ABA: Krka stade na kraj Zvezdi!

Crveno-beli izgubili u Novom Mestu posle 20 "jadranskih" pobeda. Krka ih je savladala 77:67. Isključeni Dejan Radonjić i Branko Lazić. Šampion ABA lige imao je lepu priliku da iznenadi favorita, ali je sam sebe promašajima odveo u poraz. Na kraju, 81:79 za prvaka Hrvatske.

Košarka 09.02.2015 | 10:20

Crvena zvezda Telekom stala je u nedelju, u Novom Mestu, posle istorijskog starta sezone i nekoliko oborenih rekorda. Ni u ABA ligi od večeras nema neporaženih.

KRKA - CRVENA ZVEZDA TELEKOM 77:67 (25:13, 16:19, 16:20, 20:15)

Bez Stefana Jovića i Nemanje Dangubića, a u završnici i bez isključenog Branka Lazića i trenera Dejana Radonjića (obojica zbog po dve tehničke), nervozni Beograđani nisu u Sloveniji iskoristili prvu šansu da "overe" lidersko mesto pred plej-of. Novu priliku za to imaće sledećeg ponedeljka, protiv Cedevite u Pioniru.

Sledeće kolo dočekaće bez "nule" u kategoriji "broj poraza", najviše zahvaljujući ponovo odličnom plejmejkeru Krke Malkomu Armstedu, koji je u nedelju pred 2.000 gledalaca ubacio 18 poena (7 asistencija), uključujući i dve odlučujuće trojke, sredinom poslednje četvrtine.

Zvezda je nekoliko sekundi pre prve propustila jedini napad za vođstvo u drugom poluvremenu. Jaka Blažič ubacio je trojku iz ćoška za 60:59, a Nikola Kalinić je u sledećem napadu, na "minus jedan", promašio šut za tri, kojim bi crveno-beli stekli prvu prednost od početnih 2:3. Pogodio je samo obruč, a Boban Marjanović je posle ofanzivnog skoka napravio grešku u koracima.

Armsted je pretrčao teren i brzo osigurao Krki vođstvo, pogotkom za 63:59. U sledećem napadu je demotivisao crveno-bele još jednom trojkom, za 66:61. Aleksis Vangmene je odmah zatim bio precizan i sa linije penala za 68:61.

Krka je tako, četiri minuta pre kraja, obezbedila mirnu završnicu, koja se i dogodila.

Nervozna i neraspoložena Zvezda, još vidno umorna od utakmice protiv Žalgirisa, nije imala snage da se u finišu još jednom približi razigranom rivalu. U 39. minutu, Jasmin Hukić (20, 9 sk) nagovestio je ubedljivu pobedu domaćina, trojkom za 75:62, ali su Marjanović i Vilijams do kraja smanjili razliku i učinili poraz Beograđana podnošljivijim.

Poraz crveno-belih označio je i kraj najdužeg niz pobeda u istoriji ABA lige, započet još 3. oktobra, pobedom nad Levskim. Iako još nije teoretski osigurala pol poziciju pred doigravanje, u 20 kola Zvezda je sebi stvorila priliku da odigra finiš ligaškog dela bez tenzije i dileme oko toga da li će kao prva dočekati plej-of.

Ekipa Dejana Radonjića ugostiće do početka plej-ofa Cedevitu, Metalac i MZT, a gostovaće Partizanu i Zadru. Utakmicu u Novom Mestu neće dugo pamtiti ili će je pamiti po padovima, velikoj tenziji u svojoj igri i čak 15 izgubljenih lopti (Krka samo šest). Čarls Dženkins ubacio je 13 poena (u prvom poluvremenu 9), Markus Vilijams 12 (7 as, 6 izg), ali nisu uspevali da budu pravi kada je bilo najvažnije.

Nikola Kalinić završio je utakmicu kao indeksno najkorisniji igrač gostiju (10 p, 9 sk, 2/3 za tri), ali ni on u momentima pada u igri celog tima nije znao da sačuva Zvezdin brod na površini.

Inspirisana Krka vodila je od početka do kraja i zasluženo obradovala svoje navijače, podarivši im najvredniji skalp ove sezone. S obzirom na to da je odavno ispala iz trke za mesto u plej-ofu, u predstojećih pet kola očekuje je borba za mesto koje vodi u Evrokup. Igraće protiv Mega Leksa, Zadra, Budućnosti, Solnoka i Olimpije, u slovenačkom derbiju u poslednjem kolu.

Iznenađenje je bilo samo nagovešteno. Ne i ostvareno.

Cibona je ušla u duel sa Cedevitom kao potpuni autsajder i umalo pobedila favorita. Nije to uradila svojom krivicom, lošom realizacijom u poslednjim minutima i promašajima iz igre i slobodnih bacanja.

Cedevita - Cibona 81:79 (28:17, 17:22, 20:20, 16:20)

Gostujući tim nije dozvolio ekipi Jasmina Repeše da mu nepovratno pobegne u momentima dvocifrenog vođstva (31:19 u 11. minutu). Na čelu sa Ivanom Sirišćevićem (22p, 4/8 za tri) i Dominikom Mavrom (10p, 9 as) borio se i dočekao 39. minut sa prednošću 79:76.

A, onda je počeo da promašuje.

Mavra nije iskoristio šut za tri, pa je Filip Krušlin promašio oba slobodna bacanja, pa mladi centar Ante Žižić nije pogodio za dva. Sve vreme, Cibona je vodila. Počeo je 40. minut, a na semaforu je pisalo 78:79.

Mario Delaš ubacio je trojku za Cedevitu u pretposlednjem napadu svog tima i postavio konačnih 81:79. Cibona je potom opet pokušala hicima van linije 6,75, ali je najpre Mavra promašajem završio haotičan napad, a uz zvuk sirene i Krušlin, posle izgubljene lopte Cedevite. Međutim, obojica su bili neprecizni.

Šampion Hrvatske (skor 15-6) izborio je značajan trijumf pred dolazak u Beograd sledećeg vikenda, na utakmicu protiv Zvezde. Sačuvao je pobedu više od četvrtoplasiranog Partizana (13-7), koji će u ponedeljak igrati protiv Levskog i zadržao korak sa Budućnošću, koja je druga (16-5).

U nedelju uveče, najefikasniji igrači Cedevite biti su Nemanja Gordić i Fran Pilepić, sa po 14 ubačenih poena.

U sledećem kolu, Cibona će u Draženovom domu igrati protiv Partizana, a Podgoričani će gostovati Olimpiji.

Solnok - Mega Leks 88:77

Budućnost - Zadar 71:63 (20:18, 16:18, 24:11, 11:16)
/Paunić 20, Rejnolds 14, 4as - Sobin 18, 7sk, 5as/

Igokea - Olimpija 83:77

TABELA: Zvezda 20-1, Budućnost 16-5, Cedevita 15-6, Partizan 13-7, Olimpija 11-10, Krka 11-10, Zadar 10-11, Solnok 10-11, Cibona 9-12, Mega Leks 8-13, Metalac 9-11, Igokea 6-15, MZT 6-14, Levski 1-19.

Parovi 22. kola: Zadar - Solnok, Levski - Metalac, Cibona - Partizan, Mega Leks - Krka, MZT - Igokea, Olimpija - Budućnost, Crvena zvezda Telekom - Cedevita.