Станодавци штете државу за 50 милиона евра годишње

У Србији живи готово 300.000 подстанара од којих већина нема закључен уговор са станодавцем који мисли да на тај начин избегава плаћање пореза.

Србија 08.02.2015 | 16:15
Станодавци штете државу за 50 милиона евра годишње

Иначе, неплаћањем пореза станодавци наносе директну штету држави која се процењује на чак 50 милиона евра годишње.

Међутим, уговор у издавању не значи аутоматску пореску обавезу, али штити И станодавце И закупце, кажу представници удружења “Велеград” И власници агенција за промет некретнина.

“Права подстанара се штите законом о становању којим је предвиђено да сваки закуупац стана треба да са станодавцем закључи уговор. И зато је то њихова обавеза”, рекла је за Тањуг адвокат удружења “Велеград” Љиљана Спасојевић.

Обавеза станодавца је, каже, да у року од 30 дана пријави Пореској управи да је са станаром закључио уговор, што га обавезује на плаћања пореза на закуп у износу 20 одсто од висине закупнине.

Спасојевић напомиње да станодавци често избегавају да закључе уговоре о закупу стана да би избегли ову пореску обавезу, ал не схватају да уговор о закупу штити И њих И подстанара.

Предвиђене казне за наплаћање пореза су од 10.000 до 50.000 динара, али ни то није успело да принуди газде станова да промене своје навике, каже Спасојевић.

“Уговор подстанару омогућава да се пријави на адреси на којој станује, што је важно јер велики број подстанара живи непријављено, такође могу да регулишу своје друге статусе везане за упис деце у вртић, пријава националој служби за запошљавање, или да добију паркинг место и томе слично”, истакла је.

С друге стране уговор штити И станодавца јер лакше може да докаже да је подстанар становао код њега уколико не плати рачуне или не измири закупнину.

То му је, каже, доказ за суд, али И доцумент који регулише права и обавезе станодавца и подстанара - висину закупнине, рок плаћања, висину депозита, отказни рок…

Спасојевић, међуитм, примећује да Закон о становању има мана јер не обавезује оверу таквог уговора, већ само његово састављање у писаној форми.

Зато је њен савет свима да ако имају уговор И овере га.

“Многи не оверевају уговор јер сматрају да тако постају порески обвезници, што није тачно, јер обавеза плаћања пореза настаје када станодавац пријави надлежној Пореској управи да је изнајмио стан”, истакла је.

Каћа Лазаревић власница истоимене агенције за промет некретнина за Тањуг каже да се слично догађаја И са продајом.

Цене су пале чак за 50 одсто, па је понуда станова за изнајмљивање прилично добра, каже Лазаревић И додаје да је стан исте квадратуре могуће наћи и за 300 и за 500 евра.

“Када радите послове са агенцијом имате гаранцију да сигурно неће доћи у ситуацију да вам стан изда неко ко није власник јер се проверава његов идентитет, а уз уговор је обавезна валидна документација” навела је саговорница Тањуга.

Избегавањем агенција у посредовању изнајмљива ради уштеде клијент може да доживи разне непријатности, па И да се нађе на улици.

“Треба нарочито бити опрезан уколико станодавац има пуномоћје. Треба најпре проверити да ли је он стварно овлашћен, да ли у том пуномоћју пише да може да прими закупнину, и што је јако битно треба погледати добро стан, све његове врлине и мане и то евидентирати у уговору”, нагласила је Лазаревић.

Власника стана, каже она, обавезно треба питати да ли има намеру да продаје стан који изнајмљује, да се закупац сутра такође не би нашао на улици, што је чест случај.

“Отказни рок је уобичајено од месец до два, али када се власнику жури он ће наћи начина да вас истера из стана што није добро кад већ дајете новац за закуп, а обично и депозит”, навела је.

У таквим ситуацијама Пореска управа је немоћна И зато грађани изнајмљивање треба да раде преко регистрованих агенција, јер само тако онај ко стан изнајмљује може избећи различите проблем, поручила је Лазаревић.

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

МИЛОШ

08.02.2015 15:31

Пустимо Србију.Каква је ситуација у Српској са порезом на некретнине????

ОДГОВОРИТЕ
Name

Дјотдје

08.02.2015 18:09

Види ал су паметни.Издас стан и дас њима 20% а ни лук јели ни лук мирисали.Како је то паметно.Кирија 100€ од тога дрзави 20€ Није ни цудо сто се не пријављују. А кад треба стан реновирати нема нигдје никога.

ОДГОВОРИТЕ