Заборављене и неразјашњене мистерије свијета
У свету постоје разне мистерије о древним градовима, цивилизацијама и њиховим језицима.
Путовања 01.03.2015 | 09:22
Ронгоронго - И док су због познатих кипова неки људи и чули за народ Моаи са Ускршњих острва, мало ко зна за једну другу мистерију тог најудаљенијег настањеног острва. Ронгоронго је хијероглифски језик првобитних становника ових острва, необичан по томе што га ниједан народ у околини није користио. Језик је нестао пре него што су Европљани дошли до ових острва.
Изгубљени град Хелике - Хелике, град на северу Пелопонеза, био је посвећен Посејдону – богу мора. Пред крај другог века након Христа, Грчки писац Паусаниас, записао је како је застрашујући земљотрес уништио Хелике, а цунами који је уследио дословно је испрао град са лица земље.
Све до 1861. године није постојао никакав опипљив траг, све док археолози нису пронашли кованицу са ликом Посејдона. Међутим, тек 2001. успели су да лоцирају рушевине испод слојева муља и песка, и тренутно покушавају да сазнају какав је био успон и пад града за који се сматра да би могла бити изгубљена Атлантида.
Гробница у мочвари - Овде је реч о древним посмртним остацима непознатих људи сахрањених дуж мочварног дела северне Европе.
Ова тела су савршено очувана, нека постоје и 2000 година, а на некима се налазе знакови убиства односно знакови ритуалних убистава.
Нестанак Минојске културе - Миноанци су познати кроз легенду о Тезеју и Минотаору, али занимљивије од ове легенде је нестанак ове цивилизације.
Већина историчарасе концентрише на пад Римског царства, и ретки су они који се баве нестанком ове мистериозније цивилизације.
Пре три и по хиљаде година Медитеран је потресла снажна вулканска ерупција у близини острва Тера. Историчари су пронашли доказе да је ова цивилизација живела на том подручју још следећих 50 година након ерупције, а након тога су нестали без трага. Постоје разне теорије, али ниједна нема чврстих доказа.
Камење из Карнака - Сви су чули за Стоунхенџ, али ретко ко је чуо за камење из Карнака.
Постоји 3000 мегалитских камених блокова поређаних у савршене равни у дужини од 12 километара на обали Бретање у северозападној Француској.
Митови говоре да су то заправо римски војници које је чаробњак Мерлин претворио у камење.
Постоје и теорије да се ради о првом детектору земљотреса, али вероватно никада нећемо сазнати да ли је у питању Мерлинов штапић, или људска креативност.
Извор: Новости
Коментари / 0
Оставите коментар