Морбиле букнуле због невакцинисања

У страху од негативних реакција и нежељених дејстава родитељи у БиХ у све већем броју одбијају да вакцинишу дјецу ММР вакцином, због тога што се ова вакцина све чешће повезује са појавом аутизма код дјеце.

Босна и Херцеговина 12.02.2015 | 08:47
Морбиле букнуле због невакцинисања

Стручњаци упозоравају да је овакав став потпуно погрешан и опасан јер се због избјегавања имунизације у БиХ појављују болести које су давно биле искоријењене, као што су дјечја парализа и дифтерија.

ММР вакцина се даје као заштита од обољења од малих богиња или морбила, рубеола и заушњака и даје се након навршене прве године живота.
Јелена Равлија, главни федерални епидемиолог, казала је да су родитељи, нажалост, жртве интернета, на којем се могу пронаћи свакакви текстови који нису засновани на доказаним чињеницама.

"Та студија која је повезивала аутизам и ММР вакцину никад није научно доказана, а након детаљне анализе у којој је утврђен низ озбиљних стручних недостатака она је повучена и већина аутора је повукла своју подршку студији", појаснила је Равлија.

Према њеним ријечима, недавна епидемија рубеола и тренутни проблем који и РС и ФБиХ имају са морбилама управо су посљедица невакцинисања.

"Родитељи не знају какве све трајне посљедице ове болести могу оставити на здравље дјеце, а то су, између осталог, тешке упале плућа или стерилитет, посебно код мушке дјеце", упозорила је Равлија.

Она је позвала родитеље да за сваку недоумицу потраже савјет педијатра или стручњака епидемиолога, а да савјете с интернета ни случајно не слушају када су у питању овако озбиљне ствари.

Јела Аћимовић, љекар у Служби за епидемиологију у Институту за јавно здравство РС, појаснила је да студија коју је спровела Свјетска здравствена организација оповргнула истраживање које је вакцину ММР довело у везу с аутизмом.

"Невакцинисана дјеца вакцином ММР имају 35 пута већу вјероватноћу да оболе од малих богиња у односу на њихове вакцинисане вршњаке. Болесник од малих богиња у осјетљивој средини у просјеку зарази 12-18 особа, па је за спречавање епидемије малих богиња потребно да колективни имунитет буде бар 94 или 95 одсто", појаснила је Аћимовићева.

Проценат оних који су примили вакцину против малих богиња, заушњака и рубеоле у 2013. години у Републици Српској је износио 89 одсто.

Љубица Јандрић, начелник Службе за епидемиологију у Институту, казала је да су након што су анализирали податке достављене са терена дошли до информације да се највећи број обољелих односи на лица која су рођена у предратном и ратном периоду, те нису вакцинисани ММР вакцином према обавезном календару.

Она је прецизирала да је до сада у РС пријављено 2.167 обољелих од морбила. "Обољели су регистровани у 40 општина из свих регија, а највећи број је регистрован у општинама Бијељина, Билећа и Братунац. Епидемије су пријављене у 17 општина и градова и то у Источном Сарајеву, Палама, Модричи, Добоју, Бијељини, Братунцу, Билећи, Лопарама, Угљевику, Сребреници, Источној Илиџи, Бањалуци, Фочи, Требињу, Зворнику, Вишеграду и Петрову", набројала је она.

Извор: Независне новине

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

Опозиција

12.02.2015 07:59

Какав смо глуп и ограницен народ. Сви тренирају на нама. Имамо појаву болести од прије 100 година а свако "младунце" носи у сколу телефон или таблет. Узимамо све најгоре и из традиције и из модерног друства. Нестацемо, то је неминовно .

ОДГОВОРИТЕ
Name

Горан

12.02.2015 08:04

Ја већ имам једно дијете са проблемом и не пада ми на памет да друго вакцинишем са ММР. Више имају вакцине нежељених дејстава него поменуте морбиле. Друго дијете ми је прележало морбиле без већих проблема (као грип). Нису толико спорне друге вакцине као ова и не знам зашто их стављају у исти "кош" поготово што је ова ММР за болести које нису толико опасне. Иначе друго дијете ми је добило морбиле у дому здравља када је било на прегледу јер је тамо била "тачкаста" дјевојка која је уредно са осталима чекала у реду за доктора. Толико од њихове бриге за епидемију

ОДГОВОРИТЕ
Name

Др

12.02.2015 08:27

Мајке које нису вакцинисане, а оболе од рубеоле могу током трудноце да пренесу дјетету инфекцију и да се развије синдром конгениталне рубеоле. То цесто има озбиљне посљедице по дијете: срцане мане, остецења мрезњаце ока дјетета, мање око дјетета, поремећаје интелигенције итд.

ОДГОВОРИТЕ
Name

родитељ

12.02.2015 10:04

Није проблем да се дјеца вакцинису, али увести праксу да доктори и здраствене институције потпису документ којим гарантују да неце доци до незељених последица (аутизам итд...)

ОДГОВОРИТЕ
Name

Драган

12.02.2015 16:29

Колико далеко иде људска глупост ја не могу да вјерујем. Па вакцине су нешто најбоље што постоји у медицини. Болести које су некада односиле милионе живота искоријењене су на тај начин. Публикација (из 1998.год.) којом се повезује аутизам са ММР вакцином је превара и није засновано ни на каквим научним доказима, а постоји и доста студија које су проведене након тога и које су искључиле било какву повезаност аутизма и ММР вакцине. Нажалост данашњи глупи млади људи чим им дијете закашље послије вакцине одмах одустају од ње и онда се наравно консултују са неким другим људима који су једнако глупи и закључе да дјецу не треба вакцинисати, умјесто да се консултују са стручним људима. Али право да вам кажем познавајући овај народ не чуди ме ништа. Најгори смо у свијету у свему, па можемо бити најгори и по постотку вакцинисане дјеце, и најбољи по броју обољеле дјеце од болести које су у модерном и развијеном свијету непознаница.

ОДГОВОРИТЕ