ABA: Partizan kroz dramu do 11. pobjede zaredom!

Košarkaši Partizana produžili su trijumfalnu seriju i u poslednjem meču 24. kola ABA lige savladali su Mega Leks na gostovanju sa 75:73 (25:17, 16:17, 13:12, 21:27) za 11. uzastopnu pobedu.

Košarka 10.03.2015 | 14:15

Hala "Pinki" u Sremskoj Mitrovici bila je ispunjena je do poslednjeg mesta, a karte za ovaj duel bile su rasprodate za samo pola sata.

Crno-beli su na ovo gostovanje otišli na krilima pobede ostvarene u večitom derbiju, a Mega je bez povređenog Radeta Zagorca pružila žestok otpor i propisno namučila srpskog prvaka, koji nije mogao da računa na američkog pleja Džoša Akojona, koji će debitovati u sredu na revijalnoj utakmici.

Sledi rasplet pred plej-of: Partizan može da bude i drugi i treći i četvrti, a u pretposlednjem kolu dočekuje Zadar i u poslednjem gostuju Budućnosti, od koje ima pobedu manje, a jednu više od četvrtoplasirane Cedevite.

Najbolji u 11. uzastopnom trijumfu crno-belih bili su Milan Mačvan sa 23 (devet skokova) i Aleksandar Pavlović sa 18 poena (šest skokova i tri asistencije), dok je kapiten Dragan Milosavljević dodao 11 uz četiri asistencije. U poraženom timu istakli su se Marko Kešelj sa 23 (devet skokova i tri asistencije) i Nenad Miljenović (sedam asistencija) i Dejan Musli (10 skokova) sa po 14 poena.

Prva četvrtina: Kešelj i Milosavljević u glavnim ulogama
Mega je bolje ušla u meč i povela sa 4:0 preko Simeunovića i Kešelja, koji je ubacio i trojku za 7:2, dok su na drugoj strani neprecizni bili Đumić i Pavlović. Bivši NBA igrač je pomerio crno-bele sa nule, a onda se razigrao Dragan Milosavljević.

Kapiten Partizana je ekspresno nanizao sedam poena, polaganje, trojka i alej-up, za preokret i 9:11 na isteku četvrtog minuta. Puleni Dejana Milojevića su ređale promašaje, odbrana nije postojala, pa je srpski prvak produžio seriju na 2:13 za vođstvo od 9:15 i mladi stručnjak je morao da uzme tajm-aut.

Ni to nije zaustavilo nalet gostiju koji su vođstvo održavali trojkama Andrića i Pavlovića, a kako je Mačvan vezao četiri poena stekli su prvu dvocifrenu prednost (15:25), da bi prvu četvrtinu zatvorio Miljenović pogotkom sa polu-distance.

Druga četvrtina: Kešelj mučio crno-bele
Nikola Milutinov je presedeo na klupi celu utakmicu, pa je Duško Vujošević je na "četvorci" počeo sa Murićem, nešto veću minutažu je dobio Bezbradica, dok se Mačvan menjao sa Đumićem na poziciji centra.

Kako je igra na obe strane bila rastrzana, za dva minuta viđen je jedino koš Mačvana za novih plus 10 (17:27) i tajm-aut Milojevića.

Mega je za četiri minuta bila na jednom poenu, Vanja Marinković je trojkom još jednom potvrdio kakav šut ima, a onda je domaći tim penalima Muslija i Jokića uz sjajno zakucavanje Kešelja na drugih obruč u seriji 6:0 iskoristio prazan hod rivala i uhvatio priključak sredinom drugog perioda (24:32).

Ni tajm-aut Vujoševića nije mnogo pomogao, jer se razigrao Kešelj, bio nerešiva enigma za odbranu crno-belih i vezao pet poena, a u tim trenucima parirao mu je Mačvan (29:36).

Bivši igrač Crvene zvezde nastavio je da cepa mrežicu rivala iza linije 6,75 metara i primakao je Megu na samo minus tri, nakon čega je Vujošević zatražio tajm-aut, a njegovi izabranici su okončali prvo poluvreme košem Mačvana i penalima Andrića za 34:41.

