АБА: Крка стаде на крај Звезди!

Црвено-бели изгубили у Новом Месту после 20 "јадранских" победа. Крка их је савладала 77:67. Искључени Дејан Радоњић и Бранко Лазић. Шампион АБА лиге имао је лепу прилику да изненади фаворита, али је сам себе промашајима одвео у пораз. На крају, 81:79 за првака Хрватске.

Кошарка 09.02.2015 | 10:20

Црвена звезда Телеком стала је у недељу, у Новом Месту, после историјског старта сезоне и неколико оборених рекорда. Ни у АБА лиги од вечерас нема непоражених.

КРКА - ЦРВЕНА ЗВЕЗДА ТЕЛЕКОМ 77:67 (25:13, 16:19, 16:20, 20:15)

Без Стефана Јовића и Немање Дангубића, а у завршници и без искљученог Бранка Лазића и тренера Дејана Радоњића (обојица због по две техничке), нервозни Београђани нису у Словенији искористили прву шансу да "овере" лидерско место пред плеј-оф. Нову прилику за то имаће следећег понедељка, против Цедевите у Пиониру.

Следеће коло дочекаће без "нуле" у категорији "број пораза", највише захваљујући поново одличном плејмејкеру Крке Малкому Армстеду, који је у недељу пред 2.000 гледалаца убацио 18 поена (7 асистенција), укључујући и две одлучујуће тројке, средином последње четвртине.

Звезда је неколико секунди пре прве пропустила једини напад за вођство у другом полувремену. Јака Блажич убацио је тројку из ћошка за 60:59, а Никола Калинић је у следећем нападу, на "минус један", промашио шут за три, којим би црвено-бели стекли прву предност од почетних 2:3. Погодио је само обруч, а Бобан Марјановић је после офанзивног скока направио грешку у корацима.

Армстед је претрчао терен и брзо осигурао Крки вођство, поготком за 63:59. У следећем нападу је демотивисао црвено-беле још једном тројком, за 66:61. Алексис Вангмене је одмах затим био прецизан и са линије пенала за 68:61.

Крка је тако, четири минута пре краја, обезбедила мирну завршницу, која се и догодила.

Нервозна и нерасположена Звезда, још видно уморна од утакмице против Жалгириса, није имала снаге да се у финишу још једном приближи разиграном ривалу. У 39. минуту, Јасмин Хукић (20, 9 ск) наговестио је убедљиву победу домаћина, тројком за 75:62, али су Марјановић и Вилијамс до краја смањили разлику и учинили пораз Београђана подношљивијим.

Пораз црвено-белих означио је и крај најдужег низ победа у историји АБА лиге, започет још 3. октобра, победом над Левским. Иако још није теоретски осигурала пол позицију пред доигравање, у 20 кола Звезда је себи створила прилику да одигра финиш лигашког дела без тензије и дилеме око тога да ли ће као прва дочекати плеј-оф.

Екипа Дејана Радоњића угостиће до почетка плеј-офа Цедевиту, Металац и МЗТ, а гостоваће Партизану и Задру. Утакмицу у Новом Месту неће дуго памтити или ће је памити по падовима, великој тензији у својој игри и чак 15 изгубљених лопти (Крка само шест). Чарлс Џенкинс убацио је 13 поена (у првом полувремену 9), Маркус Вилијамс 12 (7 ас, 6 изг), али нису успевали да буду прави када је било најважније.

Никола Калинић завршио је утакмицу као индексно најкориснији играч гостију (10 п, 9 ск, 2/3 за три), али ни он у моментима пада у игри целог тима није знао да сачува Звездин брод на површини.

Инспирисана Крка водила је од почетка до краја и заслужено обрадовала своје навијаче, подаривши им највреднији скалп ове сезоне. С обзиром на то да је одавно испала из трке за место у плеј-офу, у предстојећих пет кола очекује је борба за место које води у Еврокуп. Играће против Мега Лекса, Задра, Будућности, Солнока и Олимпије, у словеначком дербију у последњем колу.

Изненађење је било само наговештено. Не и остварено.

Цибона је ушла у дуел са Цедевитом као потпуни аутсајдер и умало победила фаворита. Није то урадила својом кривицом, лошом реализацијом у последњим минутима и промашајима из игре и слободних бацања.

Цедевита - Цибона 81:79 (28:17, 17:22, 20:20, 16:20)

Гостујући тим није дозволио екипи Јасмина Репеше да му неповратно побегне у моментима двоцифреног вођства (31:19 у 11. минуту). На челу са Иваном Сиришћевићем (22п, 4/8 за три) и Домиником Мавром (10п, 9 ас) борио се и дочекао 39. минут са предношћу 79:76.

А, онда је почео да промашује.

Мавра није искористио шут за три, па је Филип Крушлин промашио оба слободна бацања, па млади центар Анте Жижић није погодио за два. Све време, Цибона је водила. Почео је 40. минут, а на семафору је писало 78:79.

Марио Делаш убацио је тројку за Цедевиту у претпоследњем нападу свог тима и поставио коначних 81:79. Цибона је потом опет покушала хицима ван линије 6,75, али је најпре Мавра промашајем завршио хаотичан напад, а уз звук сирене и Крушлин, после изгубљене лопте Цедевите. Међутим, обојица су били непрецизни.

Шампион Хрватске (скор 15-6) изборио је значајан тријумф пред долазак у Београд следећег викенда, на утакмицу против Звезде. Сачувао је победу више од четвртопласираног Партизана (13-7), који ће у понедељак играти против Левског и задржао корак са Будућношћу, која је друга (16-5).

У недељу увече, најефикаснији играчи Цедевите бити су Немања Гордић и Фран Пилепић, са по 14 убачених поена.

У следећем колу, Цибона ће у Драженовом дому играти против Партизана, а Подгоричани ће гостовати Олимпији.

Солнок - Мега Лекс 88:77

Будућност - Задар 71:63 (20:18, 16:18, 24:11, 11:16)
/Паунић 20, Рејнолдс 14, 4ас - Собин 18, 7ск, 5ас/

Игокеа - Олимпија 83:77

ТАБЕЛА: Звезда 20-1, Будућност 16-5, Цедевита 15-6, Партизан 13-7, Олимпија 11-10, Крка 11-10, Задар 10-11, Солнок 10-11, Цибона 9-12, Мега Лекс 8-13, Металац 9-11, Игокеа 6-15, МЗТ 6-14, Левски 1-19.

Парови 22. кола: Задар - Солнок, Левски - Металац, Цибона - Партизан, Мега Лекс - Крка, МЗТ - Игокеа, Олимпија - Будућност, Црвена звезда Телеком - Цедевита.