ЕЛ: Побједе Макабија, Олимпијакоса, пораз Ефеса!

Кошаркаши Макабија победили су Жалгирис на тешком гостовању у Каунасу са 73:66 у 4. колу Топ16 фазе у Евролиги. Кошаркаши Нижњег из Новгорода приказали су сигурно најбољу партију у сезони и на свом паркету демолирали Ефес са 109:90 у четвртом колу Топ 16 фазе Евролиге , док су кошаркаши Олимпијакоса савладали екипу Лаборал Куће резултатом 76:64 (17:18, 11:19, 26:16, 22:11), и заузели прву позицију у групи Ф са максималним учинком испред московског ЦСКА.

Кошарка 23.01.2015 | 23:15

Израелски тим сада у Е групи има скор 3-1, док је Жалгирис претрпео трећи пораз.

Жалгирис се у првих 30 минута одлично држао, чак је имао и 4 поена вишка пред последњу деоницу, али Макаби је последњи период добио са 25:14 и однео је победу.

Посебно доминантан Макаби је био под кошем, пошто је убацио чак 54 поена у рекету наспрам само 24 домаћина.

Лендсберг је био најефикаснији са 20 поена, Парго и Тајус додали су по 12, а Хејнс је убацио 10. На другој страни, Јанкунас је постигао 18, Андерсон 17, а Милакнис 14 поена.

Екипи нашег Душана Ивковића је то трећи везани пораз у свим такмичењима (претходно изгубили од ЦСКА у Евролиги и Турк Телекома у турском првенству), а како је почео меч, било је јасно да тешко успети да га избегну.

Тејлор Рочести је од самог старта сјајно дириговао игром Нижњег и са 15 асистенција поставио нови рекорд Топ 16 фазе, који је само дан раније поставио наш Милош Теодосић са 14 успешних додавања.

Руски тим је већ средином прве четвртине стекао двоцифрену предност, кошаркаши домаће екипе цепали су мрежицу из свих позиција и у НБА стилу подизали разлику до максималних плус 25 (76:51) у трећој деоници.

У игри "мачке и миша" су у 36. минуту прешли 100 поена и нанели тежак пораз Ефесу. Рочести је поред рекордних 15 асистенција слављу допринео са 19 поена, а ефикаснији од њега били су Треј Томпкинс са дабл-даблом од 21 поена и 10 скокова и Паракуски са 27, док је бивши играч Партизана Таренс Кинси додао 16.

Бољи од осталих у Ефесу били су Милко Бјелица са 15, те наш Ненад Крстић (22 минута, два скока) и Стефон Лазме са по 13 поена.

Лаборал Кућа је боље стартовала са 7:2, а на два и по минута до краја је имала 16:11, да би Олимпијакос у финишу прве деонице стигао ту предност на "-1" (18:17).

Друга четвртина је била још боља за Лаборал Кућу јер су у петом минуту направили "+6", а завршили са "+9" на изненађење свих присутних у дворани "Мира и пријатељства", натеравши Олимпијакос да постигне мање од 30 поена за полувреме (28:37).

Екипа Јансиа Сваропулоса наставила је по старом све до седмог минута треће деонице када је уследило "буђење" и преокрет пред последњих 10 минута (54:53).

Умор је савладао госте из Виторије, а Пирејци су "додали гас" и направили серију од 10-0, што је била довољна психолошка предност којој су играчи Лаборала одолели, па је са укупних 22:12 у последњој деоници, а коначних 76:64 Олимпијакос остао непоражен у групи Ф са максималне четири победе.

Василис Спанулис је "експлодирао" са 27 поена (6/9 за два, 4/8 за три поена), уз шест асистенција и две украдене лопте, а помогли су му Отело Хантер са 14, Бренд Петвеј и Манцарис са по седам поена.

У пораженој екипи најефикаснији је био Дариус Адамс са 12, односно Шенгелија са 10 убачених поена.

Евролига, 4. коло Топ 16 фазе

ГРУПА Е

Четвртак:
Галатасарај - Алба 65:75 (19:18, 14:13, 15:21, 17:23)
Реал Мадрид - Панатинаикос 83:65 (20:14, 19:15, 21:19, 23:17)
Петак:
Жалгирис - Макаби Тел Авив 66:73 (22:22, 15:18, 15:8, 14:25)
Барселона - Црвена звезда Телеком 92:77 (27:21, 22:17, 21:21, 22:18)
Табела: Реал Мадрид 4-0, Макаби 3-1, Барселона 2-2, Галатасарај 2-2, Алба 2-2, Панатинаикос 2-2, Жалгирис 1-3, Црвена звезда Телеком 0-4

ГРУПА Ф

Четвртак:
ЦСКА - Уникаха 101:74 (31:26, 23:15, 21:11, 26:22)
Армани - Фенербахче 71:82 (24:28, 14:15, 16:20, 17:19)
Петак:
Нижњи Новгород - Анадолу Ефес 109:90 (31:21, 34:26, 23:24, 21:19)
Олимпијакос - Лаборал Кућа 76:64 (17:18, 11:19, 26:16, 22:11)
Табела: Олимпијакос 4-0, ЦСКА 4-0, Нижњи 2-2, Анадолу Ефес 2-2, Фенербахче 2-2, Лаборал Кућа 1-3, Армани 1-3, Уникаха 0-4