АБА: Партизан кроз драму до 11. побједе заредом!

Кошаркаши Партизана продужили су тријумфалну серију и у последњем мечу 24. кола АБА лиге савладали су Мега Лекс на гостовању са 75:73 (25:17, 16:17, 13:12, 21:27) за 11. узастопну победу.

Кошарка 10.03.2015 | 14:15

Хала "Пинки" у Сремској Митровици била је испуњена је до последњег места, а карте за овај дуел биле су распродате за само пола сата.

Црно-бели су на ово гостовање отишли на крилима победе остварене у вечитом дербију, а Мега је без повређеног Радета Загорца пружила жесток отпор и прописно намучила српског првака, који није могао да рачуна на америчког плеја Џоша Акојона, који ће дебитовати у среду на ревијалној утакмици.

Следи расплет пред плеј-оф: Партизан може да буде и други и трећи и четврти, а у претпоследњем колу дочекује Задар и у последњем гостују Будућности, од које има победу мање, а једну више од четвртопласиране Цедевите.

Најбољи у 11. узастопном тријумфу црно-белих били су Милан Мачван са 23 (девет скокова) и Александар Павловић са 18 поена (шест скокова и три асистенције), док је капитен Драган Милосављевић додао 11 уз четири асистенције. У пораженом тиму истакли су се Марко Кешељ са 23 (девет скокова и три асистенције) и Ненад Миљеновић (седам асистенција) и Дејан Мусли (10 скокова) са по 14 поена.

Прва четвртина: Кешељ и Милосављевић у главним улогама
Мега је боље ушла у меч и повела са 4:0 преко Симеуновића и Кешеља, који је убацио и тројку за 7:2, док су на другој страни непрецизни били Ђумић и Павловић. Бивши НБА играч је померио црно-беле са нуле, а онда се разиграо Драган Милосављевић.

Капитен Партизана је експресно нанизао седам поена, полагање, тројка и алеј-уп, за преокрет и 9:11 на истеку четвртог минута. Пулени Дејана Милојевића су ређале промашаје, одбрана није постојала, па је српски првак продужио серију на 2:13 за вођство од 9:15 и млади стручњак је морао да узме тајм-аут.

Ни то није зауставило налет гостију који су вођство одржавали тројкама Андрића и Павловића, а како је Мачван везао четири поена стекли су прву двоцифрену предност (15:25), да би прву четвртину затворио Миљеновић поготком са полу-дистанце.

Друга четвртина: Кешељ мучио црно-беле
Никола Милутинов је преседео на клупи целу утакмицу, па је Душко Вујошевић је на "четворци" почео са Мурићем, нешто већу минутажу је добио Безбрадица, док се Мачван мењао са Ђумићем на позицији центра.

Како је игра на обе стране била растрзана, за два минута виђен је једино кош Мачвана за нових плус 10 (17:27) и тајм-аут Милојевића.

Мега је за четири минута била на једном поену, Вања Маринковић је тројком још једном потврдио какав шут има, а онда је домаћи тим пеналима Муслија и Јокића уз сјајно закуцавање Кешеља на других обруч у серији 6:0 искористио празан ход ривала и ухватио прикључак средином другог периода (24:32).

Ни тајм-аут Вујошевића није много помогао, јер се разиграо Кешељ, био нерешива енигма за одбрану црно-белих и везао пет поена, а у тим тренуцима парирао му је Мачван (29:36).

Бивши играч Црвене звезде наставио је да цепа мрежицу ривала иза линије 6,75 метара и примакао је Мегу на само минус три, након чега је Вујошевић затражио тајм-аут, а његови изабраници су окончали прво полувреме кошем Мачвана и пеналима Андрића за 34:41.

Трећа четвртина: Промашаји, прилазак Меге и мини серија Мурића
Као да су се и једни и други превише "охладили" током предаха јер готово да три минута нису могли ништа да погоде, Тепић и Јокић су промашивали тројке иако су остајали сами, све док Мегин центар није прекинуо агонију.

Домаћин је први ушао у ритам, на кош Миљеновића надовезао се Кешељ уз сјајан соло продор за 40:43, а Партизан је тај налет ривала одбио са пет узастопних поена Мурића за 42:48.

Управо је словеначки репрезентативац, жељан игре у првом наступу после повреде у Купу Радивоја Кораћа, у тим тренуцима носио црно-беле, скакао у нападу и погађао пенале, па су гости све време имали између шест и 10 поена предности и у одлучујућу четвртину ушло се резултатом 46:54.

Последња четвртина: Партизану припао драматичан финиш
Саша Павловић је почео да вуче Партизан ка двоцифреном плусу фантастичним полагањем из соло продора и тројком, а Мачван је половичним учинком са линије за слободна бацања на семафору исписао 50:60.

Да се гости не одлепе превише побринули су се Јокић и Јарамаз, а Миљеновић је истом мером одговорио на погодак Милосављевића са дистанце за 57:62. Како се играло у ритму кош за кош црно-бели никако нису успевали да преломе утакмицу, а посао им је додатно отежавао Миљеновић који се разиграо и сјајно асистирао Муслију за 10. поен што је натерало Вујошевића да узме тајм-аут у 37. минуту, јер је било само три разлике (61:64).

Уследио је прави одговор, пошто је Павловић из левог угла убацио тројку уз звук сирене за истек напада и потом су на једној страни погађали Мусли, а на другој Мачван и у последњи минут ушло се резултатом 67:71. Да не изостане драма у самом финишу побринуо се Кешељ тројком 30 секунди пре краја за 70:73, Павловић је био непрецизан, те је Андрић фаулирао Миљеновића.

Плеј Меге је промашио оба пенала, али је лопта отишла у руке домаћина и Кешељ је пронашао усамљеног Јокића који је смањио на 72:73 пет секунди пре краја. На другој страни Андрићу рука није задрхтала са линије за слободна бацања, Партизан није дозволио ривалу да у преостале три секунде шутира тројку, већ је фаулиран Кешељ који је први пенал погодио, други промашио и лопта се одбила у правцу тријумфа српског првака.

АБА лига, 24. коло
Субота:
Цибона - Игокеа 78:81 (23:24, 21:14, 18:25, 16:18)
Солнок - Олимпија 106:99 (24:25, 21:13, 20:29, 25:23, 16:9)
Будућност - Крка 82:77 (19:14, 20:18, 25:23, 18:22)

Недеља:
Задар - Цедевита 70:74 (19:13, 16:21, 21:19, 14:21)
Црвена звезда Телеком - Металац 82:59 (25:10, 23:22, 16:16, 18:11)

Понедељак:
Левски - МЗТ 91:90 (20:10, 23:22, 21:19, 16:29, 11:10)
Мега - Партизан 73:75 (17:25, 17:16, 12:13, 27:21)

Табела: Црвена звезда Телеком 22-2, Будућност 18-6, Партизан 17-7, Цедевита 16-8, Олимпија 13-11, Крка 12-12, Металац 12-12, Солнок 11-13, Задар 11-13, Мега Лекс 10-14, Игокеа 9-15, Цибона 9-15, МЗТ 6-18, Левски 2-22