Дискус хернија, болест 21. вијека

Дискус хернија је дегенеративно обољење кичме. То је болест савременог начина живота. Стручњаци истичу да око 80 одсто становништва пати од те болести.

Здравље 17.02.2015 | 12:32
Дискус хернија, болест 21. вијека

Не постоје критичне године за дискус хернију. Јавља се и код млађе популације, у двадесетим годинама, иако се некад сматрало да је то болест старијих особа. Мушкарци су подложнији од жена.

Цвета Младенов, правница из Београда, пати од дискус херније. Пре 15 година појавили су се јаки болови. „Ти болови су се проширили на ногу и руку. Тек снимањем магнетном резонанцом је утврђено да бол потиче од укљештеног нерва“, каже она.

Дискус хернија се јавља у вратном и лумбалном делу кичме, тачан узрок настанка се не зна. Велику улогу има генетика, слабо везно ткиво, лош положај тела, старење кичменог стуба, физичко напрезање, слаби леђни мишићи и дебљина.

„Дискус хернија је дисторзија зглоба између два пршљенска тела, када горње пршљенско тело под тежином остатка кичменог стуба притиска еластични диск, гура га напоље и онда остварује контакт са живцем“, истиче виши физикални терапеут Милан Стјепановић.

Симптоми су: болови у раменима, укоченост врата, главобоља, зујање у ушима... а могу бити и болови и трњење у доњим екстремитетима, куку, колену, као и болни и ограничени покрети. Лечи се медикаментима и физикалном терапијом.

„Најбољи лек за опоравак је кинези-терапијски третман вежби, који се одређује на основу сваког пацијента и води се као превенција у даљем току живота“, објашњава виши физикални терапеут Срђан Анђелков.

По опоравку, пацијент се обучава физикалној терапији за даљи наставак лечења без бола, што је и један вид превенције. Оперативни начин лечења примењује се у последњој фази, најчешће када ослабе мишићи.

Извор: РТС

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

филипенко

17.02.2015 13:40

Што више кретања. Вјежбе сваки дан. Трбушњаци су мени највише помогли. Имао сам на три мјеста дискус хернију. Оперисао прије двије ипо године, нисам могао ни у wц, лијева нога ми је била отказала. После операције функционишем поприлично добро. Човјек не смије никад да се преда. Једино што морам да пијем опијате због болова, које дозирам сам. Пустите докторе нека кажу своје мишљење, али слушајте и ваш организам. Борите се. Пуно здравља и поздрав.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Елла

27.10.2018 16:38

Који нацин операцје? Приватно или у јавној установи? Каква је ситуација сад, како се одјецате?

Name

јован

19.02.2015 10:56

Оперисао сам га 2001 у Сведској нисам могао да се крецем непокретан , после операције одмах устао и никада висе нисам, имао проблема , мени је био измедју трецег и цетвртог прсљења , непостоји лек могу да вас лазу да једино магнетна камера мозе тацно да утврди где је греска , мене су пре тога месецима вукли лецили масасе и остало тек операција ми помогла , моја среца сто са м све то имао безплатно ( у затвору су ми то оперисали ) инаце ко зна како бих код насих просао,

ОДГОВОРИТЕ