ABA: Partizan ''odvalio'' Cibonu usred Zagreba, slavi i Mega!

Crno-beli na poluvremenu imali 22, a sredinom treće četvrtine 32 poena prednosti, na putu do devete uzastopne pobede u ABA ligi.

Košarka 15.02.2015 | 11:10

Košarkaši Partizana deklasirali su Cibonu kao gosti u dvorani Dražen Petrović, mada su golobradi igrači domaćeg tima u poslednjih pet minuta nadigrali mladu postavu crno-belih i izborili se za podnošljivih 64:81, po četvrtinama 21:25, 7:25, 13:18, 23:13.

Pavlović i drugovi odigrali su veoma kvalitetno u napadu, sa tom razlikom što su od početka druge četvrtine podigli odbranu na znatno viši nivo, čime su do poluvremena povećali vođstvo sa četiri na čak 22 poena - 28:50.

Dominantni Nikola Milutinov je sa 12 poena, osam skokova i dve asistencije već tada stigao do indeksa korisnosti 24. Mogao je u nastavku i mnogo više, da u trećoj četvrtini nije povredio nogu i trajno otišao na klupu u 26. minutu.

U drugom poluvremenu se samo postavljalo pitanje koliko će biti ubedljiva pobeda prvaka Srbije, koji je u 26. minutu imao rekordnih 32:64, a u 36. minutu 50:78, kada je Duško Vujošević odlićio da završnicu meča poveri petorki Dalo, Marinković, Milutinović, Bezbradica i Đumić.

Poletarci Cibone, koji pre toga nisu mogli da se odupru raspoloženim crno-belima, dočekali su svojih "pet minuta" i pokazali nešto od potencijala kojim raspolažu, izbegavši rezultatski debakl.

Crno-beli (skor 15-7) već nekoliko nedelja zauzimaju četvrto mesto na tabeli ABA lige, ali u ponedeljak će prvi put još od trećeg kola moći da se izjednače sa trećeplasiranom Cedevitom (15-6), koja u derbiju gostuje Crvenoj zvezdi Telekom.

Cibona (9-13), branilac titule, sa sedam poraza u poslednjih osam kola, skliznula je iz trke za plej-of u donji deo tabele.

Trener Slaven Rimac tokom sezone je ostao bez iskusnih Blesingejma, Markote i Lalića, ali je i sa tako oslabljenim i podmlađenim sastavom uspevao da namuči favorite poput Cedevite, koja je pre samo šest dana jedva slavila u gradskom derbiju (81:79).

U duelu sa crno-belima je neizvesnost potrajala svega desetak minuta.

Osnovna karakteristika igre u prvoj četvrtini bili su visoki procenti šuta iz igre na obe strane (64:69 odsto).

U drugoj deonici su "cibosi" pogodili samo jednu trojku i jednu dvojku, uz dva slobodna bacanja, dok su Beograđani na čelu sa Milutinovom nastavili da rade šta žele u reketu domaćih.

I šut spolja bio je više nego dobar, što se vidi iz statistike - 10/19 za trojku.

Od "plus 10" (21:31) do "plus 20" (26:46) Partizanu je trebalo samo četiri minuta, a konačan rezultat poluvremena 28:50 postavio je Vanja Marinković trojkom u 18. minutu.

Novi igrač Božo Đumić debitovao je ušavši u igru u sedmom minutu. Iz dva šuta se nije upisao u strelce, a uz četiri skoka i dve blokade zabeležio je četiri faula i dve izgubljene lopte.

Čini se da je pred njim mnogo rada, pre nego što bude mogao da odgovori zahtevima igre u ABA ligi, kako u odbrani, tako i u napadu.

Tim Aleksandra Džikića ove sezone je po jednom savladao Partizan i Zvezdu, ali najmlađeg ABA ligaša iz Beograda nije uspeo.

Ekipa Mega Leksa ove sezone je za većinu gostujućih ekipa bila (pre)ozbiljan izazov, uključujući favorite poput Budućnosti i Olimpije, dok je vodeća Crvena zvezda Telekom jedva izbegla poraz u Sremskoj Mitrovici.

Miljenović, Kešelj i ekipa ove subote su bili "negostoljubivi" i prema Krki, savladavši je rezultatom 81:67 (21:11, 8:23, 29:16, 23:17), uprkos negativnom rezultatu na poluvremenu.

Mega je sa skorom 9-13 sustigla Cibonu, sa kojom deli 10. i 11. poziciju na tabeli, dok je Krka (11-11) ušla u "trougao" sa Zadrom i Metalcem, koji su slavili pobede u svojim mečevima 22. kola, odigranim u petak.

Olimpija (11-10) u nedelju dočekuje Budućnost (16-5) i pobedom može da se izdvoji iz kruga timova koji gotovo sigurno ne mogu do plej-ofa, ali mogu u Evrokup.

Drugoj pobedi Mege nad Krkom ove sezone najviše su doprineli Nenad Miljenović (19p, 5sk, 9as, 5izg), Rade Zagorac (18p), Nikola Jokić (17p, 10sk) i Marko Kešelj (13p, 7sk).

Neočekivano je podbacio Dejan Musli, šutom 0/5 iz igre i 0/2 sa linije slobodnih bacanja za 16 minuta.

Gosti su doputovali bez duže vreme "rovitog" plejmejkera Malkolma Armsteda, u čijem odsustvu je lidersku ulogu preuzeo snažni Kris Buker i za svih 40 minuta zabeležio 23 poena, osam skokova, četiri asistencije i dve blokade!

Dejana Milojevića i njegove momke naredne nedelje očekuje finalni turnir Kupa Koraća, na kome će im prvi rival biti FMP Železnik. Prošle sezone igrali su finale protiv Zvezde i imali šut za pobedu...

Crvena zvezda Telekom - Cedevita 20.30

TABELA: Zvezda 20-1, Budućnost 16-5, Cedevita 15-6, Partizan 15-7, Olimpija 11-10, Krka 11-11, Zadar 11-11, Metalac 11-11, Solnok 10-12, Mega 9-13, Cibona 9-13, Igokea 6-15, MZT 6-15, Levski 1-21.