Treća četvrtina: Promašaji, prilazak Mege i mini serija Murića
Kao da su se i jedni i drugi previše "ohladili" tokom predaha jer gotovo da tri minuta nisu mogli ništa da pogode, Tepić i Jokić su promašivali trojke iako su ostajali sami, sve dok Megin centar nije prekinuo agoniju.

Domaćin je prvi ušao u ritam, na koš Miljenovića nadovezao se Kešelj uz sjajan solo prodor za 40:43, a Partizan je taj nalet rivala odbio sa pet uzastopnih poena Murića za 42:48.

Upravo je slovenački reprezentativac, željan igre u prvom nastupu posle povrede u Kupu Radivoja Koraća, u tim trenucima nosio crno-bele, skakao u napadu i pogađao penale, pa su gosti sve vreme imali između šest i 10 poena prednosti i u odlučujuću četvrtinu ušlo se rezultatom 46:54.

Poslednja četvrtina: Partizanu pripao dramatičan finiš
Saša Pavlović je počeo da vuče Partizan ka dvocifrenom plusu fantastičnim polaganjem iz solo prodora i trojkom, a Mačvan je polovičnim učinkom sa linije za slobodna bacanja na semaforu ispisao 50:60.

Da se gosti ne odlepe previše pobrinuli su se Jokić i Jaramaz, a Miljenović je istom merom odgovorio na pogodak Milosavljevića sa distance za 57:62. Kako se igralo u ritmu koš za koš crno-beli nikako nisu uspevali da prelome utakmicu, a posao im je dodatno otežavao Miljenović koji se razigrao i sjajno asistirao Musliju za 10. poen što je nateralo Vujoševića da uzme tajm-aut u 37. minutu, jer je bilo samo tri razlike (61:64).

Usledio je pravi odgovor, pošto je Pavlović iz levog ugla ubacio trojku uz zvuk sirene za istek napada i potom su na jednoj strani pogađali Musli, a na drugoj Mačvan i u poslednji minut ušlo se rezultatom 67:71. Da ne izostane drama u samom finišu pobrinuo se Kešelj trojkom 30 sekundi pre kraja za 70:73, Pavlović je bio neprecizan, te je Andrić faulirao Miljenovića.

Plej Mege je promašio oba penala, ali je lopta otišla u ruke domaćina i Kešelj je pronašao usamljenog Jokića koji je smanjio na 72:73 pet sekundi pre kraja. Na drugoj strani Andriću ruka nije zadrhtala sa linije za slobodna bacanja, Partizan nije dozvolio rivalu da u preostale tri sekunde šutira trojku, već je fauliran Kešelj koji je prvi penal pogodio, drugi promašio i lopta se odbila u pravcu trijumfa srpskog prvaka.

ABA liga, 24. kolo
Subota:
Cibona - Igokea 78:81 (23:24, 21:14, 18:25, 16:18)
Solnok - Olimpija 106:99 (24:25, 21:13, 20:29, 25:23, 16:9)
Budućnost - Krka 82:77 (19:14, 20:18, 25:23, 18:22)

Nedelja:
Zadar - Cedevita 70:74 (19:13, 16:21, 21:19, 14:21)
Crvena zvezda Telekom - Metalac 82:59 (25:10, 23:22, 16:16, 18:11)

Ponedeljak:
Levski - MZT 91:90 (20:10, 23:22, 21:19, 16:29, 11:10)
Mega - Partizan 73:75 (17:25, 17:16, 12:13, 27:21)

Tabela: Crvena zvezda Telekom 22-2, Budućnost 18-6, Partizan 17-7, Cedevita 16-8, Olimpija 13-11, Krka 12-12, Metalac 12-12, Solnok 11-13, Zadar 11-13, Mega Leks 10-14, Igokea 9-15, Cibona 9-15, MZT 6-18, Levski 2-22