Diskus hernija, bolest 21. vijeka

Diskus hernija je degenerativno oboljenje kičme. To je bolest savremenog načina života. Stručnjaci ističu da oko 80 odsto stanovništva pati od te bolesti.

Zdravlje 17.02.2015 | 12:32
Diskus hernija, bolest 21. vijeka

Ne postoje kritične godine za diskus herniju. Javlja se i kod mlađe populacije, u dvadesetim godinama, iako se nekad smatralo da je to bolest starijih osoba. Muškarci su podložniji od žena.

Cveta Mladenov, pravnica iz Beograda, pati od diskus hernije. Pre 15 godina pojavili su se jaki bolovi. „Ti bolovi su se proširili na nogu i ruku. Tek snimanjem magnetnom rezonancom je utvrđeno da bol potiče od uklještenog nerva“, kaže ona.

Diskus hernija se javlja u vratnom i lumbalnom delu kičme, tačan uzrok nastanka se ne zna. Veliku ulogu ima genetika, slabo vezno tkivo, loš položaj tela, starenje kičmenog stuba, fizičko naprezanje, slabi leđni mišići i debljina.

„Diskus hernija je distorzija zgloba između dva pršljenska tela, kada gornje pršljensko telo pod težinom ostatka kičmenog stuba pritiska elastični disk, gura ga napolje i onda ostvaruje kontakt sa živcem“, ističe viši fizikalni terapeut Milan Stjepanović.

Simptomi su: bolovi u ramenima, ukočenost vrata, glavobolja, zujanje u ušima... a mogu biti i bolovi i trnjenje u donjim ekstremitetima, kuku, kolenu, kao i bolni i ograničeni pokreti. Leči se medikamentima i fizikalnom terapijom.

„Najbolji lek za oporavak je kinezi-terapijski tretman vežbi, koji se određuje na osnovu svakog pacijenta i vodi se kao prevencija u daljem toku života“, objašnjava viši fizikalni terapeut Srđan Anđelkov.

Po oporavku, pacijent se obučava fizikalnoj terapiji za dalji nastavak lečenja bez bola, što je i jedan vid prevencije. Operativni način lečenja primenjuje se u poslednjoj fazi, najčešće kada oslabe mišići.

Izvor: RTS

Komentari / 3

Ostavite komentar
Name

filipenko

17.02.2015 13:40

Što više kretanja. Vježbe svaki dan. Trbušnjaci su meni najviše pomogli. Imao sam na tri mjesta diskus herniju. Operisao prije dvije ipo godine, nisam mogao ni u wc, lijeva noga mi je bila otkazala. Posle operacije funkcionišem poprilično dobro. Čovjek ne smije nikad da se preda. Jedino što moram da pijem opijate zbog bolova, koje doziram sam. Pustite doktore neka kažu svoje mišljenje, ali slušajte i vaš organizam. Borite se. Puno zdravlja i pozdrav.

ODGOVORITE
Name

Ella

27.10.2018 16:38

Koji nacin operacje? Privatno ili u javnoj ustanovi? Kakva je situacija sad, kako se odjecate?

Name

jovan

19.02.2015 10:56

Operisao sam ga 2001 u Svedskoj nisam mogao da se krecem nepokretan , posle operacije odmah ustao i nikada vise nisam, imao problema , meni je bio izmedju treceg i cetvrtog prsljenja , nepostoji lek mogu da vas lazu da jedino magnetna kamera moze tacno da utvrdi gde je greska , mene su pre toga mesecima vukli lecili masase i ostalo tek operacija mi pomogla , moja sreca sto sa m sve to imao bezplatno ( u zatvoru su mi to operisali ) inace ko zna kako bih kod nasih prosao,

ODGOVORITE