутовао са серијом од девет мечева без пораза у којима је уписао седам победа. Сјајну форму, популарни Бизони су доказали данас и на Астрид Парку против Андерлехта где су славили 2:1. Александар Митровић је после несебичне асистенције Тилеманса довео шампионе у вођство, а убрзо после тога је имао и добру прилику да ударцем главом дуплира вођство. Ипак, овога пута није потврдио статус једног од најбољих играча Европе у игри главом, али му је макар сатисфакција да је регуларни део шампионата завршио као први стрелац лиге са 14 голова. .

У другом полувремену шок за домаће присталице и велики преокрет Гента. Томас Фоке је на почетку другог дела игре искористио грешку Ванденбореа и изједначио, а потом је Бенито Раман у 60. минуту био на правом месту после неспоразума Хејлена и Прота и преокренуо је резултат. Тако ће Гент захваљујући сјајној серији резултата пренети исти број бодова као Андерлехт и биће равноправан конкурент великанима белгијског фудбала у трци за титулу. У саставу Гента није било Полетановића, док је Урош Витас меч преседео на клупи.

Бриж је искористио ситуацију и побегао Андерлехту и Генту на три бода разлике. Лидер је рутински одрадио гостовању Вестерлоу и захваљујући головима Улареа и Изкиерда оставрио комотну победу од 3:1. У још једном дербију, Стандард је загорчао живот Генку и избацио га из плеј-офа за титулу. Домаћин је у Лијежу славио са минималних 1:0 феноменалним голом Де Сара, што је уз победу Шарлрое значило да Генк због слабије гол разлике-од популарних Зебри испада из плеј-офа за титулу. Готово историјски успех за Шарлроу! Милинковић Савић је одиграо цео меч за Генк, Чаврић је ушао у 77. минуту, али нису помогли екипи да се домогне макар бода и коначног циља.

Генк ће у други плеј-оф са још седам клубова чији победник ће имати шансу да са четвртопласираним из првог плеј-офа разиграва за Лигу Европе. Они ће бити подељени у четири групе, а победници група ће одлучити ко ће на мегдан четвртопласираном из елитне групе.

Ипак, још већу трагедију од Генка је доживео Серкл Бриж на свом терену против Мехелена пошто је на шокантан начин поражен 2:3 иако је имао шансу да победом избегне селидбу у плеј-аут против Лирса. Серкл је водио 2:0 до 89. минута што је у том тренутку значило да ће Беверен у плеј-аут. Али, тим Александра Јанковића је направио један од најлуђих преокрета виђених у скорије време у европском фудбалу. Рафал Волски је смањио у 89. минуту, потом је Далибор Веселиновић изједначио из пенала у 91. минуту, да би Волски само минут касније потпуно шокирао домаћу публику и послао Серкл Бриж у плеј-аут против Бајковићевог Лирса! Домаћи фудбалери нису знали шта их је снашло… Поред Веселиновића, цео меч за гостујући тим су одиграли Милош Косановић и Иван Обрадовић.