АБА: Партизан ''одвалио'' Цибону усред Загреба, слави и Мега!

Црно-бели на полувремену имали 22, а средином треће четвртине 32 поена предности, на путу до девете узастопне победе у АБА лиги.

Кошарка 15.02.2015 | 11:10

Кошаркаши Партизана декласирали су Цибону као гости у дворани Дражен Петровић, мада су голобради играчи домаћег тима у последњих пет минута надиграли младу поставу црно-белих и изборили се за подношљивих 64:81, по четвртинама 21:25, 7:25, 13:18, 23:13.

Павловић и другови одиграли су веома квалитетно у нападу, са том разликом што су од почетка друге четвртине подигли одбрану на знатно виши ниво, чиме су до полувремена повећали вођство са четири на чак 22 поена - 28:50.

Доминантни Никола Милутинов је са 12 поена, осам скокова и две асистенције већ тада стигао до индекса корисности 24. Могао је у наставку и много више, да у трећој четвртини није повредио ногу и трајно отишао на клупу у 26. минуту.

У другом полувремену се само постављало питање колико ће бити убедљива победа првака Србије, који је у 26. минуту имао рекордних 32:64, а у 36. минуту 50:78, када је Душко Вујошевић одлићио да завршницу меча повери петорки Дало, Маринковић, Милутиновић, Безбрадица и Ђумић.

Полетарци Цибоне, који пре тога нису могли да се одупру расположеним црно-белима, дочекали су својих "пет минута" и показали нешто од потенцијала којим располажу, избегавши резултатски дебакл.

Црно-бели (скор 15-7) већ неколико недеља заузимају четврто место на табели АБА лиге, али у понедељак ће први пут још од трећег кола моћи да се изједначе са трећепласираном Цедевитом (15-6), која у дербију гостује Црвеној звезди Телеком.

Цибона (9-13), бранилац титуле, са седам пораза у последњих осам кола, склизнула је из трке за плеј-оф у доњи део табеле.

Тренер Славен Римац током сезоне је остао без искусних Блесингејма, Маркоте и Лалића, али је и са тако ослабљеним и подмлађеним саставом успевао да намучи фаворите попут Цедевите, која је пре само шест дана једва славила у градском дербију (81:79).

У дуелу са црно-белима је неизвесност потрајала свега десетак минута.

Основна карактеристика игре у првој четвртини били су високи проценти шута из игре на обе стране (64:69 одсто).

У другој деоници су "цибоси" погодили само једну тројку и једну двојку, уз два слободна бацања, док су Београђани на челу са Милутиновом наставили да раде шта желе у рекету домаћих.

И шут споља био је више него добар, што се види из статистике - 10/19 за тројку.

Од "плус 10" (21:31) до "плус 20" (26:46) Партизану је требало само четири минута, а коначан резултат полувремена 28:50 поставио је Вања Маринковић тројком у 18. минуту.

Нови играч Божо Ђумић дебитовао је ушавши у игру у седмом минуту. Из два шута се није уписао у стрелце, а уз четири скока и две блокаде забележио је четири фаула и две изгубљене лопте.

Чини се да је пред њим много рада, пре него што буде могао да одговори захтевима игре у АБА лиги, како у одбрани, тако и у нападу.

Тим Александра Џикића ове сезоне је по једном савладао Партизан и Звезду, али најмлађег АБА лигаша из Београда није успео.

Екипа Мега Лекса ове сезоне је за већину гостујућих екипа била (пре)озбиљан изазов, укључујући фаворите попут Будућности и Олимпије, док је водећа Црвена звезда Телеком једва избегла пораз у Сремској Митровици.

Миљеновић, Кешељ и екипа ове суботе су били "негостољубиви" и према Крки, савладавши је резултатом 81:67 (21:11, 8:23, 29:16, 23:17), упркос негативном резултату на полувремену.

Мега је са скором 9-13 сустигла Цибону, са којом дели 10. и 11. позицију на табели, док је Крка (11-11) ушла у "троугао" са Задром и Металцем, који су славили победе у својим мечевима 22. кола, одиграним у петак.

Олимпија (11-10) у недељу дочекује Будућност (16-5) и победом може да се издвоји из круга тимова који готово сигурно не могу до плеј-офа, али могу у Еврокуп.

Другој победи Меге над Крком ове сезоне највише су допринели Ненад Миљеновић (19п, 5ск, 9ас, 5изг), Раде Загорац (18п), Никола Јокић (17п, 10ск) и Марко Кешељ (13п, 7ск).

Неочекивано је подбацио Дејан Мусли, шутом 0/5 из игре и 0/2 са линије слободних бацања за 16 минута.

Гости су допутовали без дуже време "ровитог" плејмејкера Малколма Армстеда, у чијем одсуству је лидерску улогу преузео снажни Крис Букер и за свих 40 минута забележио 23 поена, осам скокова, четири асистенције и две блокаде!

Дејана Милојевића и његове момке наредне недеље очекује финални турнир Купа Кораћа, на коме ће им први ривал бити ФМП Железник. Прошле сезоне играли су финале против Звезде и имали шут за победу...

Црвена звезда Телеком - Цедевита 20.30

ТАБЕЛА: Звезда 20-1, Будућност 16-5, Цедевита 15-6, Партизан 15-7, Олимпија 11-10, Крка 11-11, Задар 11-11, Металац 11-11, Солнок 10-12, Мега 9-13, Цибона 9-13, Игокеа 6-15, МЗТ 6-15, Левски 1-21.