BEL: Kakva drama u posljednjem kolu!

Mitrogol nedovoljan protiv sjajnog Genta, čudo Saleta Jankovića u Brižu! Genk prokockao šanse da se plasira u plej-of, gde će se naći Šarlroa. Briž profitrao, neverovatan preokret Mehelena poslao Serkl Briž u plej-aut!

Fudbal 15.03.2015 | 22:20

Žito je odvojeno od kukolja, poznato je ko će se boriti za titlu, ko za Ligu Evrope, a ko za opstanak. U Belgiji je završen regularni deo sezone, slede bitke na tri fronta. Najzanimljivijne će biti u plej-ofu u kojem će pasti odluka o šampionu Belgije, ali i mestima koja vode u kvalifikacije za Ligu šampiona i Ligu Evrope. Šest klubova koji će učestvovati su: Briž, Anderleht, Gent, Kortrajk, Standard i Genk.

Glavni kandidati za titulu Anderleht i Briž sa različitim raspoloženjem dočekuju plej-of posle današnjeg kola. Kada se ukupan broj bodova prepolovi, razlika u nastavku takmičenja između njih će biti tri boda.

A, bila bi dva boda da je Anderleht uspeo da savlada zahuktali Gent koji je u Brisel doputovao sa serijom od devet mečeva bez poraza u kojima je upisao sedam pobeda. Sjajnu formu, popularni Bizoni su dokazali danas i na Astrid Parku protiv Anderlehta gde su slavili 2:1. Aleksandar Mitrović je posle nesebične asistencije Tilemansa doveo šampione u vođstvo, a ubrzo posle toga je imao i dobru priliku da udarcem glavom duplira vođstvo. Ipak, ovoga puta nije potvrdio status jednog od najboljih igrača Evrope u igri glavom, ali mu je makar satisfakcija da je regularni deo šampionata završio kao prvi strelac lige sa 14 golova. .

U drugom poluvremenu šok za domaće pristalice i veliki preokret Genta. Tomas Foke je na početku drugog dela igre iskoristio grešku Vandenborea i izjednačio, a potom je Benito Raman u 60. minutu bio na pravom mestu posle nesporazuma Hejlena i Prota i preokrenuo je rezultat. Tako će Gent zahvaljujući sjajnoj seriji rezultata preneti isti broj bodova kao Anderleht i biće ravnopravan konkurent velikanima belgijskog fudbala u trci za titulu. U sastavu Genta nije bilo Poletanovića, dok je Uroš Vitas meč presedeo na klupi.

Briž je iskoristio situaciju i pobegao Anderlehtu i Gentu na tri boda razlike. Lider je rutinski odradio gostovanju Vesterlou i zahvaljujući golovima Ularea i Izkierda ostavrio komotnu pobedu od 3:1. U još jednom derbiju, Standard je zagorčao život Genku i izbacio ga iz plej-ofa za titulu. Domaćin je u Liježu slavio sa minimalnih 1:0 fenomenalnim golom De Sara, što je uz pobedu Šarlroe značilo da Genk zbog slabije gol razlike-od popularnih Zebri ispada iz plej-ofa za titulu. Gotovo istorijski uspeh za Šarlrou! Milinković Savić je odigrao ceo meč za Genk, Čavrić je ušao u 77. minutu, ali nisu pomogli ekipi da se domogne makar boda i konačnog cilja.

Genk će u drugi plej-of sa još sedam klubova čiji pobednik će imati šansu da sa četvrtoplasiranim iz prvog plej-ofa razigrava za Ligu Evrope. Oni će biti podeljeni u četiri grupe, a pobednici grupa će odlučiti ko će na megdan četvrtoplasiranom iz elitne grupe.

Ipak, još veću tragediju od Genka je doživeo Serkl Briž na svom terenu protiv Mehelena pošto je na šokantan način poražen 2:3 iako je imao šansu da pobedom izbegne selidbu u plej-aut protiv Lirsa. Serkl je vodio 2:0 do 89. minuta što je u tom trenutku značilo da će Beveren u plej-aut. Ali, tim Aleksandra Jankovića je napravio jedan od najluđih preokreta viđenih u skorije vreme u evropskom fudbalu. Rafal Volski je smanjio u 89. minutu, potom je Dalibor Veselinović izjednačio iz penala u 91. minutu, da bi Volski samo minut kasnije potpuno šokirao domaću publiku i poslao Serkl Briž u plej-aut protiv Bajkovićevog Lirsa! Domaći fudbaleri nisu znali šta ih je snašlo… Pored Veselinovića, ceo meč za gostujući tim su odigrali Miloš Kosanović i Ivan Obradović.