Ракуљ:Влада Федерације мора примијенити закон
Предсједник Удружења пензионера Републике Српске Раде Ракуљ изјавио је да Влада Федерације мора у пракси примијенити закон према којем треба преузети исплату пензија за преко 3.
Република Српска
28.10.2012 | 04:56
Предсједник Удружења пензионера Републике Српске Раде Ракуљ изјавио је да Влада Федерације мора у пракси примијенити закон према којем треба преузети исплату пензија за преко 3.000 корисника Фонда ПИО Републике Српске који су повратници у Федерацију БиХ.
"У том погледу не ради се ових дана ни о каквом договору представника Фонда ПИО Републике Српске и Федералног завода за пензијско осигурање, већ о законској обавези Федерације да преузме исплату примања за пензионере који су повратници у ФБиХ и пензије стекли прије 30. априла 1992. године", рекао је Ракуљ Срни.
Ракуљ је истакао да су се представници Фонда ПИО Републике Српске и Федералног завода за пензијско-инвалидско осигурање само састали да се договоре, како да се реализује закон којег је раније донијела Федерација БиХ.
Он је рекао да не жели лично да спекулише бројкама, али да Фонд ПИО Републике Српске располаже подацима да ће Федерални завод преузети 3.402 корисника из Републике Српске, док Федерални завод пензијског осигурања наводи да тај број неће бити већи од 1.500 корисника.
"Важно је да је тај процес кренуо и пензионери из Републике Српске који су пензију зарадили у Федерацији БиХ тиме неће стати у рјешавању и остваривању својих права", нагласио је Ракуљ.
Када је ријеч о тужбама које су пензионери из Републике Српске поднијели против Федерације БиХ за неисплаћене пензије, Ракуљ каже да је то дуг процес, јер је и друга страна - Федерација БиХ тужи Републику Српску за нематеријалну штету и за нека давања отказа људима, због чега се морају пронаћи рјешења.
Ракуљ је апеловао на политичаре, да струци и науци дају више простора за рјешавање оваквих проблема, јер је мишљења да, гдје се год политичари упетљају, то никако не иде.
Говорећи о Закону о доприносима који је раније враћен у скупштинску, због чијег неусвајања Фонд пензијско-инвалидског осигурања сваки мјесец има губитак од 2,5 милиона марака, Ракуљ је рекао да му није јасно како је могуће да овај закон поновно буде враћен у скупштинску процедуру, иако је претходно усвојен у Народној скупштини Републике Српске прво у форми нацрта, а затим и приједлога.
"Тим законом је требала бити исправљена једна `криминализована радња`, јер је Фонду ПИО украден један дио средстава наводно административном грешком", рекао је Ракуљ.
Ракуљ тврди да је стање у здравству `анархично и неконтролисано`, наводећи да му је директор Фонда здравственог осигурања Републике Српске отворено рекао да има вишка 3.000 људи у домовима здравља које су запослили предсједници одбора владајућих странака у локалним заједницама.
"Да је којим случајем примијењен нови Закон о доприносима, здравство би имало више него што има по важећем закону када `краде` 0,5 одсто од стопе пензијског осигурања", истакао је Ракуљ.
Ракуљ је на крају рекао да велики број људи који раде на грађевини, а нису у сталном радном односу, као и људи ангажовани на пројектима и по уговорима о хонорару, не плаћају никакве доприносе.
Због неусвајања закона о доприносима Фонд пензијско-инвалидског осигурања сваки мјесец има губитак од 2,5 милиона марака, што директно води стварању дефицита текућих прихода, упозорио је раније директор Фонда ПИО Републике Српске Младен Милић.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић рекао је раније да овај закон мора бити упућен у парламентарну процедуру до краја године јер, како је истакао, реформа пензијског система у Српској не може ићи даље без овог закона.
Закон о доприносима прије годину дана дошао је у парламентарну процедуру, али га је Одбор за здравство вратио на дораду и од тада није враћен Народну скупштину Републике Српске.
У тајности од јавности Милорад Додик дао изјаву у Тужилаштву и изведен пред Суд (који не признаје): Укинуте мјере притвора
04.07.2025 | 21:16